Kolejne dwie placówki systemu opieki zdrowotnej - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie i Zespół Opieki Zdrowotnej w Mikołowie (Śląsk) - otrzymały certyfikaty Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Lekarze zatrudnieni w legnickim szpitalu wracają do normalnej pracy. Trwający od czerwca strajk ostrodyżurowy zakończył się wywalczeniem symbolicznego, wypłacanego do końa roku, dodatku do pensji lekarzy.
Zakończył się ogólnopolski program poprawy efektywności leczenia niedokrwistości u dializowanych pacjentów. W akcji prowadzonej pod patronatem Krajowego Konsultanta w dziedzinie Nefrologii, prof. dr hab. n. med. Bolesława Rutkowskiego, wzięło udział 55 stacji dializ z całej Polski.
Zaostrza się spór pielęgniarek z dyrekcją szpitala w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie); siostry nie są zadowolone z zaproponowanych podwyżek. Dyrektor Marek Haber poprosił jednak o czas na przeanalizowanie sytuacji. Rozmowy zostały odroczone do wtorku.
Gdy załamały się rozmowy z ministrem zdrowia, związek zaproponował lekarzom, by zaczęli "od dołu podgryzać system". To znaczy, żeby podjęli próbę dogadywania się ze swoimi dyrektorami. Zalecaliśmy, by nie kończyli sporu zbiorowego, tylko go zawieszali. Tak stało się w kilkudziesięciu szpitalach - mówi szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.
O 200 mln zł może wzbogacić się w przyszłym roku pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika to z nowej ustawy o finansowaniu opieki medycznej. Po poprawkach Senatu ustawa jest w Sejmie. Większe pieniądze na świadczenia zdrowotne wywalczyli samorządowcy, parlamentarzyści i lokalne władze NFZ. Pomorski Fundusz przez system dzielenia pieniędzy od 4 lat dostaje za mało środków na realizowanie świadczeń zdrowotnych w regionie.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił na swojej stronie internetowej raport za 2006 rok, którego podstawę stanowiły informacje oddziałów wojewódzkich oraz centrali Funduszu, dotyczące świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Dziś rozpoczyna się ewakuacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. W poniedziałek odbędzie się transport pierwszych 7 noworodków do szpitali klinicznych w Krakowie oraz Lublinie. Ponadto lecznica czeka na odpowiedź z centrów Zdrowia Dziecka w Katowicach i Warszawie.
Pielęgniarki zapowiadają akcję informacyjną przed Sejmem, który zbierze się na pierwszym po wakacjach posiedzeniu (22–24 sierpnia). Dorota Gardias z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała, że siostry chcą przypilnować posłów, którzy zajmować się będą ustawami zdrowotnymi.
Zakończył się strajk głodowy 42 lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznytym nr 3 w Rybniku. Medycy, którzy prowadzili głodówkę od początku zeszłego tygodnia, porozumieli się z dyrekcją placówki w kwestiach płacowych.
Dodatkowe 4 miliony pożyczki krótkoterminowej dla szpitala na Józefowie i 1,5 mln zł dla placówki z Krychnowic przeznaczył Zarząd Województwa Mazowieckiego, który jest organem założycielskim tych dwóch radomskich szpitali. Pieniądze zostaną rozdysponowane na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa, które odbędzie się 21 sierpnia.
Grupa robocza, powołana w ramach zespołu ds. usług publicznych Komisji Trójstronnej, po analizie projektu zmiany ustawy o przekazaniu środków publicznych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie innych ustaw, przyjęła podane niżej ustalenia dotyczące najważniejszych spraw, które mają być uregulowane tą ustawą.
W Dolnośląskiem strajk w służbie zdrowia zawiesiły dwa kolejne szpitale. Po Jeleniej Górze i Wałbrzychu protest zawiesili lekarze z Kłodzka i wrocławskiego szpitala psychiatrycznego.
Zarząd Województwa Śląskiego powołał Andrzeja Kubata na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. prof. dr. Witolda Orłowskiego w Częstochowie.
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Normalnie pracuje tylko oddział położniczy. Pozostałe przyjmują pacjentów, tylko wtedy, gdy ich życie jest zagrożone.
Ministerstwo zdrowia ogłosiło wyniki konkursu ofert na realizację zadań zleconych organizacjom pozarządowym w 2007 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia oraz działań na rzecz osób niepełnosprawnych i/lub przewlekle chorych. Lista wybranych ofert, ogłoszona przez MZ, obejmuje 64 pozycje na łączną kwotę 3,8 mln zł.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła projekty zarządzeń prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych rodzajach w roku 2008 i latach następnych.
Opolski sąd okręgowy orzekł, że Narodowy Fundusz Zdrowia winien zwrócić prudnickiemu SP ZOZ-owi w likwidacji część pieniędzy, wypłaconych jako słynne już podwyżki pracownicze 203 zł uchwalone przez Sejm w 2001 roku.
Pielęgniarki ze szpitali miejskich w Częstochowie mają dziś wziąć udział w negocjacjach płacowych ostatniej szansy. Jeśli rozmowy nie przyniosą spodziewanych przez siostry efektów, pracownice placówek na Zawodziu, przy Bony i Mickiewicza zapowiadają rozpoczęcie strajku najpóźniej 22 sierpnia.
Dodatkowe 35 milionów złotych ma trafić do podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tegoroczny budżet podlaskiego NFZ wynosi nieco ponad 1,2 mld zł. Dodatkowa kwota, która trafi do województwa jeszcze we wrześniu, będzie przeznaczona m.in. na skrócenie kolejek do specjalistów - zadeklarował zastępca prezesa NFZ ds. służb mundurowych Dariusz Wasilewski.