Pacjenci poddawani dializom są szczególnie narażeni na zaburzenia wodno-elektrolitowe, a sama operacja stanowi wyzwanie dla całego okresu okołooperacyjnego. W jakim czasie przed planowaną operacją należy wykonać dializę?
Jakie czynniki u pacjenta po zabiegu operacyjnym wskazują na hipowolemię? Ciśnienie tętnicze? Diureza? Czy może nasilone pragnienie?
Płynoterapia w okresie okołooperacyjnym jest istotną częścią procesu leczniczego. Zatem jakie płyny wybrać dla pacjenta po planowej operacji?
Dożylne leczenie płynami podczas znieczulenia dzieci jest jego istotnym elementem. Należy zwrócić uwagę, że płynoterapia różni się istotnie w zależności od wieku pacjenta, rodzaju zabiegu operacyjnego i ewentualnego istnienia deficytu płynowego przed operacją.
Zaburzenia elektrolitowe mogą wystąpić po wszystkich rodzajach procedur zabiegowych i mają różną etiologię. Znajomość ich przyczyn wydaje się być bardzo ważna w codziennej praktyce klinicznej.
Diureza istotnie obniża się podczas znieczulenia ogólnego. Jednak co zrobić, jeśli po operacji chory nadal nie wydala moczu?
Pamiętajmy o regule 6 – 4 – 3 – 1. Jedzenie – 6 godzin przed operacją, w przypadku dzieci karmionych mieszankami mlecznymi – 4 godziny, a mlekiem matki – 3 godziny. Picie można podać do godziny przed operacją.
Podsumowanie najważniejszych doniesień na temat płynoterapii okołooperacyjnej u pacjentów geriatrycznych.
Pacjenci po operacjach w obrębie przewodu pokarmowego są szczególną grupą z uwagi na karencje płynowe. Jak stosować płynoterapię dożylną w tej populacji pacjentów?
Omówienie wyników badania z randomizacją w którym u chorych w stanie krytycznym wymagających intubacji dotchawiczej oceniono wpływ dożylnej infuzji bolusa krystaloidów zastosowanej przed podaniem lub po podaniu leków do indukcji znieczulenia i w trakcie intubacji na ryzyko powikłań krążeniowych.