Z kraju

  • MNiSW: Koniec wieloetatowości i nepotyzmu

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało do konsultacji społecznych kolejną część założeń reformy szkolnictwa wyższego pt. "Partnerstwo dla wiedzy - nowy model kariery akademickiej". Zmiany proponowane przez MNiSW mają służyć likwidacji barier rozwojowych dla uczonych oraz przyspieszeniu procedury awansu naukowego.

  • "Rzeczpospolita": Sponsoring za receptę

    Nawet co trzecią receptę na antybiotyk wypisuję dlatego, że uczestniczę w programie lojalnościowym którejś z firm farmaceutycznych – przyznają anonimowo lekarze w badaniu firmy Sequence.

  • Pionierskie zabiegi kardiologiczne w Poznaniu

    9 lutego w Klinice Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Waldemar Bobkowski i dr Artur Baszko przeprowadzili pod okiem dr. med. Joachima C. Willa z Berlina pierwsze w Polsce zabiegi krioablacji przy częstoskurczach serca drogą przezżylną u dwóch jedenastoletnich chłopców i 19-letniej dziewczyny. Było to możliwe dzięki użyczeniu odpowiedniego sprzętu przez producenta.

  • Szpitale pobierają opłaty

    Podczas gdy lekarze i decydenci dyskutują o konieczności wprowadzenia opłat za usługi medyczne, szpitale od dawna wspomagają nadwerężone budżety opłatami pobieranymi od pacjentów. Za co? Za wjazd na teren placówki, parking, ochraniacze na buty, szatnie, fartuch ochronny, miejsce przy dziecku. Poszczególne opłaty są zazwyczaj symboliczne, ale razem kumulują się w kwoty uciążliwe dla osób odwiedzających pacjentów.

  • W Piotrkowie zmieniają nawyki żywieniowe

    "Odżywiam się zdrowo" – to lokalny program edukacyjny prowadzony przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Celem programu jest poprawa nawyków żywieniowych wśród dzieci. Adresatami programu są uczniowie IV klas szkół podstawowych i ich rodzice. W III edycji tego programu, która zakończyła się niedawno, uczestniczyło 57 szkół i 1645 uczniów.

  • W styczniu przeszczepiono tylko jedno serce

    Jest źle. W styczniu przeszczepiono tylko jedno serce (w warszawskim Instytucie Kardiologii w Aninie), podczas gdy rok temu - 6, dwa lata temu - 3, w 2006 r. - 6, a w 2005 i 2004 r. - po 6. Tymczasem w kolejce na nowe serce czeka 215 osób (jednak przed rokiem 226, a przed dwoma laty - 200).

  • ABW i NIK w warszawskim Centrum Onkologii

    Rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała, że Agencja analizuje sprawę szkoleń prowadzonych przez lekarzy-wykładowców z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Koniecpolska-Wróblewska zaznaczyła, że więcej na ten temat nie może nic powiedzieć.

  • Nowa pracownia chirurgii naczyniowej w Opolu [materiał archiwalny]

    6 lutego w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu otwarto nowoczesną pracownię chirurgii naczyniowej. Ma ona poprawić jakość i skuteczność przeprowadzania zabiegów endowaskularnych, które będą o wiele mniej obciążające dla pacjenta.

  • 17 lutego premier przedstawi plan B

    17 lutego premier Donald Tusk przedstawi tzw. plan B ratowania polskich szpitali - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Niepublicznych Szpitali Samorządowych poświęconej "Perspektywom i kierunkom rozwoju w polskiej Służbie Zdrowia", która odbyła się 6 lutego w Ośrodku Konferencyjnym w Dobieszkowie koło Łodzi.
    Jak zapowiedziała minister Kopacz, w br. samorządy, które będą przekształcały szpitale w spółki prawa handlowego, mogą otrzymać łącznie 2,7 mld zł z budżetu państwa.

  • Fundacja Polpharmy przyznała granty

    Zakończył się proces wyłaniania najlepszych projektów badawczych w VII edycji konkursu Fundacji na rzecz Wspierania rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, który był otwarty na prace oryginalne wnoszące istotne wartości do medycyny i farmacji.

  • Olsztyn będzie miał szpital uniwersytecki

    Prof. dr hab. rektor Józef Górniewicz w imieniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisał 29 stycznia z Ministrem Obrony Narodowej reprezentowanym przez gen. bryg. dr n. med. Andrzeja Wiśniewskiego – Szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia - porozumienie o połączeniu Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

  • Nowy nabytek wrocławskiej hematoonkologii dziecięcej

    Nowy separator komórkowy wykorzystywany przy przeprowadzaniu zabiegu przeszczepu szpiku kostnego otrzymała Klinika Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wartość maszyny to 180 tys. zł.

  • Olsztyńskie szpitale wzbogacą się o nowy sprzęt

    Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski przekazał pióro na licytację, z której dochód zostanie przekazany na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia dla Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej działającego przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

  • Pogotowie apeluje o oznaczenie posesji

    Mieleckie Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło kampanię, której celem jest nakłonienie mieszkańców całego powiatu do wyraźnego numerowania swoich posesji.

  • Mazowieckie pogotowie ma działać sprawniej

    Nowe miejsca postoju karetek, skrócenie czasu dojazdu oraz przewóz pacjentów do najbliższego szpitala (niezależnie od rejonizacji) to główne zadania mazowieckiego ratownictwa medycznego w 2009 r.

  • Badania okulistyczne dzieci w Podlaskiem

    2,4 tys. dzieci z województwa podlaskiego w wieku od 6. miesiąca do 7. roku życia zostanie przebadanych przez lekarzy w ramach projektu "Widok na przyszłość", którego celem jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu.

  • Raport PAN o nadciśnieniu

    Z inicjatywy przewodniczącego Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. n.med. Wojciecha Kostowskiego został opracowany raport pt. "Nadciśnienie tętnicze, obecna sytuacja i stan badań w Polsce". Redakcji raportu podjął się prof. dr. hab. n.med. Włodzimierz Januszewicz, w opracowaniu dokumentu uczestniczyło 28 wybitnych specjalistów.

  • 100 mln zł mniej na pomoc ZOZ-om

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji uchwały nr 19/2007 Rady Ministrów z 6 lutego 2007 r. w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli". Zgodnie z nią, rząd przeznaczy na wsparcie zakładów opieki zdrowotnej 200, a nie - jak pierwotnie planowano - 300 milionów złotych. Oszczędności wynikają z narzuconej ostatnio przez premiera i ministra finansów konieczności ograniczania środków finansowych na programy wieloletnie realizowane przez poszczególne resorty.

  • Nieubezpieczeni pacjenci zmorą szpitali

    Główny Inspektor Danych Osobowych stwierdził, że informacje, czy pacjent jest ubezpieczony czy nie, nie powinny być ogólnodostępne i zlikwidował bazę, w której takie informacje można było sprawdzić. Dla szpitali to stracone pieniądze, ponieważ osoby nieubezpieczone unikają regulowania rachunków za leczenie.

  • Światowy Dzień Chorego w krakowskim szpitalu

    W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego Metropolita Krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz odwiedził chorych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. W wizycie tej towarzyszył mu marszałek Małopolski Marek Nawara.

98813 artykułów - strona 4359 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.