46 Zjazd Psychiatrów Polskich wnosi do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego o realizację zobowiązań i zagwarantowanie obywatelom naszego kraju równego dostępu do dobrze funkcjonującej ochrony zdrowia psychicznego – czytamy w uchwale Zjazdu Psychiatrów Polskich z 25 czerwca.
Kiedy cichnie zgiełk epidemii, okazuje się, jak bardzo brakuje pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników, lekarzy. Jesteśmy w dużym deficycie personelu medycznego – mówi dr n. med. Grzegorz Suwalski, kardiochirurg.
Pionierskie, międzyuczelniane badanie dotyczące zaburzeń u osób najbardziej narażonych na pogorszenie stanu zdrowia wskutek pandemii COVID-19 przeprowadzili Polacy. Wskazali grupy, które najczęściej cierpią z powodu m.in. zwiększonego poziomu lęku, depresji, bólów głowy i bólów ustno-twarzowych.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy informuje, że na swoim ostatnim posiedzeniu w dniu 18 czerwca br. przyjął (w formie uchwały) stanowisko wyrażające negatywną ocenę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
W poniedziałek (28 czerwca) została podpisana umowa z wojewodą lubuskim wydłużająca okres funkcjonowania Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze do końca 2021 r.
Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. Uruchomione ponad 850 mln zł z rezerwy ogólnej przeznaczonych zostanie m.in. na program pilotażowy Profilaktyka 40+.
Od 1 lipca br. wzrośnie wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy stażystów. Będzie ona wynosić 4186 zł, co oznacza, że wzrośnie o 1286 zł.
Pół roku więzienia w zawieszeniu i 40 tys. zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej - taki prawomocny wyrok zapadł w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, w procesie lekarki oskarżonej o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne pacjentki, czym opóźniła wykrycie i leczenie nowotworu piersi.
Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Amplicon, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu rozpoczęła prace nad innowacyjnym testem genowym do diagnostyki chorób otępiennych.
Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry nadal pozostają bez dostępu do refundowanej terapii. Jedyny zarejestrowany lek stosowany w najcięższej postaci AZS nie pojawił się na najnowszej (lipcowej) liście refundacyjnej.
Możliwe będzie rozwiązanie przez NFZ umowy z placówką podstawowej opieki zdrowotnej, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się dokładnie 6 miesięcy temu – 28 grudnia 2020 roku. W Niemczech ruszają szczepienia w kościołach i meczetach. A jakie plany ma Polska, aby przed czwarta falą pandemii zaszczepić jak największą liczbę obywateli?
Szpital Wojewódzki w Koszalinie zakończył modernizację Pracowni Endoskopowej. Inwestycja warta około 3,5 mln zł została zrealizowana przy udziale środków unijnych z RPO WZ 2014-2020 oraz przy udziale środków własnych, z budżetu państwa, z Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Koszalin.
My jesteśmy w ciągłym dialogu z różnymi przedstawicielami grup medycznych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o zaplanowane na środę protesty ratowników medycznych. Ratownicy mogą liczyć na to, że będą docenieni w ścieżce wzrostu nakładów na zdrowie - dodał.
Bardzo ważne jest, żeby po pandemii, po tym okresie braku czy zmniejszonej aktywności, wykonać bilans zdrowia - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że odpowiednie przygotowanie zdrowotne jest również ważne przy kolejnych falach pandemii.
Jest spadek zachorowań, co widać, porównując dane tydzień do tygodnia, zarówno w zachorowaniach, jak i w zgonach – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Zespół, którym pokieruje konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotuje kompleksowe zmiany w POZ – zapowiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia chwalił lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego za konstruktywny ton rozmów i odstąpienie od oczekiwań finansowych.
Dobra wiadomość zarówno dla pacjentów, jak i świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej – środowisko lekarskie doszło do porozumienia z NFZ. – Aneksy do umów podpisujemy do końca 2022 roku – informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra Zdrowia, jak zamierza poprawić dostępność leków dla pacjentów onkologicznych w trybie ratunkowego dostępu do technologii lekowych.
Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu, został doceniony w kategorii „menedżer, lider społeczno-gospodarczy” przez kapitułę Laurów Umiejętności i Kompetencji, powoływaną przez Opolską Izbę Gospodarczą.