W artykule przedstawiono aktualne praktyczne informacje na temat półpaśca, w tym: 1) aspekty epidemiologiczne; 2) diagnostykę różnicową i badania laboratoryjne; 3) powikłania półpaśca; 4) leczenie chorych immunokompetentnych i chorych z upośledzoną odpornością.
Jedną z częstszych przyczyn zespołu suchego oka jest nadmierne parowanie łez spowodowane niedoborami warstwy lipidowej filmu łzowego wskutek dysfunkcji gruczołów Meiboma (DGM). Prezentujemy klasyfikację DGM i praktyczny algorytm postępowania.
Występowanie zespołu suchego oka u chorych na cukrzycę wynosi od 15 do 33% u osób powyżej 65. roku życia i zwiększa się wraz z wiekiem.
Pracownik biurowy w dużej korporacji po nocy spędzonej nad kwartalnym raportem obudził się rano z silnie zaczerwienionymi oczami.
Pacjent z łzawieniem w pierwszej kolejności trafia do okulisty. Warto uczulić okulistów, aby zbierali wywiad także pod kątem laryngologicznym. Jeżeli odkrywam coś, co wymaga konsultacji laryngologicznej, kieruję pacjenta do specjalisty – przekonuje w rozmowie z MP.PL dr n. med. Radosław Różycki, kierownik Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.
Wyniki wieloośrodkowego badania z randomizacją
Niniejszy artykuł przeznaczony jest głównie dla okulistów. Schemat postępowania diagnostycznego pokazuje, w jakich przypadkach jest wskazana współpraca okulisty z alergologiem.
Wyniki badania 2 fazy z randomizacją
Wyniki badania z randomizacją
9 grudnia 2023, Wrocław
XLIV Wrocławska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Okulistyka XXI wieku. State of The Art"
więcej »
7-9 grudnia 2023, Siena
Ocular Oncology Day
więcej »
1-2 grudnia 2023, Warszawa
Ophthalmology in Practice
Zobacz wszystkie konferencje i szkolenia »
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.