Z przyczyn technicznych nabór D1.1.1 „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych” zostaje wydłużony do 3 grudnia 2024 r.
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Politechniką Śląską opracowali preparat stomatologiczny, który umożliwia bezbolesne i minimalnie inwazyjne leczenie początkowych stadiów próchnicy zębów.
Uważamy, że niezależnie od liczby złożonych wniosków Krajowy Zjazd Lekarzy winien być bezwzględnie zwołany, dając szansę również i Panu na wyjaśnienie bardzo poważnych wątpliwości – czytamy w odpowiedzi prezesów okręgowych rad lekarskich na list otwarty prezesa NRL.
Wczesne stosowanie skuteczniejszej terapii wysokoefektywnej wiąże się z mniejszą niepełnosprawnością po 6-10 latach niż w przypadku rozpoczęcia tej terapii w późniejszym okresie przebiegu choroby – zaznacza prof. Alina Kułakowska.
W Polsce bardzo dużo zakażeń rozpoznawanych jest na późnym etapie, co świadczy o tym, że Polacy zbyt rzadko korzystają z testowania i nie utożsamiają swoich zachowań z zachowaniami ryzykownymi.
Brak wyłączności wykonywania zabiegów medycyny estetycznej przez lekarzy i lekarzy dentystów stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów – czytamy w apelu Naczelnej Rady Lekarskiej do ministra zdrowia.
Najczęściej poza NFZ swoje leczenie finansują chorujący na depresję – ponad 34 proc., na choroby tarczycy – ponad 27 proc. i niedokrwienność serca – ponad 18 proc. – wynika z opublikowanych w czwartek danych GUS.
W budżecie Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. zaplanowano dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS. W sumie będzie to kwota 5 mln 856 tys. zł – przekazał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o zainicjowanie systemowych zmian mających na celu umieszczenie lekarzy i lekarzy dentystów na liście osób uprawnionych do przyjęć poza kolejnością w jednostkach ochrony zdrowia.
Multidyscyplinarny zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala GUMed, przeprowadził pierwszy w historii szpitala całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnej części przełyku. Pacjent przebywał w szpitalu zaledwie tydzień, a jego rekonwalescencja przebiegła bez powikłań
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił w czwartek, że więcej szpitali na wschodzie Polski potrzebuje pomocy i wsparcia Wojskowego Instytutu Medycznego. Jak dodał, WIM jest „chlubą” Polski i odegra kluczową rolę w tworzeniu Komponentu Wojsk Medycznych.
28 listopada 2024 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się w trybie hybrydowym spotkanie z lek. Tomaszem Skajsterem i mec. Bartłomiejem Kachniarzem. Było ono poświęcone dostępowi do leczenia osób z obywatelstwem polskim, będących w kryzysie bezdomności, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Likwidację składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych oraz obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – zakładają przepisy uchwalone w środę przez Sejm.
Bielski szpital pediatryczny wybrał firmę, która przywróci piękno i ożywi zabytkową zieleń parku na jego terenie. Ma ona na to czas do końca 2025 roku – poinformował rzecznik placówki Sławomir Horowski. Miejsce ma stać się przyjazne małym pacjentom i ich opiekunom.
238 substancji czynnych znalazło się w projekcie „Krajowej listy leków krytycznych”. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że lista powstała ze względu na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego kraju i w odpowiedzi na oczekiwania polskiego rynku farmaceutycznego.
40 lat temu, 28 listopada 1984 r., młodzi lekarze z Warszawy przeprowadzili pierwsze w Polsce i zarazem udane przeszczepienie komórek krwiotwórczych od innej osoby, w dodatku nową, własną metodą, obecnie najczęściej stosowaną. – Biorczyni szpiku nadal żyje – powiedział prof. Wiesław Jędrzejczak, szef zespołu, który wykonał zabieg.
Dzięki zabiegowi wspomaganemu przez robota medycznego Rossa, 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego. Do domu wyszedł w pierwszej dobie po operacji.
Czterech nowych konsultantów wojewódzkich powołał w czwartek wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
Zgodnie z decyzją rządu, Uniwersytet Jagielloński ma otrzymać 182 mln zł dofinansowania inwestycyjnego w postaci obligacji państwowych. Część z tych środków ma zostać przeznaczona na budowę nowego centrum dydaktyczno-badawczego na Kampusie Medycznym UJ CM w Krakowie-Prokocimiu.
Uruchomienie nowego kierunku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo planuje od przyszłego roku akademickiego Akademia Piotrkowska im. Jana Olszewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Od 4 lat uczelnia kształci pielęgniarki i pielęgniarzy na studiach I stopnia.