Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego postanowił we wtorek, 20 maja przyznać trzy dotacje szpitalowi wojewódzkiemu im. Jędrzeja Śniadeckiego. W sumie wyniosą ponad 25,6 milionów złotych.
Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego we wtorek, 20 maja podjął decyzję o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego dwóch inwestycji szpitalnych.
W obliczu coraz powszechniejszych problemów z niepłodnością rośnie zainteresowanie adopcją komórek jajowych. Jak wygląda procedura, dzięki której rodzi się w Polsce coraz więcej dzieci? I co z kwestiami etycznymi?
Projekt rozpatrywany w Senacie przewiduje bezpłatne zaopatrzenie w leki refundowane dla osób po 75. r.ż i z najniższą emeryturą lub rentą. Nie popiera go MZ argumentując, że wysokie wydatki seniorów wynikają m.in. z tego, że lekarze, którzy nie mają umowy z NFZ, przepisują im leki o 100% odpłatności.
Jest coraz więcej portali, gdzie internauci nie tyle oceniają lekarzy, co chcą im dopiec. Takie wpisy podważają zaufanie na linii lekarz-pacjent – mówią lekarze z izby beskidzkiej i wypowiadają wojnę internetowym hejterom.
W 2013 r. po raz kolejny zmniejszyła się w Polsce liczba badań klinicznych - alarmowali we wtorek w Warszawie eksperci na konferencji „Badania kliniczne – korzyści i szanse”. Ich zdaniem, w tym roku możemy jedynie liczyć na to, że ta tendencja nie będzie się pogłębiała.
Nawet najlepiej wyposażona placówka nie ma prawa podejmowania się opieki chorych bez zapewnienia czystości i bezpieczeństwa szpitala. Niestety, groźba wypowiadania kontraktów przez firmy świadczące takie usługi staje się coraz bardziej realna. Wszystko przez planowane przez rząd pospieszne wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS od umów zleceń - uważa Konfederacja Lewiatan.
Żeby uwolnić limity w onkologii, minister zdrowia chce zabrać innym specjalizacjom nawet 3 mld zł. Najbardziej ucierpi kardiologia – wynika z informacji "Rzeczpospolitej".
Nie istnieje żadna podstawa prawna do pobierania opłaty uzdrowiskowej od pacjentów przebywających w szpitalach uzdrowiskowych na leczeniu szpitalnym. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, wnosząc o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych unormowań ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Brak w obecnie obowiązujących przepisach normy prawnej, z której wynikałby obowiązek szpitali zapewnienia pacjentom zakwaterowania i wyżywienia - zwraca uwagę Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk.
Urzędnicy NFZ wzięli pod lupę pacjentów, którzy nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego, a skorzystali w 2013 r. z bezpłatnej pomocy medycznej. Jeden z oddziałów Funduszu chce ściągnąć od pacjentów 1 mln zł.
Dwie operacje leczenia wad słuchu wykonane w poznańskiej klinice otolaryngologii zostaną pokazane we wtorek lekarzom na całym świecie w ramach międzynarodowej sesji transmisji internetowych. Obok transmisji z Poznania pokazane będą operacje z 17 innych klinik.
– Wszyscy wiemy, kto w naszym środowisku nadużywa, to widać, a jednak się to kryje – mówi senator PiS Bolesław Piecha, ginekolog, b. wiceminister zdrowia. – Pilnie potrzebujemy systemowych rozwiązań – alarmują eksperci.
Kilkunastomiesięcznych kar pozbawienia wolności w zawieszeniu domagał się w poniedziałek, 19 maja prokurator dla trojga lekarzy z krakowskiego aresztu, leczących rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, który zmarł w 2008 r. Obrońcy domagali się uniewinnienia. Wyrok zapadnie w czwartek (22 maja).
150 pracowników szpitala w Łapach (Podlaskie) – pielęgniarki, położne, rehabilitanci, a także salowe i pracownicy administracyjni – weszło w spór zbiorowy z dyrekcją.
Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił emerytowanego obecnie lekarza, oskarżonego o przyjęcie kilkanaście lat temu łapówek od pacjentów. Utrzymał tym samym wyrok sądu pierwszej instancji.
W szpitalach pojawia się coraz więcej dzieci, które mogłyby być z powodzeniem leczone przez lekarzy POZ - twierdzą dyrektorzy szpitali w Łózkiem.
19 maja marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak spotkała się z posłanką Bożenną Bukiewicz oraz rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego Tadeuszem Kuczyńskim. Tematem rozmowy był rozwój uczelni w kontekście przygotowań do utworzenia kierunku lekarskiego.
Zmarła prof. dr hab. Jolanta Rabe-Jabłońska, kierownik I Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Kliniki Zaburzeń Afektywnyc h i Psychotycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.