21 sierpnia w Sali Kolumnowej Sejmu główny inspektor pracy Bożena Borys-Szopa wręczyła nagrody im. Haliny Krahelskiej. W gronie laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znalazł się główny inspektor sanitarny dr n. med. Andrzej Wojtyła. Laureatom gratulowali wicemarszałek Sejmu Genowefa Wiśniowska i przewodniczący Rady Ochrony Pracy poseł Stanisław Szwed.
Blisko 90% lekarzy (100 osób) zatrudnionych w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (Podlasie) złożyło wypowiedzenia, we wrześniu zrobi to kolejnych 20 medyków. Ich termin upływa z końcem września. Strajk został zawieszony 28 czerwca po mediacji marszałka województwa podlaskiego Dariusza Piontkowskiego i wicemarszałka Marka Olbrysia.
30 mln zł przyzna Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przechodzącemu restrukturyzację szpitalowi w Legnicy. Pieniądze będą przeznaczone na redukcję zadłużenia. Jednocześnie zarząd województwa podjął decyzję o zmianie dyrektora placówki.
Trwający od 21 maja strajk lekarzy w Gorlicach (Małopolska) został zawieszony 5 lipca, tuż po tym, jak 36 medyków złożyło wypowiedzenia z pracy. Dyrekcja zapewniała, że podejmie negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia, a potem z lekarzami. Rozmowy rzeczywiście trwają, ale na razie nie przynoszą spodziewanego efektu.
Nowoczesny sprzęt dostało łomżyńskie pogotowie. Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach "Protecta" przekazało placówce dwie profesjonalne deski transportowe. Jedna jest przeznaczona dla dorosłych, druga - dla dzieci.
Szybki dostęp do dokumentacji medycznej, weryfikacja wystawionych skierowań i recept, eliminacja "sztucznych" kolejek do świadczeń oraz kosztów związanych z bezzasadnym wykonywaniem tych samych badań w różnych placówkach – to niektóre korzyści, jakie ma przynieść wprowadzenie w życie zapisów projektu ustawy o Systemie informacyjnym w ochronie zdrowia.
Dyrektor ostrołęckiego szpitala przygotował wniosek o czasowym zaprzestaniu działalności placówki. Za miesiąc upływa termin wypowiedzeń z pracy złożonych z 84 spośród 130 ostrołęckich lekarzy. Jeśli sytuacja się nie zmieni, nie będzie komu leczyć pacjentów.
Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o udzieleniu 14 szpitalom z Mazowsza pożyczek krótkoterminowych na kwotę ponad 23 mln zł. 6 szpitalom udzielił natomiast poręczeń kredytów na ponad 13,5 mln zł. Także szpitale powiatowe będą mogły ubiegać się o pieniądze na niezbędne inwestycje. Na ten cel przeznaczono 33 mln zł.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076), przedłożony przez ministra zdrowia.
Od kilku lat w Bahai, w północno-wschodnim Czadzie, przy granicy z Sudanem, działa szpital zorganizowany przez Polską Misję Medyczną we współpracy z International Rescue Commitee z USA. Dr Krystyna Kańska, pediatra, pracowała tam przez 2 miesiące.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie rozpoczął się strajk okupacyjny kilkunastu pacjentów, którzy żądają natychmiastowego zakańczenia protestu medyków. Przyznają, że lekarze zarabiają zbyt mało, ale nie chcą, by walka o pieniądze odbywała się ich kosztem.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi dopuszczalności zapisywania numeru PESEL na receptach dodatkowo za pomocą kodu kreskowego, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż wzór recepty, określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97, poz. 646), nie zawiera wszystkich danych, jakie mogą znaleźć się na niej znaleźć.
Posłanka Ewa Kopacz (PO) wezwała strajkujących lekarzy, by w razie ogłoszenia wcześniejszych wyborów przerwali protest. - Apelujemy do lekarzy i pielęgniarek: nie dajcie się wmanipulować jako element gry politycznej w nadchodzącej kampanii wyborczej - powiedziała.
Neonatolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie chcą pracować jako wolontariusze. W ramach protestu z końcem miesiąca rezygnują z etatu, ale noworodkami chcą opiekować się za darmo. Ich zdaniem, nie trzeba będzie ewakuować 15 noworodków do szpitali w Krakowie i Lublinie, ponieważ będą miały zapewnioną opiekę.
Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował o udzieleniu dotacji z budżetu województwa dla Białostockiego Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie w Białymstoku. Szpital otrzyma 1,1 mln złotych na sfinansowanie modernizacji pomieszczeń Oddziału Ginekologii z Pododdziałem Brachyterapii.
Na konta lekarzy ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu wreszcie wpłynęły wynagrodzenia za lipiec. Lekarze czekali na wypłaty od 7 sierpnia. Tego dnia pensje wypłacono wszystkim pozostałym pracownikom lecznicy, natomiast medycy otrzymali jedynie "paski" z informacją, że pieniądze zostały przelane.
62 lekarzy specjalistów oraz 119 pielęgniarek znalazłoby pracę w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego od zaraz. Tylu brakujących pracowników doliczyło się regionalne Centrum Zdrowia Publicznego. Szczegółowe badania zlecił wojewoda kujawsko-pomorski.
Blisko 100 lekarzy strajkujących w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki spotkało się wczoraj z przedstawicielką firmy pośredniczącej w zatrudnianiu polskich medyków w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. 50 z nich zarejestrowało się, aby taką pracę podjąć.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zapowiada, że budżet podległej mu instytucji wyniesie w przyszłym roku ponad 46 mld zł. - Na leczenie zostanie przeznaczone 44 mld zł. Natomiast jeśli zostanie przedłużone funkcjonowanie ustawy podwyżkowej, wtedy na leczenie przekażemy o 4,6 mld zł mniej - mówi Sośnierz.
Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych Dariusz Wasilewski poinformował, że dzięki dobrej kondycji polskiej gospodarki w tym roku jest niespotykanie dobra ściągalność składki ZUS. Dzięki temu w połowie września centrala NFZ będzie miała do podziału 1,15 mld zł, a ok. 1 mld zł nadwyżki może trafić do oddziałów Funduszu miesiąc później.