Ciężki uraz powikłany wstrząsem krwotocznym i koagulopatią istotnie zmniejsza szanse na przeżycie do wypisu ze szpitala. Wielokrotnie badano, jakie czynniki poprawiają przeżycie w tej grupie pacjentów. Ale czy wczesne przetoczenie osocza w warunkach przedszpitalnych poprawia rokowania?
Dr Bram Rochwerg i dr James Douketis komentują najnowsze dowody dotyczące stosowania zbilansowanego roztworu wieloelektrolitowego w porównaniu z 0,9% NaCl u osób krytycznie chorych.
Hipotensja we wstrząsie septycznym jest wskazaniem do rozpoczęcia terapii płynami oraz lekami wazopresyjnymi. Czy należy jednocześnie prowadzić płynoterapię i leczenie aminami katecholowymi? Czy może zależy to od stopnia zaawansowania wstrząsu?
Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Vincenta, wygłoszonego podczas McMaster International Review Course in Internal Medicine (MIRCIM) w 2021 roku.
Albuminy są wskazane w resuscytacji płynowej pacjentów ze wstrząsem septycznym, jednak kiedy rozpocząć ich stosowanie?
Ultrasonografia w obwodowym dostępie naczyniowym w populacji pediatrycznej.
Wywiad redakcyjny z prof. Romanem Jaeschke na temat wyników badania CLASSIC, postępowania we wstrząsie septycznym i tego, czy mniej znaczy więcej.
Czy restrykcyjna płynoterapia we wstrząsie septycznym wiąże się z takim samym rokowaniem jak płynoterapia liberalna wg SSC? Wyniki badania CLASSIC.
Czym jeszcze, poza makroparametrami (HR, NIBP), kierować się w płynoterapii u pacjenta we wstrząsie septycznym? Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi dr. n. med. Bartosza Kudlińskiego.
Jak ultrasonograficzna ocena płuc może pomóc w decyzjach dotyczących płynoterapii? Pierwsza część cyklu poświęconego wykorzystaniu USG do oceny wolemii.