Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb, w w najbliższym czasie stanowisko wiceszefa resortu obejmie Marek Haber. - Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, podejmie ją premier Donald Tusk - zastrzegł Gołąb.
List intencyjny popierający utrzymanie świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wysłała do minister zdrowia Ewy Kopacz, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza oraz świętokrzyskich parlamentarzystów wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. To reakcja na medialne doniesienia o możliwości reformy Funduszu.
24 czerwca rząd zajął stanowisko wobec poselskich projektów ustaw: o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, a także o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta. Rząd pozytywnie ocenił "inicjatywę poselską" i zaproponował kontynuację prac nad oboma projektami. Zaproponowane rozwiązania mieszczą się w pakiecie zmian legislacyjnych, które mają zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o zakładach opieki zdrowotnej.
W nowosolskim oddziale Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca "Medinet" z okazji wykonania 1000 operacji odbyła się Sesja Naukowa, w której wziął udział wicewojewoda lubuski Jan Świrepo.
23 pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych z 35 zatrudnionych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rajczy (Śląskie) rozpoczęły 23 czerwca strajk bezterminowy. Siostry domagają się wzrostu płac do wysokości 3 000 zł netto. Deklarują jednocześnie, że są gotowe na ustępstwa.
Oddział Urologii i Chirurgii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Toruniu został ostatecznie uratowany - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. - Dzięki zabiegom samorządowych władz województwa i dyrekcji lecznicy udało się skompletować zespół lekarski, będący w stanie zagwarantować mu sprawne i bezpieczne funkcjonowanie - zapewnia.
23 czerwca podczas uroczystości związanych z obchodami 35-lecia działalności Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wręczył medal Pro Masovia placówce i dyplomy uznania najbardziej zasłużonym pracownikom.
Zakończyła się termomodernizacja budynków wchodzących w skład Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Przeprowadzone prace kosztowały ponad pół miliona euro. 3/4 środków pochodziła z tzw. mechanizmu norweskiego (bezzwrotna pomoc od Norwegii, Islandii i Lichtensteinu), Tarnów ze swojego budżetu wydał 85 000 euro. Miejski szpital ma także nowoczesny oddział ginekologiczny.
1000 zł - taką nagrodę otrzyma każdy, kto pomoże szpitalowi powiatowemu w Rawiczu (Wielkopolskie) zatrudnić lekarza. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Rawiczu w likwidacji od zaraz zatrudni neonatologa, pediatrę i anestezjologa, potrzebuje też chirurga.
Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiedziały po rozmowach ze stroną rządową, że do końca roku nie będą rozpoczynać żadnych protestów. – Powołaliśmy zespół negocjacyjny, który będzie się zajmował 3 dziedzinami: podwyżkami od 2009 roku, uznawaniem kwalifikacji pielęgniarek i normami zatrudnienia w szpitalach – informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb.
Nadal brakuje lekarzy na oddziele ginekologiczno-położniczym szpitala na Solcu w Warszawie, jednak przyjęcia pacjentek jeszcze nie są wstrzymane. - Oddział będzie przyjmował pacjentki normalnie. Sytuacja jest trudna, ale robimy wszystko, aby zabezpieczyć oddział, jeżeli chodzi o lekarzy - mówi dyrektor Ewa Mikłaszewska.
23 czerwca pracownicy 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie oflagowali budynek. Od 12 marca są w sporze zbiorowym z dyrekcją. Dotychczasowe negocjacje płacowe nie przyniosły oczekiwanych przez nich efektów.
23 czerwca Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję w sprawie limitu miejsc na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ewa Kopacz postanowiła, że w październiku studia na nowym kierunku może rozpocząć 80 osób.
Szpital Specjalistyczny im. J. Łukowicza w Chojnicach od maja rozszerzył zakres udzielanych świadczeń o zabiegi wszczepienia kardiowertera-defibrylatora. Do tej pory wykonano 7 takich zabiegów.
Od 1 lipca szpitale będą rozliczały się z Narodowym Funduszem Zdrowia na nowych zasadach, za pomocą systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. Szpitale obawiają się, że ze względu uśrednienie kwot świadczeń z poszczególnych grup otrzymają z NFZ mniej pieniędzy niż przy starym systemie rozliczania.
23 czerwca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej zebrali się prezesi towarzystw lekarskich, którzy powołali Konferencję Prezesów Towarzystw Lekarskich. Ma ona być forum współpracującym z samorządem lekarskim i innymi organizacjami lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce.
Sytuacji w ochronie zdrowia i planowanym zmianom poświęcona była konferencja "Rynek Zdrowia a zmiany udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w 2008 roku", zorganizowana przez Oddział Śląski Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ. Podczas konferencji poruszany był problem ukształtowania spójnej polityki zdrowotnej dla województwa śląskiego.
Konwenty Starostów województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego opowiedział się za stworzeniem jasnych, czytelnych uregulowań prawnych, umożliwiających przekształcanie SP ZOZ w spółki prawa handlowego jako równoprawnego podmiotu na rynku usług medycznych i stabilne funkcjonowanie wszystkich instytucji ochrony zdrowia.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie, że przepisy art.32j ustawy o zakładach opieki zdrowotnej dot. dyżurów medycznych, które przewidują, iż czas dyżuru nie jest objęty limitem godzin nadliczbowych (o których mowa w kodeksie pracy) są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji (art. 32 Konstytucji RP).
W sytuacji, w której matka i córka zgłosiły się do Rzecznika Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia, jestem zobowiązana dopilnować tego, co jest zapisane w konstytucji - równego dostępu do świadczeń - tak Ewa Kopacz komentuje decyzję o wskazaniu szpitala, w którym dokonano aborcji u 14-letniej uczennicy z Lublina.