W środę, w 24. dniu strajku wypowiedzenia z pracy złożyli złożyło 48 lekarzy spośród 77 zatrudnionych w szpitalu powiatowym w Skarżysku-Kamiennej. To czwarty szpital w województwie, w którym lekarze zdecydowali się na takie działania.
Dolnośląskie oddziały Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Okręgowa Izba Lekarska, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Konsorcjum Szpitali Wrocławskich zwróciły się ze wspólnym apelem do Premiera RP o podjęcie natychmiastowych, konstruktywanych rozmów ze stroną społeczną, reprezentowaną zarówno przez związki zawodowe, jak i samorządy zawodów medycznych.
Wszyscy uważają, że skoro lekarze zawsze jakoś sobie radzili przy niskich zarobkach, to w zasadzie nic robić nie trzeba. Otóż trzeba! Każdy chce w końcu normalnie żyć i nie dorabiać na kilku etatach kosztem rodziny. Nawet taki Łukaszenko na Białorusi to zrozumiał i dał lekarzom 100% podwyżki - mówi prof. Franciszek Kokot.
Prawie 80% lekarzy z leszczyńskiego szpitala jest gotowych złożyć wypowiedzenie i zrezygnować z pracy. Ich pisemne deklaracje w tej sprawie zostały już zdeponowane w biurze miejscowego oddziału Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
W Wielkopolskim Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu otwarto nowoczesny Oddział Onkologii Klinicznej. Został wyposażony w 25 łóżek stacjonarnych i 11 łożek tzw. dziennego pobytu.
Trzykrotnie więcej pacjentów niż zwykle zgłasza się po pomoc do ambulatorium łódzkiego pogotowia. Zdaniem dyrektora medycznego stacji Janusza Morawskiego, to skutek prowadzonego od poniedziałku strajku lekarzy.
"Tylko jedno jest teraz naprawdę istotne i sensowne: WYPOWIEDZENIA Z PRACY, i na tym musimy się skoncentrować. MUSI NAS ZABRAKNĄĆ!!! Inaczej cała ta akcja nie załatwi niczego!" – to jeden z wielu głosów na forum mp.pl na temat wypowiedzeń.
Na razie tę formę protestu wybrała znaczna część lekarzy w ok. 20 placówkach, szykują się następni, choć zapewne nie będzie to większość. Wygląda na to, że rząd oczekuje, iż problem załatwią dyrektorzy szpitali oraz organy założycielskie.
Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wezwała ministra zdrowia do podjęcia działań mających na celu odroczenie lub wstrzymanie wejścia w życie rozporządzenia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej (DzU. Nr 213, poz. 1368).
Dopytywałem się, na czym ten strajk polega i jakie są realne rozmiary tego strajku, które należy odróżnić od rozmiarów medialnych. Rzeczywiście ten strajk ma miejsce, natomiast jego realne rozmiary są... i bardzo dobrze, ja się z tego cieszę - stwierdził Marszałek Sejmu Ludwik Dorn.
Mój nowotwór jest złośliwy. Mam dwa tygodnie, by zdecydować się na chemioterapię - ujawnił Zbigniew Religa. Minister zdrowia waha się, bo - jak powiedział - w jego przypadku poprawa będzie niewielka, a powikłania mogą być duże.
Związki zawodowe służby zdrowia zapowiadają spór z rządem i manifestację w przypadku wycofania się z wcześniejszej obietnicy przedłużenia obowiązywania ustawy o 30-proc. podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia.
64 lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zrezygnowało z pracy. Przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w szpitalu Igor Ryśkiewicz powiedział, że to dopiero początek. W pierwszej kolejności zrobili to ci, którzy mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Ryśkiewicz spodziewa się kolejnych wymówień do piątku. Jak mówi, ich liczba może ulec nawet podwojeniu.
Prawo do ochrony zdrowia, w szczególności zaś prawa związane z rozrodczością i seksualnością są w Polsce przedmiotem gry politycznej - twierdzi Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Taką opinię usłyszał zaproszony do Polski przez Federację, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Prawa do Zdrowia, Paul Hunt.
Skutki afery związanej z doktorem Mirosławem G. ze szpitala MSWiA w Warszawie? Mówi się przede wszystkim o spadku liczby przeszczepień, poczuciu zagrożenia u lekarzy pracujących w nie tylko w tamtejszym szpitalu, ale u ogółu lekarzy. Wybitny transplantolog prof. Wojciech Rowiński z warszawskiej Akademii Medycznej wskazuje na jeszcze jeden, być może najgroźniejszy skutek tej afery - dramatyczny spadek zaufania pacjentów do lekarzy.
96% przypadków zachorowań na raka płuc występuje u palaczy. To rodzaj nowotworu bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli niepalenie - podkreślają lekarze.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej wzór ankiety dotyczącej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osób zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów o pracę według wybranych grup zawodowych.
W Bydgoszczy rozpoczęło działalność jedyne w Polsce i drugie w Europie Centrum Badań Kognitywnych. W jego uruchomieniu pomagali brytyjscy i amerykańcy naukowcy z Cognition Group.
Naczelna Rada Lekarska wezwała do zaprzestania ataków na środowisko lekarskie i zaapelowała do władz państwowych o poważne potraktowanie postulatów lekarzy i przystąpienie do konstruktywnych rozmów ze strajkującymi.
Zapowiadany na 11 czerwca strajk w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej został odwołany. Lekarze dostaną od 1 września podwyżki. Wywalczyli też stałą comiesięczną premię.
Wojewoda opolski Bogdan Tomaszek i wicewojeda Dariusz Madera pokierowali obradami Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Głównym tematem dyskusji była sytuacja w opolskiej służbie zdrowia w kontekście trwających strajków lekarzy.