mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nowy doktor honoris causa UM w Poznaniu

    JM Rektor i Senat Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu przyznali tytuł doktora honoris causa prof. Jerzemu Władysławowi Kawiakowi z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w uznaniu "nieprzeciętnego wkładu w rozwój nauki w wymiarze międzynarodowym, animację środowiska morfologów i biologów komórkowych".

  • MZ przystępuje do negocjacji ws. śmigłowców

    Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania i wynegocjowania treści projektu umowy w sprawie zamówienia publicznego na zakup 23 śmigłowców oraz 1 symulatora lotów na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Lotnicze Pogotowie Ratunkowe".

  • Nowocześniej w GCZD w Katowicach

    19 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ligocie.

  • Nowy dyrektor ACK w Gdańsku

    Jacek Domejko, wieloletni dyrektor Szpitala Powiatowego "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie) będzie nowym dyrektorem Akademickiego Centrum Klinicznego – Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku. Umowa z nim została podpisana 20 czerwca. Nowy dyrektor obejmie funkcję w połowie lipca.

  • Katowiccy ratownicy najlepsi

    Ratownicy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach zwyciężyli w IV Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - Ratownictwo 2008.
    W zawodach, rozgrywanych w rejonie Suchej Beskidzkiej i Żywca, wzięło udział 61 załóg PSP, OSP, GOPR, WOPR, Policji z całej Polski, a także drużyny ratownicze z Turcji, Ukrainy, Serbii i Węgier.

  • NFZ niewiarygodnym partnerem dla samorządów

    Brak odpowiedniego finansowania szpitali może spowodować konieczność ich zamknięcia. Nie inaczej jest z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie). Wysiłki samorządu powiatowego, by wspomóc placówkę, przenieść starą bazę do nowej, uruchomić nowoczesny sprzęt i dokończyć realizację całej inwestycji rozbudowy szpitala, wydają się zupełnie daremne.

  • Związkowcy protestują przeciwko podziałowi NFZ

    Podlaska Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, grupująca 8 związków zawodowych, nie zgadza się na podział Narodowego Funduszu Zdrowia na 6 regionalnych funduszy. Związkowcy wysłali do premiera Donalda Tuska list otwarty w tej sprawie.

  • Starostowie żądają zapłaty za nadwykonania

    Starostowie Dolnego Śląska zaprotestowali przeciwko dotychczasowym zasadom finansowania szpitalnej opieki medycznej i uznali, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeń musi spowodować poprawę sytuacji finansowej szpitali powiatowych, nie pogłębiając powstałego tam kryzysu.

  • W Senacie o JGP

    18 czerwca prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz przedstawił na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia informacje na temat nowego systemu rozliczeń NFZ ze szpitalami - systemu Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), który obowiązywał będzie od 1 lipca br.

  • IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym

    19 czerwca w Kurowie (powiat suski, woj. małopolskie) rozpoczęły się IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - Ratownictwo 2008.
    Mistrzostwa rozpoczęły się konferencją prasową, podczas której zaprezentowano planowane zmiany w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym systemu powiadamiania, a także poinformowano o pilotażu wprowadzenia zmian systemowych w Małopolsce.

  • Protest pracowników sanepidów

    W południe przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej 15 w Warszawie odbyła się pikieta pracowników sanepidów, zorganizowana przez Sekcję Krajową NSZZ "Solidarność" Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jednocześnie związkowcy wystosowali pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz.

  • MZ: Dążymy do zwiększenia środków na PRM

    Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na dialog i postulaty związkowców, podejmując wszelkie możliwe działania w kierunku realizacji ich postulatów i poprawy sytuacji ratownictwa medycznego - zapewnił rzecznik prasowy resortu zdrowia Jakub Gołąb w odpowiedzi na zapowiedź akcji protestacyjnej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

  • Lewica wnosi o zniesienie "podatku Religi"

    12 czerwca grupa posłów KP Lewica wniosła do laski marszałkowskiej projekt ustawy likwidujący od 1 stycznia 2009 r. "podatek Religi" - poinformowała posłanka Anita Błochowiak. Zdaniem wnioskodawców ustawa, wprowadzona w zeszłej kadencji przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i przyjęta przez Sejm 29 czerwca 2007 r., jest niekonstytucyjna oraz niesprawiedliwa, gdyż wszystkich kierowców obciąża odpowiedzialnością za wypadki spowodowane przez niektórych.

  • Kolejna gmina walczy z HPV

    Gmina Zakopane podjęła decyzję o przeprowadzeniu szczepień przeciwko HPV, odpowiedzialnemu m.in. za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepieniami, które rozpoczną się jeszcze w czerwcu, zostaną objęte dziewczynki urodzone w 1996 r. (około 140 osób).

  • Zmiana w kierownictwie dolnośląskiego NFZ

    Od 18 czerwca zastępcą dyrektora ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jest Maciej Biardzki, lekarz specjalista II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych.

  • Pielęgniarki się zwalniają

    20 z 30 pielęgniarek zatrudnionych w Samodzielnym Zakładzie Opieki Długoterminowej w Katowicach-Szopienicach złożyło już wypowiedzenia umów o pracę. To efekt sporu płacowego - siostry domagały się podwyżek w wysokości 270 zł, a zaproponowano im 120 zł.

  • Sejmik wsparł szpital

    5 mln zł przyznali Radni Sejmiku Województwa Śląskiego Powiatowi Cieszyńskiemu na kontynuację rozbudowy i modernizację działu diagnostyczno-zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

  • Szpital z zyskiem

    18 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tematem obrad była sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Wśród zaproszonych gości był m.in. członek Zarządu województwa Wojciech Kozak oraz dyrektor lecznicy Krzysztof Kłos.

  • SORy do kontroli

    NFZ zamierza uzależnić wysokość środków przyznawanych Szpitalnym Oddziałom Ratunkowym od stanu zdrowia przyjmowanych chorych.

  • Program leczenia dzieci chorych na hemofilię najwcześniej w sierpniu

    Program leczenia dzieci chorych na hemofilię miał wystartować 1 lipca. Tymczasem w lipcu zostanie jedynie przeprowadzony konkurs ofert, żeby wyłonić podmioty, które będą ten program realizowały.

98888 artykułów - strona 4435 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.