W badaniu obejmującym 2,5 tys. ochotników, osoby z najwyższym stężeniem kwasów omega-3 były o 33 proc. mniej zagrożone śmiercią z dowolnej przyczyny niż uczestnicy z najniższym stężeniem. Naukowcy zastanawiają się nad potrzebną rutynowych badań sprawdzających poziom tych substancji we krwi.
Komórki powstałe z połączenia prawidłowej ludzkiej komórki mięśniowej z komórką pacjenta z dystrofią mięśniową Duchennea przywracają ekspresję kluczowego białka i poprawiają pracę mięśni u myszy stanowiących model dystrofii mięśniowej - wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Marię Siemionow.
Związki zawarte w lawendzie i drzewie herbacianym mają związek z ginekomastią. Regularna ekspozycja na działanie olejków z tych roślin może bowiem zaburzać pracę układu hormonalnego.
Parlament Europejski zatwierdził w czwartek przeniesienie Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Londynu do Amsterdamu z powodu Brexitu. Jednocześnie skrytykowano sposób wyboru nowej siedziby bez udziału europarlamentu.
Podatek od cukru, a tak naprawdę od słodzonych napojów, wejdzie w życie w Wielkiej Brytanii, a także w Irlandii 6 kwietnia.
Palenie papierosów ma związek z wyższym ryzykiem utraty słuchu, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości – wykazało badanie w grupie ponad 50 tys. osób, które publikuje czasopismo "Nicotine & Tobacco Research”.
Nawet jedna czwarta Amerykanów wykazuje nadwrażliwość na środki owadobójcze, farby, środki czyszczące, zapachowe czy spaliny z silników dieslowskich – informuje „Journal of Occupational and Environmental Medicine”.
Osoby, które nawet przez krótki czas używają w czasie marszów krokomierzy, prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny styl życia trzy do czterech lat później - wykazali eksperci z University of London (Wlk. Brytania).
Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany.
Brytyjska firma Nightstar Therapeutics ogłosiła rozpoczęcie badań klinicznych 3 fazy nad terapią genową w choroideremii. Badaniem STAR zostanie objętych około 140 chorych w 18 ośrodkach klinicznych w USA, Europie, Kanadzie i Ameryce Południowej.
Komisja Europejska zainaugurowała we wtorek w Strasburgu centrum wiedzy na temat fałszowania i jakości żywności. Ma być odpowiedzią na obawy konsumentów co do jakości żywności i nadużyć dotyczących produktów spożywczych w UE.
Kobiety, które rodziły, mają krótsze telomery w porównaniu z kobietami, które nigdy nie doświadczyły porodu – wykazały ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z George Mason University w Fairfax (USA).
Aktywność fizyczna pozwala do późnej starości zachować odporność organizmu osób młodych. Wysportowani osiemdziesięciolatkowie mogą mieć równie sprawny układ immunologiczny jak dwudziestolatkowie – wykazały badania amerykańskich specjalistów.
Nowa metoda pozwala na obserwację pod mikroskopem wszystkich neuronów widocznych w próbce żywego mózgu. Dzięki niej neurobiolodzy będą mogli lepiej zrozumieć pracę nadal słabo poznanego narządu.
Komisja zdrowia Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w nocy z poniedziałku na wtorek przeniesienie Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Londynu do Amsterdamu z powodu Brexitu. Jednocześnie skrytykowała sposób wyboru nowej siedziby bez udziału europarlamentu.
Młodzi ludzie, którzy palą co najmniej 10 papierosów dziennie, są bardziej niż niepalący rówieśnicy narażeni na wystąpienie zaburzeń psychotycznych, jak halucynacje i urojenia – wynika z pracy, która publikuje pismo "Acta Psychiatrica Scandinavica”.
Wenezuelska opozycja bije na alarm z powodu głębokiego kryzysu systemu ochrony zdrowia. Rozbudowany w pierwszym okresie "rewolucji boliwariańskiej" i dostępny najuboższej ludności, przeżywa dziś gwałtowne załamanie: śmiertelność noworodków wzrosła o 30 proc.
Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, które chcą wydłużyć sobie życie, powinny przede wszystkim zadbać o większą aktywność fizyczną, a nie o dietę – twierdzą norwescy specjaliści.
Osoby, które przeszły operację bariatryczną, mogą być dwukrotnie bardziej narażone na nieswoiste zapalenie jelit - informuje pismo "Alimentary Pharmacology & Therapeutics".
Duża ilość tłuszczu w okolicy brzucha zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych u kobiet w średnim wieku - informuje pismo "Menopause" wydawane przez The North American Menopause Society (NAMS).