Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało do konsultacji społecznych kolejną część założeń reformy szkolnictwa wyższego pt. "Partnerstwo dla wiedzy - nowy model kariery akademickiej". Zmiany proponowane przez MNiSW mają służyć likwidacji barier rozwojowych dla uczonych oraz przyspieszeniu procedury awansu naukowego.
Nawet co trzecią receptę na antybiotyk wypisuję dlatego, że uczestniczę w programie lojalnościowym którejś z firm farmaceutycznych – przyznają anonimowo lekarze w badaniu firmy Sequence.
9 lutego w Klinice Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Waldemar Bobkowski i dr Artur Baszko przeprowadzili pod okiem dr. med. Joachima C. Willa z Berlina pierwsze w Polsce zabiegi krioablacji przy częstoskurczach serca drogą przezżylną u dwóch jedenastoletnich chłopców i 19-letniej dziewczyny. Było to możliwe dzięki użyczeniu odpowiedniego sprzętu przez producenta.
Podczas gdy lekarze i decydenci dyskutują o konieczności wprowadzenia opłat za usługi medyczne, szpitale od dawna wspomagają nadwerężone budżety opłatami pobieranymi od pacjentów. Za co? Za wjazd na teren placówki, parking, ochraniacze na buty, szatnie, fartuch ochronny, miejsce przy dziecku. Poszczególne opłaty są zazwyczaj symboliczne, ale razem kumulują się w kwoty uciążliwe dla osób odwiedzających pacjentów.
"Odżywiam się zdrowo" – to lokalny program edukacyjny prowadzony przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Celem programu jest poprawa nawyków żywieniowych wśród dzieci. Adresatami programu są uczniowie IV klas szkół podstawowych i ich rodzice. W III edycji tego programu, która zakończyła się niedawno, uczestniczyło 57 szkół i 1645 uczniów.
Jest źle. W styczniu przeszczepiono tylko jedno serce (w warszawskim Instytucie Kardiologii w Aninie), podczas gdy rok temu - 6, dwa lata temu - 3, w 2006 r. - 6, a w 2005 i 2004 r. - po 6. Tymczasem w kolejce na nowe serce czeka 215 osób (jednak przed rokiem 226, a przed dwoma laty - 200).
Rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała, że Agencja analizuje sprawę szkoleń prowadzonych przez lekarzy-wykładowców z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Koniecpolska-Wróblewska zaznaczyła, że więcej na ten temat nie może nic powiedzieć.
6 lutego w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu otwarto nowoczesną pracownię chirurgii naczyniowej. Ma ona poprawić jakość i skuteczność przeprowadzania zabiegów endowaskularnych, które będą o wiele mniej obciążające dla pacjenta.
17 lutego premier Donald Tusk przedstawi tzw. plan B ratowania polskich szpitali - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Niepublicznych Szpitali Samorządowych poświęconej "Perspektywom i kierunkom rozwoju w polskiej Służbie Zdrowia", która odbyła się 6 lutego w Ośrodku Konferencyjnym w Dobieszkowie koło Łodzi.
Jak zapowiedziała minister Kopacz, w br. samorządy, które będą przekształcały szpitale w spółki prawa handlowego, mogą otrzymać łącznie 2,7 mld zł z budżetu państwa.
Zakończył się proces wyłaniania najlepszych projektów badawczych w VII edycji konkursu Fundacji na rzecz Wspierania rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, który był otwarty na prace oryginalne wnoszące istotne wartości do medycyny i farmacji.
Prof. dr hab. rektor Józef Górniewicz w imieniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisał 29 stycznia z Ministrem Obrony Narodowej reprezentowanym przez gen. bryg. dr n. med. Andrzeja Wiśniewskiego – Szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia - porozumienie o połączeniu Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.
Nowy separator komórkowy wykorzystywany przy przeprowadzaniu zabiegu przeszczepu szpiku kostnego otrzymała Klinika Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wartość maszyny to 180 tys. zł.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski przekazał pióro na licytację, z której dochód zostanie przekazany na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia dla Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej działającego przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
Mieleckie Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło kampanię, której celem jest nakłonienie mieszkańców całego powiatu do wyraźnego numerowania swoich posesji.
Nowe miejsca postoju karetek, skrócenie czasu dojazdu oraz przewóz pacjentów do najbliższego szpitala (niezależnie od rejonizacji) to główne zadania mazowieckiego ratownictwa medycznego w 2009 r.
2,4 tys. dzieci z województwa podlaskiego w wieku od 6. miesiąca do 7. roku życia zostanie przebadanych przez lekarzy w ramach projektu "Widok na przyszłość", którego celem jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu.
Z inicjatywy przewodniczącego Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. n.med. Wojciecha Kostowskiego został opracowany raport pt. "Nadciśnienie tętnicze, obecna sytuacja i stan badań w Polsce". Redakcji raportu podjął się prof. dr. hab. n.med. Włodzimierz Januszewicz, w opracowaniu dokumentu uczestniczyło 28 wybitnych specjalistów.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji uchwały nr 19/2007 Rady Ministrów z 6 lutego 2007 r. w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli". Zgodnie z nią, rząd przeznaczy na wsparcie zakładów opieki zdrowotnej 200, a nie - jak pierwotnie planowano - 300 milionów złotych. Oszczędności wynikają z narzuconej ostatnio przez premiera i ministra finansów konieczności ograniczania środków finansowych na programy wieloletnie realizowane przez poszczególne resorty.
Główny Inspektor Danych Osobowych stwierdził, że informacje, czy pacjent jest ubezpieczony czy nie, nie powinny być ogólnodostępne i zlikwidował bazę, w której takie informacje można było sprawdzić. Dla szpitali to stracone pieniądze, ponieważ osoby nieubezpieczone unikają regulowania rachunków za leczenie.
W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego Metropolita Krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz odwiedził chorych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. W wizycie tej towarzyszył mu marszałek Małopolski Marek Nawara.