Czy u chorego z hipowolemią ale z nadmiarem płynu w tkankach, leczonego na oddziale internistycznym, należy stosować jednocześnie diuretyk i płynoterapię?
Omówienie wyników przeglądu systematycznego z metaanalizą opublikowanego na łamach czasopisma „Critical Care”.
Płynoterapia na oddziale internistycznym jest wyzwaniem dla każdego klinicysty. Zapraszamy do zapoznania się z krótką tabelką, w której zebrano najważniejsze dane dot. wpływu chorób współistniejących na płynoterapię.
Dzieci wymagają indywidualnego prowadzenia płynoterapii. Dlatego też, wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przygotowaliśmy kalkulator płynoterapii podtrzymującej u dzieci. Mamy nadzieję, że okaże się pomocny w codziennej praktyce klinicznej.
Terapia spersonalizowana jest zagadnieniem, które funkcjonuje nawet w płynoterapii. Co zatem zrobić, aby dowiedzieć się, czy nasz pacjent odniesie korzyść z płynoterapii?
Resuscytacja płynowa jest podstawową interwencją u pacjentów ze wstrząsem septycznym. W niniejszym materiale pokażemy Państwu, jak postąpiliby Czytelnicy mp.pl w przypadku wstrząsu septycznego u pacjenta z ostrą chorobą jamy brzusznej.
Nawet co trzeci pacjent objęty opieką paliatywną i hospicyjną cierpi z powodu narastających obrzęków obwodowych. W materiale przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące postępowania w przypadku obrzęków w tej grupie pacjentów.
Dożylne leczenie płynami można określić kilkoma regułami, które warto znać. Zawsze należy zastanowić się, czy pacjent faktycznie potrzebuje płynoterapii, jaki płyn zastosować, w jakiej dawce oraz jak długo go stosować. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.
Ultrasonograficzna ocena wolemii polega na obrazowaniu dużych naczyń, serca i płuc. W tej części zaprezentujemy Państwu możliwości oceny wypełnienia łożyska naczyniowego za pomocą USG żyły głównej dolnej. Dowiecie się Państwo jakie są możliwości i ograniczenia oraz kiedy stosować płynoterapię, a kiedy jej zaprzestać.
Podsumowanie postępowania diagnostycznego i terapeutycznego dla neurologów.