mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Dwie nowe akredytacje CMJ

    Kolejne dwie placówki systemu opieki zdrowotnej - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w LublinieZespół Opieki Zdrowotnej w Mikołowie (Śląsk) - otrzymały certyfikaty Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

  • Porozumienie w Legnicy

    Lekarze zatrudnieni w legnickim szpitalu wracają do normalnej pracy. Trwający od czerwca strajk ostrodyżurowy zakończył się wywalczeniem symbolicznego, wypłacanego do końa roku, dodatku do pensji lekarzy.

  • Nowoczesne technologie dla nefrologii

    Zakończył się ogólnopolski program poprawy efektywności leczenia niedokrwistości u dializowanych pacjentów. W akcji prowadzonej pod patronatem Krajowego Konsultanta w dziedzinie Nefrologii, prof. dr hab. n. med. Bolesława Rutkowskiego, wzięło udział 55 stacji dializ z całej Polski.

  • Protest w szpitalu w Suchej Beskidzkiej

    Zaostrza się spór pielęgniarek z dyrekcją szpitala w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie); siostry nie są zadowolone z zaproponowanych podwyżek. Dyrektor Marek Haber poprosił jednak o czas na przeanalizowanie sytuacji. Rozmowy zostały odroczone do wtorku.

  • Bukiel: Kontraktowanie pokaże

    Gdy załamały się rozmowy z ministrem zdrowia, związek zaproponował lekarzom, by zaczęli "od dołu podgryzać system". To znaczy, żeby podjęli próbę dogadywania się ze swoimi dyrektorami. Zalecaliśmy, by nie kończyli sporu zbiorowego, tylko go zawieszali. Tak stało się w kilkudziesięciu szpitalach - mówi szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Więcej środków pomorskiego NFZ?

    O 200 mln zł może wzbogacić się w przyszłym roku pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika to z nowej ustawy o finansowaniu opieki medycznej. Po poprawkach Senatu ustawa jest w Sejmie. Większe pieniądze na świadczenia zdrowotne wywalczyli samorządowcy, parlamentarzyści i lokalne władze NFZ. Pomorski Fundusz przez system dzielenia pieniędzy od 4 lat dostaje za mało środków na realizowanie świadczeń zdrowotnych w regionie.

  • Raport NFZ za 2006 r.

    Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił na swojej stronie internetowej raport za 2006 rok, którego podstawę stanowiły informacje oddziałów wojewódzkich oraz centrali Funduszu, dotyczące świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

  • Zbliża się ewakuacja podkarpackich szpitali

    Dziś rozpoczyna się ewakuacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. W poniedziałek odbędzie się transport pierwszych 7 noworodków do szpitali klinicznych w Krakowie oraz Lublinie. Ponadto lecznica czeka na odpowiedź z centrów Zdrowia Dziecka w Katowicach i Warszawie.

  • Pielęgniarki znów ruszą na Warszawę

    Pielęgniarki zapowiadają akcję informacyjną przed Sejmem, który zbierze się na pierwszym po wakacjach posiedzeniu (22–24 sierpnia). Dorota Gardias z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała, że siostry chcą przypilnować posłów, którzy zajmować się będą ustawami zdrowotnymi.

  • Koniec głodówki w Rybniku

    Zakończył się strajk głodowy 42 lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznytym nr 3 w Rybniku. Medycy, którzy prowadzili głodówkę od początku zeszłego tygodnia, porozumieli się z dyrekcją placówki w kwestiach płacowych.

  • Pomoc dla radomskich szpitali

    Dodatkowe 4 miliony pożyczki krótkoterminowej dla szpitala na Józefowie i 1,5 mln zł dla placówki z Krychnowic przeznaczył Zarząd Województwa Mazowieckiego, który jest organem założycielskim tych dwóch radomskich szpitali. Pieniądze zostaną rozdysponowane na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa, które odbędzie się 21 sierpnia.

  • Zestawienie stanowisk w sprawie zmiany ustawy "podwyżkowej"

    Grupa robocza, powołana w ramach zespołu ds. usług publicznych Komisji Trójstronnej, po analizie projektu zmiany ustawy o przekazaniu środków publicznych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie innych ustaw, przyjęła podane niżej ustalenia dotyczące najważniejszych spraw, które mają być uregulowane tą ustawą.

  • Wygasa strajk na Dolnym Śląsku

    W Dolnośląskiem strajk w służbie zdrowia zawiesiły dwa kolejne szpitale. Po Jeleniej Górze i Wałbrzychu protest zawiesili lekarze z Kłodzka i wrocławskiego szpitala psychiatrycznego.

  • Nowy dyrektor częstochowskiego szpitala

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał Andrzeja Kubata na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. prof. dr. Witolda Orłowskiego w Częstochowie.

  • ICZMP nie przyjmuje pacjentów

    Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Normalnie pracuje tylko oddział położniczy. Pozostałe przyjmują pacjentów, tylko wtedy, gdy ich życie jest zagrożone.

  • Dotacje celowe Ministerstwa Zdrowia

    Ministerstwo zdrowia ogłosiło wyniki konkursu ofert na realizację zadań zleconych organizacjom pozarządowym w 2007 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia oraz działań na rzecz osób niepełnosprawnych i/lub przewlekle chorych. Lista wybranych ofert, ogłoszona przez MZ, obejmuje 64 pozycje na łączną kwotę 3,8 mln zł.

  • NFZ proponuje zasady kontraktowania

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła projekty zarządzeń prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych rodzajach w roku 2008 i latach następnych.

  • Opolski NFZ musi oddać pieniądze

    Opolski sąd okręgowy orzekł, że Narodowy Fundusz Zdrowia winien zwrócić prudnickiemu SP ZOZ-owi w likwidacji część pieniędzy, wypłaconych jako słynne już podwyżki pracownicze 203 zł uchwalone przez Sejm w 2001 roku.

  • Rozmowy ostatniej szansy

    Pielęgniarki ze szpitali miejskich w Częstochowie mają dziś wziąć udział w negocjacjach płacowych ostatniej szansy. Jeśli rozmowy nie przyniosą spodziewanych przez siostry efektów, pracownice placówek na Zawodziu, przy Bony i Mickiewicza zapowiadają rozpoczęcie strajku najpóźniej 22 sierpnia.

  • Dodatkowe pieniądze dla podlaskiego NFZ

    Dodatkowe 35 milionów złotych ma trafić do podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tegoroczny budżet podlaskiego NFZ wynosi nieco ponad 1,2 mld zł. Dodatkowa kwota, która trafi do województwa jeszcze we wrześniu, będzie przeznaczona m.in. na skrócenie kolejek do specjalistów - zadeklarował zastępca prezesa NFZ ds. służb mundurowych Dariusz Wasilewski.

98919 artykułów - strona 4563 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.