mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szef GIS laureatem nagrody im. Krahelskiej

    21 sierpnia w Sali Kolumnowej Sejmu główny inspektor pracy Bożena Borys-Szopa wręczyła nagrody im. Haliny Krahelskiej. W gronie laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znalazł się główny inspektor sanitarny dr n. med. Andrzej Wojtyła. Laureatom gratulowali wicemarszałek Sejmu Genowefa Wiśniowska i przewodniczący Rady Ochrony Pracy poseł Stanisław Szwed.

  • Nie ma zgody w Łomży

    Blisko 90% lekarzy (100 osób) zatrudnionych w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (Podlasie) złożyło wypowiedzenia, we wrześniu zrobi to kolejnych 20 medyków. Ich termin upływa z końcem września. Strajk został zawieszony 28 czerwca po mediacji marszałka województwa podlaskiego Dariusza Piontkowskiego i wicemarszałka Marka Olbrysia.

  • Pomoc dla szpitala w Legnicy

    30 mln zł przyzna Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przechodzącemu restrukturyzację szpitalowi w Legnicy. Pieniądze będą przeznaczone na redukcję zadłużenia. Jednocześnie zarząd województwa podjął decyzję o zmianie dyrektora placówki.

  • Gorlicki pat

    Trwający od 21 maja strajk lekarzy w Gorlicach (Małopolska) został zawieszony 5 lipca, tuż po tym, jak 36 medyków złożyło wypowiedzenia z pracy. Dyrekcja zapewniała, że podejmie negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia, a potem z lekarzami. Rozmowy rzeczywiście trwają, ale na razie nie przynoszą spodziewanego efektu.

  • Sprzęt ratownictwa medycznego dla łomżyńskiego pogotowia

    Nowoczesny sprzęt dostało łomżyńskie pogotowie. Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach "Protecta" przekazało placówce dwie profesjonalne deski transportowe. Jedna jest przeznaczona dla dorosłych, druga - dla dzieci.

  • E-zdrowie

    Szybki dostęp do dokumentacji medycznej, weryfikacja wystawionych skierowań i recept, eliminacja "sztucznych" kolejek do świadczeń oraz kosztów związanych z bezzasadnym wykonywaniem tych samych badań w różnych placówkach – to niektóre korzyści, jakie ma przynieść wprowadzenie w życie zapisów projektu ustawy o Systemie informacyjnym w ochronie zdrowia.

  • Nie ma lekarzy, nie ma szpitala

    Dyrektor ostrołęckiego szpitala przygotował wniosek o czasowym zaprzestaniu działalności placówki. Za miesiąc upływa termin wypowiedzeń z pracy złożonych z 84 spośród 130 ostrołęckich lekarzy. Jeśli sytuacja się nie zmieni, nie będzie komu leczyć pacjentów.

  • Pożyczki dla mazowieckich szpitali

    Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o udzieleniu 14 szpitalom z Mazowsza pożyczek krótkoterminowych na kwotę ponad 23 mln zł. 6 szpitalom udzielił natomiast poręczeń kredytów na ponad 13,5 mln zł. Także szpitale powiatowe będą mogły ubiegać się o pieniądze na niezbędne inwestycje. Na ten cel przeznaczono 33 mln zł.

  • Rząd przyjął zmianę ustawy o podwyżkach

    Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076), przedłożony przez ministra zdrowia.

  • Dwa miesiące z Polską Misją Medyczną w Czadzie

    Od kilku lat w Bahai, w północno-wschodnim Czadzie, przy granicy z Sudanem, działa szpital zorganizowany przez Polską Misję Medyczną we współpracy z International Rescue Commitee z USA. Dr Krystyna Kańska, pediatra, pracowała tam przez 2 miesiące.

  • Strajk okupacyjny... pacjentów

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie rozpoczął się strajk okupacyjny kilkunastu pacjentów, którzy żądają natychmiastowego zakańczenia protestu medyków. Przyznają, że lekarze zarabiają zbyt mało, ale nie chcą, by walka o pieniądze odbywała się ich kosztem.

  • MZ o zapisywaniu PESEL na receptach za pomocą kodu kreskowego

    W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi dopuszczalności zapisywania numeru PESEL na receptach dodatkowo za pomocą kodu kreskowego, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż wzór recepty, określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97, poz. 646), nie zawiera wszystkich danych, jakie mogą znaleźć się na niej znaleźć.

  • PO: W razie ogłoszenia wyborów przerwijcie protest

    Posłanka Ewa Kopacz (PO) wezwała strajkujących lekarzy, by w razie ogłoszenia wcześniejszych wyborów przerwali protest. - Apelujemy do lekarzy i pielęgniarek: nie dajcie się wmanipulować jako element gry politycznej w nadchodzącej kampanii wyborczej - powiedziała.

  • Rzeszowscy neonatolodzy gotowi na wolontariat

    Neonatolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie chcą pracować jako wolontariusze. W ramach protestu z końcem miesiąca rezygnują z etatu, ale noworodkami chcą opiekować się za darmo. Ich zdaniem, nie trzeba będzie ewakuować 15 noworodków do szpitali w Krakowie i Lublinie, ponieważ będą miały zapewnioną opiekę.

  • Wsparcie dla podlaskich szpitali

    Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował o udzieleniu dotacji z budżetu województwa dla Białostockiego Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie w Białymstoku. Szpital otrzyma 1,1 mln złotych na sfinansowanie modernizacji pomieszczeń Oddziału Ginekologii z Pododdziałem Brachyterapii.

  • W Zabrzu wrze

    Na konta lekarzy ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu wreszcie wpłynęły wynagrodzenia za lipiec. Lekarze czekali na wypłaty od 7 sierpnia. Tego dnia pensje wypłacono wszystkim pozostałym pracownikom lecznicy, natomiast medycy otrzymali jedynie "paski" z informacją, że pieniądze zostały przelane.

  • Personel medyczny potrzebny od zaraz

    62 lekarzy specjalistów oraz 119 pielęgniarek znalazłoby pracę w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego od zaraz. Tylu brakujących pracowników doliczyło się regionalne Centrum Zdrowia Publicznego. Szczegółowe badania zlecił wojewoda kujawsko-pomorski.

  • Wielka emigracja z "Matki Polki"?

    Blisko 100 lekarzy strajkujących w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki spotkało się wczoraj z przedstawicielką firmy pośredniczącej w zatrudnianiu polskich medyków w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. 50 z nich zarejestrowało się, aby taką pracę podjąć.

  • Sośnierz: Fundusz wygenerował wielką szarą strefę

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zapowiada, że budżet podległej mu instytucji wyniesie w przyszłym roku ponad 46 mld zł. - Na leczenie zostanie przeznaczone 44 mld zł. Natomiast jeśli zostanie przedłużone funkcjonowanie ustawy podwyżkowej, wtedy na leczenie przekażemy o 4,6 mld zł mniej - mówi Sośnierz.

  • NFZ: Jeszcze ponad 2 mld zł na świadczenia

    Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych Dariusz Wasilewski poinformował, że dzięki dobrej kondycji polskiej gospodarki w tym roku jest niespotykanie dobra ściągalność składki ZUS. Dzięki temu w połowie września centrala NFZ będzie miała do podziału 1,15 mld zł, a ok. 1 mld zł nadwyżki może trafić do oddziałów Funduszu miesiąc później.

98919 artykułów - strona 4562 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.