Aby ułatwić firmom tworzenie takich kultur organizacyjnych, które sprzyjają zdrowiu personelu, a także implementację takich strategii, projektów i działań, które dobrze odpowiadają potrzebom zdrowotnym pracowników specjaliści Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi opracowali i udostępnili do użycia niekomercyjnego 4 kwestionariusze.
Przez przedstawicieli środowiska psychoterapeutów podejmowane są rozmowy z resortem zdrowia w kwestii regulacji zawodu psychoterapeuty, jednakże przedstawiciele tego środowiska przedstawiają różne propozycje przepisów i rozwiązań w zakresie regulacji zawodu – poinformowało MZ w odpowiedzi na interpelację poselską.
W trzech kategoriach wręczono w poniedziałek nagrody imienia prof. Wiktora Brossa. Otrzymali je za swoje osiągnięcia kliniczne lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w trakcie dorocznych obchodów święta Uniwersytetu Medycznego.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął dwa postępowania antymonopolowe przeciwko siedmiu firmom oferującym usługi pralnicze. Sprawa dotyczy porozumień ograniczających konkurencję.
Wspaniały prezent świąteczny otrzymali pacjenci z miastenią od Ministerstwa Zdrowia. Od 1 stycznia 2025 r. będą mogli skorzystać z kolejnej innowacyjnej terapii.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – powiedziała w wywiadzie dla wtorkowej „Rzeczpospolitej” wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.
W Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym przy ul. Warzywnej w Rzeszowie zakończono inwestycję, której całkowity koszt wyniósł blisko 8 mln zł. Modernizacja objęła zarówno zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, jak i kompleksowy remont pomieszczeń.
12 grudnia 2024 r. JM Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podpisał porozumienie o współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie, którą reprezentował Prezes OIL w Krakowie, lek. Robert Stępień.
Pierwsze oddziały szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach, który docelowo ma liczyć blisko 850 łóżek, zapewniając m.in. nowoczesne miejsca szpitalne dla gliwiczan, mają zostać otwarte za sześć lat – przekazał w poniedziałek miejscowy magistrat.
Prawie 30 tys. zł kary nałożył na szpital we Wrześni (woj. wielkopolskie) prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).
Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia wzoru dokumentu „Karta stażu podyplomowego lekarza” oraz wzoru dokumentu „Karta stażu podyplomowego lekarza dentysty”.
12 grudnia 2024 roku w Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu odbył się dzień innowacji, w trakcie którego wszczepiono pacjentom cztery nowe, innowacyjne układy do elektroterapii serca.
Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała w poniedziałek, że podstawa programowa z edukacji zdrowotnej będzie trochę inna niż propozycja, którą zaprezentowano w konsultacjach.
W 2023 r. badania morfologiczne krwi wykonało 49,8% Polaków, badanie ogólne moczu – 40,7%, a badanie ogólne kału – 4,1%. Wśród wszystkich wykonanych badań laboratoryjnych 85,9% było finansowanych w ramach NFZ.
Projekty ustaw: umożliwiający dokonanie aborcji w przypadku wad płodu i dekryminalizujący aborcję będą równolegle głosowane w podkomisji nadzwyczajnej, prawdopodobnie jeszcze w styczniu – poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.
Przed lubelskim sądem w poniedziałek ruszył proces lekarki Agaty Ł. oskarżonej o narażenie 4-letniego pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Chłopiec zmarł w szpitalu w maju 2022 r.
Marta Nowacka, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich została nowym prezesem Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego (ZSzPWŚ).
Rybnicki Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzieci zakończył realizację inwestycji sfinansowanych z budżetu obywatelskiego, które mają na celu poprawę jakości opieki nad dziećmi wymagającymi wsparcia medycznego i rehabilitacyjnego. Dzięki pozyskanym 615 tys. zł, placówka zmodernizowała swoje przestrzenie oraz wzbogaciła ofertę terapeutyczną.
Prawo do godnej śmierci było 12 grudnia 2024 r. tematem posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Dyskutowano o opiece paliatywnej, w szczególności o problemach prawnych, medycznych i finansowych.
W 2024 roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przekazał na ochronę zdrowia blisko 133 miliony złotych.