Jeżeli jesteś zalogowany, ale nie masz dostępu, skontaktuj się z infolinią
800 888 000 (bezpłatnie)
12 293 40 80 (wg taryfy operatora)
Wybrane treści dla pacjenta:
Niewydolność oddechowaNiewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia, w którym w płucach dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej, czyli wymiany tlenu i dwutlenku węgla, powodując niedotlenienie tkanek organizmu.
Przewlekła niewydolność oddechowaPrzewlekła niewydolność oddechowa to stan, w którym we krwi i w tkankach jest zbyt mało tlenu. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Przewlekła niewydolność oddechowa jest chorobą, która rozwija się stopniowo.
Rak płucaJest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce u mężczyzn i drugi co do częstości występowania (po raku piersi) nowotwór złośliwy u kobiet. W ciągu ostatnich lat obserwuje się zmniejszenie liczby nowych zachorowań mężczyzn, przy jednoczesnym wzroście zachorowalności kobiet.
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach (DLCO, TLCO)Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach służy do oceny funkcji bariery pęcherzykowo-włośniczkowej, która oddziela powietrze znajdujące się w pęcherzykach płucnych od krwi w kapilarach płucnych.
Ostra niewydolność oddechowaOstra niewydolność oddechowa to stan, w którym nagle dochodzi to pogorszenia zaopatrzenia organizmu w tlen. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Ostra niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia.