Z kraju

  • Lekarze postulują refundację testów wirusowych

    Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego postulują, by przychodnie rodzinne wyposażone były standardowo w testy wykrywające zakażenie wirusowe lub bakteryjne - informuje "Głos Wielkopolski". Ich zdaniem, pozwoliłoby to na szybkie zdiagnozowanie, czy pacjent chory jest np. na grypę, co ma ogromne znaczenie w doborze terapii.

  • Otwarto hospicjum w Suwałkach

    11 lutego dokonano otwarcia nowo wybudowanego budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach. Powierzchnia użytkowa całkowita budynku wynosi 1294,60 m2, w tym przychodnia SP ZOP – 360,30 m2, natomiast powierzchnia 20-łóżkowego oddziału szpitalnego – 934,30 m2. Koszt wybudowania i wyposażenia budynku wyniósł ok. 6,5 mln zł.

  • Odnowiony OAiIT w poznańskiej lecznicy

    11 lutego, przy okazji obchodów XVII Światowego Dnia Chorego, w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji im. prof. L. Bierkowskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie, po kilkumiesięcznym remoncie, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Zakładu Rehabilitacji. Modernizacja stała się pretekstem też do wymiany sprzętu.

  • Rozdano podkarpackie "Eskulapy"

    11 lutego rozstrzygnięto 9. już edycję plebiscytu na najlepszych lekarzy w województwie podkarpackim. Plebiscyt odbył się pod honorowym patronatem marszałka Zygmunta Cholewińskiego oraz wojewody Mirosława Karapyty

  • Samorządowcy chcą CPR-ów w każdym powiecie

    W związku z pracami nad rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego Konwent Starostów i Wicestarostów Województwa Lubuskiego stwierdził, że w tym regionie uzasadnione jest utworzenie CPR-u w każdym powiecie, uwzględniając wspólne centra powiatów ziemskich i grodzkich dla Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry (łącznie 12 CPR-ów).

  • Nagrody św. Kamila 2009

    10 lutego w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II – Galerii Porczyńskich odbyła się uroczysta Gala Nagrody Św. Kamila. Co roku nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego w innym obszarze medycyny, w tym roku w dziedzinie onkologii dziecięcej. Galę uświetniły swoją obecnością przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych.

  • Lekarz zatrzymany za fałszowanie dokumentacji

    Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Przemyślu policjanci zatrzymali 54-letniego lekarza z Jarosławia, który podejrzany jest o oszustwa i poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej.

  • Współpraca WUM z samorządem wojewódzkim

    11 lutego JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju Województwa Mazowieckiego w obszarze ochrony zdrowia oraz kształcenia obecnej i przyszłej kadry medycznej.

  • Bolesne oszczędności NFZ

    Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekt zmiany zarządzenia Prezesa NFZ z 22 października 2008 r. (93/2008/DSOZ) w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na leczenie szpitalne.

  • Szpitale przyjazne kombatantom - na Mazowszu

    Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz objęli honorowym patronatem porozumienie "Szpitale przyjazne kombatantom". List intencyjny w tej sprawie został podpisany 11 lutego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

  • Telemedyczne porozumienie w Lubuskiem

    Cztery lubuskie szpitale: z Zielonej Góry, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego i Świebodzina - wraz z informatykami i specjalistami od telekomunikacji z Uniwersytetu Zielonogórskiego - podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia wspólnej sieci telemedycznej. Być może jeszcze w tym roku zostanie uruchomione zdalne opisywanie zdjęć rentgenowskich.

  • Miasta kupują defibrylatory

    10 lutego w Urzędzie Miasta Ruda Śląska nastąpiło przekazanie defibrylatorów miejskim instytucjom. Zakup 12 defibrylatorów sfinansowany został z budżetu Miasta. Trafiły one do obiektów miejskich uczęszczanych przez największą liczbę osób. Kilka sztuk jest również na wyposażeniu samochodów Straży Miejskiej.

  • Tele-ekg w tramwajach?

    Krakowskie MPK chce wyposażyć tramwaje w przenośne aparaty do EKG oraz odpowiednio przeszkolić motorniczych. Entuzjastą pomysłu jest dr Jan Starzyk z Centrum Monitoringu Kardiologicznego Kliniki Choroby Wieńcowej przy Szpitalu im. Jana Pawła II. Pomysł spotkał się również z głosami krytyki.

  • "S" żąda działań osłonowych w ochronie zdrowia

    W przypadającym 11 lutego Światowym Dniu Chorego Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" opublikował stanowisko, w którym "wyraża głęboki niepokój związany z negatywnymi skutkami kryzysu finansowego, które najboleśniej uderzyć mogą w najsłabszych - osoby chore, samotne i nieubezpieczone".

  • Koordynacja ostrych dyżurów w Warszawie

    Wszystkie warszawskie szpitale będą uczestniczyć w systemie koordynacji ostrych dyżurów – zadeklarowali przedstawiciele organów założycielskich na spotkaniu 10 lutego z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim. Do końca marca doraźnie wojewoda będzie koordynował układanie grafiku. Spotkania w celu wypracowania systemu ostrych dyżurów będą kontynuowane.

  • MZ chce ograniczyć handel długami ZOZ-ów

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. z 2007 r. nr 14, poz. 89, z późn. zm.), który ma na celu ograniczenie handlu wierzytelnościami ZOZ-ów.
    Służyć temu ma konieczność uzyskania zgody przez podmiot, który utworzył zakład, na zmianę wierzyciela. Czynności prawne dokonane z naruszeniem tego przepisu będą nieważne z mocy prawa.

  • "Przeszczep to drugie życie"

    "Przeszczep to drugie życie" to hasło kampanii społecznej wojewody świętokrzyskiego Bożentyny Pałki–Koruby dotyczącej pobierania i przeszczepiania narządów.

  • Rząd przyjął harmonogram walki z rakiem

    Rząd przyjął uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2009 oraz kierunków realizacji zadań tego programu na lata 2010 i 2011, przedłożoną przez minister zdrowia Ewę Kopacz.
    Program, który będzie realizowany do 2015 r., ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o ok. 10% oraz poprawić skuteczność leczenia tych chorób w Polsce do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej.

  • PZH zachęca do szczepień przeciw grypie

    Krajowy Ośrodek ds. Grypy poinformował, że do tej pory w sezonie epidemicznym 2008/2009, tj. w okresie od 1 września 2008 r. do 31 stycznia 2009 r., zarejestrowano łącznie 240 605 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, co daje zapadalność wynoszącą 631 przypadków na 100 tys.

98813 artykułów - strona 4358 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.