2 marca w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Świętej Rodziny przy ul Madalińskiego w Warszawie ruszy pilotażowy program badań przesiewowych noworodków. Każdy noworodek będzie przebadany w kierunku 30 defektów metabolicznych. Do końca roku szpital będzie finansować badania z własnych środków.
Premier Donald Tusk wręczył nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną za rok 2008. - Żadna inwestycja nie jest tak opłacalna i nie świadczy tak o odpowiedzialności rządzących i narodu, jak inwestycja w kształcenie i naukę - zapewniał szef rządu. W uroczystości udział wzięła minister zdrowia Ewa Kopacz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 57, poz. 553, z późn. zm.), w którym proponuje zwiększenie wysokości pensji lekarza stażysty o 10%.
Wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wręczyła powołanie konsultantowi wojewódzkiemu w dziedzinie transplantologii klinicznej. Od 5 lutego funkcję konsultanta dla obszaru województwa podkarpackiego będzie pełnił dr hab. n. med. Andrzej Matyja. Podczas spotkania poruszono kwestię problemów transplantologii na Podkarpaciu, ustalono również harmonogram działań na 2009 r.
W Gorzowie Wielkopolskim rozpoczyna się realizacja jedynego w Polsce miejskiego programu profilaktycznego lakowania i lakierowania zębów uczniów w wieku 8-18 lat. 260 tys. euro miasto otrzymało z Mechanizmu Finansowego EOG.
W 2006 r. na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce ogółem 126 019 osób, w tym 64 092 mężczyzn i 61 927 kobiet. W tym samym roku z powodu nowotworów złośliwych zmarło 91 632 Polaków, w tym 51 777 mężczyzn i 39 855 kobiet - wynika z najnowszego raportu Krajowej Bazy Danych Nowotworowych opracowanego na podstawie danych Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
1,98 mln złotych z budżetu województwa otrzyma Świętokrzyskie Centrum Onkologii na zakup aparatury medycznej niezbędnej dla funkcjonowania szpitala - zdecydował Zarząd Województwa. Część sprzętu w ŚCO wymaga szybkiej wymiany, stąd decyzja zarządu.
Zarząd Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy postanowił rozszerzyć i nasilić we wszystkich szpitalach i poradniach akcję protestacyjną przeciw zaniżaniu wyceny świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także wystąpić do Zarządu Krajowego OZZL z wnioskiem o uchwalenie na najbliższym zebraniu 27 lutego apelu do minister zdrowia Ewy Kopacz i premiera Donalda Tuska o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 stycznia finansuje pompy insulinowe dla dzieci do 18. roku życia. Szczegółowe warunki kontraktowania i udzielania świadczenia określone zostały w zarządzeniu nr 106/2008/DSOZ prezesa NFZ z 26 listopada 2008 r. zmieniające zarządzenie "w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie".
Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiedział, że nowa lista leków refundowanych powinna zacząć obowiązywać od marca. Jak wyjaśnił, wykaz był gotowy w grudniu, jednak jego publikacja została wstrzymana w związku z oczekiwaniem na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej długo działających analogów insuliny.
Katedra i Zakład Laseroterapii i Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy w ramach grantu naukowego przyznanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczyna badania dotyczące szybszego gojenia złamań kości.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2008 r. obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 78,4 mln zł. To rezultat kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich. W tym samym czasie ZUS wypłacił zasiłki chorobowe na kwotę 4,9 mld zł.
Dwaj lekarze ze szpitala klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostali zatrzymani przez funckonariuszy Centralnego Biura Śledczego.
W większości placówek medycznych handlowcy reklamujący leki muszą mieć zgodę na każde spotkanie z lekarzem. W szpitalach zdecydowanie spadła liczba wizyt przedstawicieli firm medycznych. Zdaniem branży farmaceutycznej nowe prawo zamiast marginalizować zachowania korupcyjne, wręcz do nich zachęca.
W urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego marszałek Marcin Jabłoński podpisał umowy w sprawie przekazania dotacji z budżetu województwa na inwestycje z dyrektorami jednostek ochrony zdrowia. Tym razem pieniądze trafią na konkretne inwestycje: w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym w Świebodzinie, Ośrodku dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku oraz Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.
3 lutego rząd przyjął założenia do programu wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia", przedłożone przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Program na lata 2009-2010 ma zachęcać samorządy do powoływania spółek świadczących usługi medyczne w miejsce likwidowanych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Wiceminister zdrowia Jakub Szulc na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia przedstawił plan prac legislacyjnych resortu na 2009 rok. Przewiduje on opracowanie w pierwszym półroczu 14 projektów ustaw i 76 projektów rozporządzeń. W planie prac legislacyjnych znajduje się również opracowanie innych dokumentów rządowych, jak np. "Strategia informatyzacji Zdrowa Polska na lata 2009-2013".
Powraca dyskusja na temat rządowej propozycji podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotnej. "Dziś jest o niej głośno, szkoda, że nie zwrócono na nią uwagi na etapie konsultacji społecznych w sierpniu 2008 roku" - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która przedstawiła wówczas propozycję alternatywnych rozwiązań, poprawiających efektywność wykorzystywania pieniędzy na opiekę zdrowotną bez podnoszenia składki.
Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka" rozpoczyna pilotażowy program, którego zadaniem będzie podniesienie świadomości społeczeństwa na temat raka szyjki macicy i uświadomienie zagrożenia, jakie niesie zarażenie wirusem HPV. Program będzie finansowany ze środków wpłacanych na konto fundacji. Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 450 tysięcy złotych. Program został objęty patronatem przez Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Dyrektor Szpitala Rejonowego im. J. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie) Witold Barszcz zapowiedział, że lecznica wznowi przyjęcia pacjentów we wszystkich stanach koniecznych, a pracownicy otrzymają zaległe od grudnia wypłaty. Placówka może też już kupować leki i płacić za usługi, a wszystko dzięki temu, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych - ostatni z wierzycieli, który nie chciał pozwolić komornikowi na odblokowanie konta placówki - ustąpił. Jeszcze 2 lutego nad pabianickim szpitalem wisiało widmo ewakuacji...