Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła w czwartek, że zakaże w USA sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów. Przewidziano jednak wyjątki i wiele produktów tej branży pozostanie na rynku.
W szpitalu Countess of Chester Hospital (Wielka Brytania) z pleców 50-letniego pacjenta usunięto 14-centymetrowy guz nowotworowy przypominający róg – informuje „British Medical Journal (BMJ). Powstały ubytek skóry został uzupełniony przeszczepem pobranym z uda mężczyzny.
Ekspozycja na trwałe zanieczyszczenia organiczne w okresie ciąży ma związek z mniejszymi wymiarami płodu – informują naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA na łamach czasopisma „Jama Pediatrics”.
W 2019 roku poprawiła się jakość powietrza w Belgii - wynika z wstępnych danych przedstawionych na koniec roku przez Międzyregionalną Agencję Środowiska (IRCEL). Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz od kilku lat.
Niezdrowe nawyki żywieniowe wyraźnie zwiększają zagrożenie zwyrodnieniem plamki w podeszłym wieku. Choroba ta może z czasem prowadzić do niemal całkowitej utraty wzroku.
Uczniowie biorący udział w specjalnym programie nauki na świeżym powietrzu bardziej angażują się w lekcje i cieszą się ze zdobywania wiedzy - wykazał brytyjski eksperyment. Zadowoleni są także nauczyciele.
W przypadku kobiet otyłość w wieku średnim wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otępienia – informuje pismo "Neurology”.
Działając laserem na skórę można wytwarzać ultradźwięki bezpośrednio w niej, bez użycia sondy USG i żelu – informuje pismo „Light Science & Application”.
Władze Osetii Płd., separatystycznej republiki na terytorium Gruzji, uwolniły w sobotę gruzińskiego lekarza Ważę Gaprindaszwilego, który w listopadzie br. został skazany na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności za "nielegalne przekroczenie granicy".
Świat dostał pierwszą szczepionkę przeciwko gorączce krwotocznej Ebola, a w Afryce – i nie tylko – dzieci zabijał wirus odry. Kończący się rok przyniósł wiele dowodów, że zdrowie i medycyna stają się coraz bardziej powiązane z najnowocześniejszymi technologiami, ale na końcu i tak wszystko zależy od zdrowego, nomen omen, rozsądku.
Regularne wizyty w muzeach, galeriach sztuki, teatrach czy na koncertach mają związek z dłuższym życiem – informuje bożonarodzeniowy numer „British Medical Journal” (BMJ).
Chodzenie pieszo oraz dojeżdżanie na rowerze do pracy mogą mieć związek z mniejszą liczbą zawałów serca - informuje „European Journal of Preventive Cardiology”.
Mieszkańcy Rzymu, Mediolanu i Neapolu, czyli miast borykających się z problemem zanieczyszczenia powietrza, będą mogli sami mierzyć jego poziom, dzięki czemu pomogą w utworzeniu precyzyjnej mapy smogu. Aby uczestniczyć w tej inicjatywie, wystarczy poprosić o mały czujnik.
Dzięki cyfryzacji opieka zdrowotna może zrobić milowy krok. Rynek technologii medycznych w 2021 r. ma być wart ponad 280 mld dolarów i rosnąć ponad 15% rocznie. Digitalizacja to sposób walki z niedoborem personelu medycznego.
Zbyt częste siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia, a jeśli zbyt długo siedzimy za biurkiem w pracy narażamy się na tzw. ukryte nadciśnienie tętnicze krwi, jakie zwykle nie jest wykrywane podczas wizyty u lekarza – ostrzegają specjaliści na łamach „Hypertension”.
Władze stolicy Bułgarii Sofii wydały w piątek zezwolenie na jazdę komunikacją miejską z tańszymi biletami z powodu silnego zanieczyszczenia powietrza. Według oficjalnych danych stężenie cząstek pyłu przekracza co najmniej czterokrotnie dopuszczalne normy.
Podwyżki w wysokości 200 euro miesięcznie wynegocjowali lekarze we Włoszech. Po 10 latach oczekiwań lekarskie związki zawodowe podpisały w czwartek układ zbiorowy. 130 tysięcy lekarzy państwowej opieki zdrowotnej będzie otrzymywać wyższe pensje od stycznia.
Brazylijscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania miniaturowych, działających wątrób, z wykorzystaniem tylko krwi i tzw. biodruku. Zdaniem badaczy dzieki podobnej metodzie można będzie produkować narządy do przeszczepienia, których nie odrzuci organizm.
Kontakt z psami przed 12. rokiem życia może zmniejszać ryzyko rozwinięcia się schizofrenii – sugerują wyniki badań zamieszczonych na łamach pisma „PLOS One”.
Zmalała ogólna liczba palaczy papierosów na świecie, ale najważniejsze jest, że po raz pierwszy zatrzymała się liczba uzależnionych od tytoniu mężczyzn i w następnych latach powinna ona maleć – wynika z opublikowanego w czwartek najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).