mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Akcja składania wypowiedzeń trwa

    W środę, w 24. dniu strajku wypowiedzenia z pracy złożyli złożyło 48 lekarzy spośród 77 zatrudnionych w szpitalu powiatowym w Skarżysku-Kamiennej. To czwarty szpital w województwie, w którym lekarze zdecydowali się na takie działania.

  • Wspólny apel dolnośląskiego personelu medycznego

    Dolnośląskie oddziały Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Okręgowa Izba Lekarska, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Konsorcjum Szpitali Wrocławskich zwróciły się ze wspólnym apelem do Premiera RP o podjęcie natychmiastowych, konstruktywanych rozmów ze stroną społeczną, reprezentowaną zarówno przez związki zawodowe, jak i samorządy zawodów medycznych.

  • "Każdy chce normalnie żyć i nie dorabiać kosztem rodziny"

    Wszyscy uważają, że skoro lekarze zawsze jakoś sobie radzili przy niskich zarobkach, to w zasadzie nic robić nie trzeba. Otóż trzeba! Każdy chce w końcu normalnie żyć i nie dorabiać na kilku etatach kosztem rodziny. Nawet taki Łukaszenko na Białorusi to zrozumiał i dał lekarzom 100% podwyżki - mówi prof. Franciszek Kokot.

  • Desperacja leszczyńskich lekarzy

    Prawie 80% lekarzy z leszczyńskiego szpitala jest gotowych złożyć wypowiedzenie i zrezygnować z pracy. Ich pisemne deklaracje w tej sprawie zostały już zdeponowane w biurze miejscowego oddziału Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

  • Nowy ośrodek leczenia nowotworów płuc

    W Wielkopolskim Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu otwarto nowoczesny Oddział Onkologii Klinicznej. Został wyposażony w 25 łóżek stacjonarnych i 11 łożek tzw. dziennego pobytu.

  • Tłok w łódzkim pogotowiu

    Trzykrotnie więcej pacjentów niż zwykle zgłasza się po pomoc do ambulatorium łódzkiego pogotowia. Zdaniem dyrektora medycznego stacji Janusza Morawskiego, to skutek prowadzonego od poniedziałku strajku lekarzy.

  • Wypowiedzenie... i co potem?

    "Tylko jedno jest teraz naprawdę istotne i sensowne: WYPOWIEDZENIA Z PRACY, i na tym musimy się skoncentrować. MUSI NAS ZABRAKNĄĆ!!! Inaczej cała ta akcja nie załatwi niczego!" – to jeden z wielu głosów na forum mp.pl na temat wypowiedzeń.
    Na razie tę formę protestu wybrała znaczna część lekarzy w ok. 20 placówkach, szykują się następni, choć zapewne nie będzie to większość. Wygląda na to, że rząd oczekuje, iż problem załatwią dyrektorzy szpitali oraz organy założycielskie.

  • Apel ORL w Poznaniu w sprawie rozporządzenia o wymogach sanitarnych

    Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wezwała ministra zdrowia do podjęcia działań mających na celu odroczenie lub wstrzymanie wejścia w życie rozporządzenia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej (DzU. Nr 213, poz. 1368).

  • Dorn: Lekarze chcą sięgnąć do kieszeni pacjentów

    Dopytywałem się, na czym ten strajk polega i jakie są realne rozmiary tego strajku, które należy odróżnić od rozmiarów medialnych. Rzeczywiście ten strajk ma miejsce, natomiast jego realne rozmiary są... i bardzo dobrze, ja się z tego cieszę - stwierdził Marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

  • Religa waha się, czy podjąć chemioterapię

    Mój nowotwór jest złośliwy. Mam dwa tygodnie, by zdecydować się na chemioterapię - ujawnił Zbigniew Religa. Minister zdrowia waha się, bo - jak powiedział - w jego przypadku poprawa będzie niewielka, a powikłania mogą być duże.

  • Związki obawiają się końca ustawy podwyżkowej

    Związki zawodowe służby zdrowia zapowiadają spór z rządem i manifestację w przypadku wycofania się z wcześniejszej obietnicy przedłużenia obowiązywania ustawy o 30-proc. podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia.

  • "Wzorem Mahatmy Ghandiego wycofujemy się"

    64 lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zrezygnowało z pracy. Przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w szpitalu Igor Ryśkiewicz powiedział, że to dopiero początek. W pierwszej kolejności zrobili to ci, którzy mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Ryśkiewicz spodziewa się kolejnych wymówień do piątku. Jak mówi, ich liczba może ulec nawet podwojeniu.

  • "Prawo do ochrony zdrowia jest w Polsce przedmiotem gry politycznej"

    Prawo do ochrony zdrowia, w szczególności zaś prawa związane z rozrodczością i seksualnością są w Polsce przedmiotem gry politycznej - twierdzi Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Taką opinię usłyszał zaproszony do Polski przez Federację, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Prawa do Zdrowia, Paul Hunt.

  • Debata o kryzysie polskiej transplantologii

    Skutki afery związanej z doktorem Mirosławem G. ze szpitala MSWiA w Warszawie? Mówi się przede wszystkim o spadku liczby przeszczepień, poczuciu zagrożenia u lekarzy pracujących w nie tylko w tamtejszym szpitalu, ale u ogółu lekarzy. Wybitny transplantolog prof. Wojciech Rowiński z warszawskiej Akademii Medycznej wskazuje na jeszcze jeden, być może najgroźniejszy skutek tej afery - dramatyczny spadek zaufania pacjentów do lekarzy.

  • 96% pacjentów z rakiem płuc to palacze

    96% przypadków zachorowań na raka płuc występuje u palaczy. To rodzaj nowotworu bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli niepalenie - podkreślają lekarze.

  • MZ pyta o płace lekarzy

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej wzór ankiety dotyczącej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osób zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów o pracę według wybranych grup zawodowych.

  • Pierwsze w Polsce, drugie w Europie

    W Bydgoszczy rozpoczęło działalność jedyne w Polsce i drugie w Europie Centrum Badań Kognitywnych. W jego uruchomieniu pomagali brytyjscy i amerykańcy naukowcy z Cognition Group.

  • Apel NRL do władz o zaprzestanie ataków i przystąpienie do rozmów

    Naczelna Rada Lekarska wezwała do zaprzestania ataków na środowisko lekarskie i zaapelowała do władz państwowych o poważne potraktowanie postulatów lekarzy i przystąpienie do konstruktywnych rozmów ze strajkującymi.

  • Biała Podlaska bez strajku

    Zapowiadany na 11 czerwca strajk w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej został odwołany. Lekarze dostaną od 1 września podwyżki. Wywalczyli też stałą comiesięczną premię.

  • Wojewoda opolski chce mediować

    Wojewoda opolski Bogdan Tomaszek i wicewojeda Dariusz Madera pokierowali obradami Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Głównym tematem dyskusji była sytuacja w opolskiej służbie zdrowia w kontekście trwających strajków lekarzy.

98888 artykułów - strona 4588 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.