Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt planu finansowego na przyszły rok. Wynika z niego, że na świadczenia zdrowotne Fundusz zamierza wydać 62,78 mld zł, tj. o 2,31 mld zł (3,82%) więcej, niż w tym roku.
Jak za 10 lat wyglądałby system ochrony zdrowia, gdyby pieniędzmi i systemem rządzili kolejno: lekarze, państwo, przemysł medyczny bądź pacjenci? Cztery scenariusze przyszłości ochrony zdrowia przedstawia – na podstawie raportu ekspertów – Iwona Hajnosz w "Tygodniku Powszechnym".
Ministerstwo Zdrowia, przebudowując system podstawowej opieki zdrowotnej, planuje m.in. zmniejszenie liczby pacjentów przyjmowanych przez lekarzy i ułatwienie im współpracy ze specjalistami.
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że świadczeniodawcy nie mają podstaw prawnych do żądania kaucji od pacjenta, który korzystając w stanie nagłym z pomocy lekarskiej nie przedstawi dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego.
Większość pacjentów leczonych w Polsce glikokortykosteroidami nie otrzymuje od lekarza informacji na temat ich możliwych działań niepożądanych, takich jak osteoporoza posteroidowa. Tymczasem chorobie tej można skutecznie zapobiegać - przypominają eksperci.
17 lipca marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak i dyrektor szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Marek Twardowski wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej sprawom gorzowskiej lecznicy.
Szpital Uniwersytecki jest za mały jak na uczelniane potrzeby, a Szpital im. Jana Pawła II za duży jak na samorządowe możliwości. Czy jest szansa na połączenie tych placówek?
Połową szpitali publicznych w województwie świętokrzyskim kierują ludzie związani z PSL. Do tej partii niedawno zapisało się dwóch kolejnych dyrektorów – donosi "Gazeta Wyborcza".
Związki zawodowe działające w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach obawiają się utraty kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia.
1,2 mln zł zamiast 4 mln zł za nadwykonania z 2011 r. zaproponował Narodowy Fundusz Zdrowia Szpitalowi Specjalistycznemu w Nowym Sączu.
Oddział hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu od zeszłego tygodnia przyjmuje tylko chorych w stanie zagrożenia życia. Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy wstrzymał wszystkie przyjęcia planowe pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi
Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu przygotowała plan restrukturyzacji placówki, zgodnie z którym zatrudnienie zostanie zredukowane o 215 etatów (z obecnych 1362) - informuje onet.pl.
Zarzut złamania przepisów ustawy transplantacyjnej usłyszał 31-letni gorzowianin. Mężczyzna na jednej ze stron internetowych zamieścił ogłoszenie z ofertą sprzedaży nerki.
Od 1 lipca szpital w Knurowie Sp z o.o. prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentem onkologicznym. Umożliwiło to rozszerzenie kontraktu zawartego z NFZ.
Nowy Szpital w Nakle i Szubinie ukończył generalny remont budynku poradni specjalistycznych w Nakle.
Zmęczony, zniszczony ciągłym napięciem nerwowym, nieposiadający kompetencji do pełnienia swojej funkcji, niedopuszczający do siebie ekspertów ani konsultantów krajowych – taki obraz ministra Bartosza Arłukowicza wyłania się z artykułu Anny Gielewskiej i Sylwestra Latkowskiego z ostatniego numeru tygodnika "Wprost", którego tezy przedstawiamy na prośbę Czytelników.
17 lipca Zygmunt Klosa złożył na ręce Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ - poinformował rzecznik prasowy Centrali Funduszu Andrzej Troszyński.
"Najważniejszy akt prawny regulujący wykonywanie zawodu lekarza, czyli ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wskazuje na aktualną wiedzę medyczną jako podstawę działań lekarzy" - zwraca uwagę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w odpowiedzi na pismo prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożeny Janickiej.
Aż 85% Polaków ankietowanych w lipcu przez Centrum Badania Opinii Społecznej negatywnie oceniło działalność Narodowego Funduszu Zdrowia. W ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniły się opinie o funkcjonowaniu Funduszu – mimo objęcia funkcji prezesa przez Agnieszkę Pachciarz.