Układanie świadomych pacjentów w pozycji na brzuchu w leczeniu niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19
13.02.2023
Opracował: dr n. med. Kamil Polok
Klinika Pulmonologii, II Katedra Chorób Wewnętrznych im. prof. A. Szczeklika UJ CM
Zakład Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej UJ CM
na podstawie: Awake Prone Positioning in Acute Hypoxemic Respiratory Failure from COVID-19: A Randomized Clinical Trial. W. Alhazzani, K. Parhar, J. Weatherald i wsp.
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Niewydolność oddechowa
Niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia, w którym w płucach dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej, czyli wymiany tlenu i dwutlenku węgla, powodując niedotlenienie tkanek organizmu.
-
Przewlekła niewydolność oddechowa
Przewlekła niewydolność oddechowa to stan, w którym we krwi i w tkankach jest zbyt mało tlenu. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Przewlekła niewydolność oddechowa jest chorobą, która rozwija się stopniowo.
-
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach (DLCO, TLCO)
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach służy do oceny funkcji bariery pęcherzykowo-włośniczkowej, która oddziela powietrze znajdujące się w pęcherzykach płucnych od krwi w kapilarach płucnych.
-
Ostra niewydolność oddechowa
Ostra niewydolność oddechowa to stan, w którym nagle dochodzi to pogorszenia zaopatrzenia organizmu w tlen. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Ostra niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia.