Z kraju

  • Pikieta przed kancelarią premiera

    Przed kancelarią premiera odbyła się pikieta zorganizowana przez Forum Związków Zawodowych, w której uczestniczyło ok. 2 000 osób. - To ma być gest wyciągniętej ręki w stronę rządu - podkreślił szef FZZ Wiesław Siewierski. Głównym hasłem pikiety było "Związki zawodowe razem".

  • Kolejni lekarze rozpoczęli głodówkę

    11 lekarzy ze szpitala im. Jonschera w Łodzi rozpoczęło w czwartek głodówkę. Niewykluczone, że w najbliższym czasie akcję protestacyjną podejmą pracujący tam technicy medyczni. Decyzję o rozpoczęciu głodówki mają dziś podjąć medycy ze szpitala im. Madurowicza. O jej podjęciu rozmawiają także lekarze ze szpitala im. Sonnenberga.

  • Wrost liczby zachorowań na cukrzycę na Śląsku

    W województwie śląskim w ub. roku 110 000 dorosłych pozostawało pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z powodu cukrzycy (w tym u 10 000 pacjentów stwierdzono chorobę po raz pierwszy), gdy rok wcześniej było ich 103 000, a w 2004 r. chorowało 96 000 osób - wynika z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

  • RPO apeluje o umiar w wyborze form protestu

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaapelował do protestujących lekarzy o "umiar w wyborze form protestu i powstrzymanie się od działań, godzących w bezpieczeństwo zdrowotne obywateli" oraz wezwał władze do podjęcia racjonalnych działań, zmierzających do rozwiązania kryzysu.

  • NFZ zapowiada niższe kontrakty

    Oddziałom szpitalnym, które nie wykonały całego kontraktu, w następnym roku zaproponujemy mniej pieniędzy. Więcej dostaną ci, którzy leczyli chorych – przypomina Jerzy Serafin z mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Sejm uprościł uznawanie kwalifikacji pielęgniarek i położnych z UE

    Sejm jednogłośnie przyjął nowelizacje ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r., nr 57, poz. 602, z późn. zm.) oraz ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych (DzU. z 1991 r. nr 41, poz. 178, z późn. zm.), dostosowując przepisy krajowe do postanowień Dyrektywy 2005/36/WE z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

  • Szacunkowe nakłady na opiekę zdrowotną do 2015 roku

    Ministerstwo Zdrowia przekazało stronie społecznej szacunkowe dane dotyczące nakładów publicznych na ochronę zdrowia w latach 2007-2015, z uwzględnieniem projektowanych zmian systemowych, przy utrzymaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%.

  • Strajkowa debata w Wielkopolsce

    Przyczyny i możliwe rozwiązania strajków w Wielkopolsce - to temat debaty zorganizowanej 4 lipca przez Zarząd Regionu Wielkopolska Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjął wicewojewoda Paweł Rożyński, władze samorządowe, przedstawiciele wielkopolskiego NFZ, Uniwersytetu Medycznego, lekarze i związkowcy działający w opiece medycznej.

  • Pacjenci apelują o zmianę form i zasad protestu lekarzy

    Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere zwróciło się do protestujących lekarzy, by "nie ograniczano dostępu społeczeństwa do leczenia" i zaapelowało o zmianę form i zasad prowadzenia protestu. Jednocześnie przypomniało, że "nadal popiera postulaty pielęgniarek domagających się podwyżek, a przede wszystkim realizacji ustawy 203".

  • Studium wykonalności ustawy o sieci szpitali

    W przyszłym tygodniu resortowi zdrowia zostaną przedstawione wnioski z pilotażowego programu wprowadzenia sieci szpitali, zgodnego z projektem Ustawy o Sieci Szpitali. Program realizowany jest w woj. pomorskim.

  • Szczepionki - inwestycja w zdrowie dzieci

    Dzięki szczepionkom wzrosła średnia długość życia i spadła śmiertelność niemowląt. To najlepsza inwestycja w profilaktykę - mówiono podczas konferencji "Szczepienia dzieci - fakty i mity", zorganizowanej przez stowarzyszenie "Dziennikarze dla zdrowia".

  • "Zwiększyć pulę pieniędzy, ucywilizować współpłacenie pacjentów"

    Każdy, kto korzysta z publicznej służby zdrowia, wie, że pieniądze wydawane są nieefektywnie i że jest ich za mało. Jednak nigdzie na świecie nie ma takiego sytemu, który byłby wystarczająco efektywny, i wszędzie tych pieniędzy brakuje - uważa Marek Dietl, ekspert ds. gospodarki Instytutu Sobieskiego.

  • Nowe propozycje pielęgniarek, rząd się zgadza

    Minister zdrowia Zbigniew Religa w przerwie spotkania ze związkowcami służby zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie poinformował, że pielęgniarki zaproponowały, aby 80% ze środków zagwarantowanych na podwyżki w czwartym kwartale tego roku było przeznaczonych tylko na wzrost wynagrodzeń tej grupy zawodowej.

  • Pracodawcy: Nie tylko pieniądze uleczą służbę zdrowia

    Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, aby uzdrowić polską służbę zdrowia potrzeba radykalnych zmian, a nie tylko kosmetycznych poprawek. Brak reakcji rządu na narastającą migrację białego personelu, paraliż decyzyjny w zakresie zmian w systemie ochrony zdrowia powoduje narastające niezadowolenie zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

  • Powstał Zespół do spraw geriatrii przy MZ

    Minister zdrowia powołał Zespół do spraw geriatrii, organ opiniodawczo-doradczy, który ma zazadanie opracowanie strategii rozwoju systemu opieki geriatrycznej i rozwiązań poprawiających jakość opieki nad osobami starszymi oraz przygotowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych i działań opartych o standardy europejskie.

  • Kolejna batalia doktora Misia

    Nowosądecki lekarz Czesław Miś pozwał szpital o złotówkę odszkodowania za brak przerwy w pracy i odpoczynku, co miało miejsce w kwietniu 2004 roku. W czwartek Sąd Rejonowy w Nowym Sączu w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych odroczył proces w tej sprawie do połowy lipca. Wtedy prawdopodobnie zapadnie wyrok.

  • Tysiące kandydatów na lekarzy

    Absolwenci liceów szturmują akademie medyczne. W Poznaniu o jedno miejsce na wydziale lekarskim walczy 20 osób, na stomatologii - 36. We Wrocławiu na farmację startuje 17 osób na miejsce, na stomatologię - 15, a na wydział lekarski - 10. Maturzyści złożyli tyle aplikacji, że aż zatkał się uczelniany serwer.

  • Pikieta w Kielcach

    Świętokrzyscy lekarze łagodzą strajk – żeby nie pozbawiać pensji pozostałych pracowników szpitali, mają wypełnić dokumenty dla Narodowego Funduszu Zdrowia, w których wykażą procedury podjęte w czerwcu. Dzięki temu można będzie rozliczyć szpitale i wypłacić pensje niestrajkującemu personelowi.

  • Lubelscy lekarze zaostrzą strajk

    Lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie zapowiadają, że przestaną od poniedziałku przyjmować pacjentów w przyszpitalnych przychodniach przy ul. Jaczewskiego. Rejestracje nie odwołują jeszcze wizyt, ale informują pacjentów, że taka sytuacja może nastąpić.

  • Warszawscy lekarze łagodzą strajk

    Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Banacha przekażą Narodowemu Funduszowi Zdrowia dokumentację, zatrzymaną w ramach protestu. Tydzień temu 88% z nich głosowało za tym, by nie wypisywać dokumentacji sprawozdawczej do NFZ. Wczoraj 60% opowiedziało się za spełnieniem tego obowiązku.

98888 artykułów - strona 4579 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.