4 lipca w Pałacu Prezydenckim nominacje profesorskie otrzymało 110 pracowników naukowych.
29 czerwca Senat przyjął bez poprawek sejmową ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza przesuwającą termin pierwszego egzaminu postażowego do 30 września 2003 r.
W grupie zarządzających placówkami, w których zatrudnionych jest powyżej 100 osób Menedżerem Roku został Mirosław Mikietyński ze Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie.
Udział w zorganizowanej 28 czerwca w Pałacu Prezydenckim debacie wzięli parlamentarzyści, członkowie rządu, przedstawiciele władz samorządowych, policji, organizacji pozarządowych, prawnicy, socjologowie, lekarze i rodzice dzieci uzależnionych.
Przedmiotem dyskusji były zawarte w projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zapisy dotyczące modelu funkcjonowania wyższego szkolnictwa medycznego, a zwłaszcza statusu szpitali klinicznych oraz sposobu finansowania realizowanych przez nie zadań z zakresu opieki zdrowotnej oraz dydaktyki i badań naukowych.
Jak poinformował doc. Adam Bysiek, szef zespołu opiekującego się 9-miesięcznymi bliźniętami, o terminie operacji zadecydowało nagłe pogorszenie się stanu zdrowia jednego z braci.
Rząd uznał, że jednym z czynników hamujących rozwój może być sytuacja w ochronie zdrowia. Przeciętna długość życia w 1998 r. wynosiła w Polsce 77 lat dla kobiet oraz 69 lat dla mężczyzn, czyli odpowiednio 3-4 lata i 5-6 lat mniej niż w zamożnych krajach europejskich.
Biuro ds. Narkomanii przygotowało z tej okazji akcję informacyjną dla rodziców.
O doświadczeniach w organizowaniu hospicjum i opieki paliatywnej mówił gość honorowy Zjazdu, Dame Cicely Saunders, twórczyni ruchu hospicyjnego na świecie i założycielka Hospicjum Św. Krzysztofa w Londynie - pierwszej tego typu placówki na świecie.
Uchwały te uzasadniono ograniczeniem miejsc pracy na terenie warszawskiej OIL i zwolnieniami lekarzy.
Instytut powołały Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą i Rada promocji Zdrowego Żywienia. Rada Naukowa Instytutu chce, aby lekarze cieszący się w Polsce dużym autorytetem motywowali pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych, a zwłaszcza do stosowania elementów diety śródziemnomorskiej i żywności funkcjonalnej, czyli dostarczającej dodatkowe korzyści zdrowotne.
NIK negatywnie ocenia wyniki kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Wydano 3 tys. decyzji wstrzymania dalszej wypłaty zasiłku chorobowego, w 322 przypadkach wydano orzeczenie o konieczności rehabilitacji.
W kongresie, którego tematem przewodnim była "Gastroenterologia na przełomie wieków" wzięło udział ok. 1200 osób.
Organizatorem Kongresu była Sekcja Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Pełnomocnik stwierdza w sprawozdaniu, że przemiany następują z dużymi oporami, ale jednocześnie rachunek ekonomiczny w systemie ochrony zdrowia jest coraz bardziej akceptowany. Dotyczy to liczenia kosztów oraz dążenia do lepszej organizacji pracy.
Podczas zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych konferencji omawiano funkcjonujące systemy informacji o stanie zdrowia ludności Polski.
Wybitny kardiochirurg prof. Zbigniew Religa odebrał 13 czerwca w Katowicach tytuł doktora honoris causa Śląskiej Akademii Medycznej.
Podczas spotkania rozmawiano głównie o roli promocji, reklamie i public relations w sprzedaży leków.
Akcja, która rozpocznie się pod koniec czerwca polegać będzie na informowaniu pacjentów o zagrożeniach, jakie stwarza dla zdrowia Polaków obecny system ochrony zdrowia.