Lekarze chcą zmienić negatywny obraz swojego zawodu i powszechne przekonanie, że za pomoc lekarską należy się "koperta", dlatego zainaugurowali akcję "Nie biorę. Chcę normalnie zarabiać".
Jeśli rząd nie zwiększy środków na służbę zdrowia, strajki i niepokoje będą wybuchać co kilka miesięcy, i to coraz mocniejsze - taką ocenę sytuacji Zbigniew Religa przedstawił premierowi. Religa powiedział premierowi, że "bez dodatkowych środków system pęknie".
Spotkania z ministrem Religą nic nie dają, gdyż nie może on podjąć żadnych decyzji w sprawie pieniędzy, a bez tego sytuacja w służbie zdrowia nadal będzie się pogarszać - powiedział dr Piotr Śliwiński, wiceprzewodniczący OZZL w Wielkopolsce.
Wicewojewoda śląski Artur Warzocha rozesłał do dyrektorów wszystkich szpitali i przychodni w regionie pismo z poleceniem, by sprawdzili czy strajki w ich placówkach są legalne.
Mieszkańcy i władze powiatu łosickiego boją się o przyszłość jedynego w powiecie szpitala. Trudna sytuacja finansowa placówki może spowodować jej zamknięcie. Władze samorządowe za wszelką cenę nie chcą do tego dopuścić.
Pracownicy kowarskiego szpitala do wtorku muszą zdecydować, czy zgadzają się na niższe o 10% zarobki, czy też odchodzą z pracy. Decyzję podejmują indywidualnie. Związki zawodowe nie sugerują, jak się zachowywać.
Według szacunków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w całodziennym strajku ostrzegawczym mogą wziąć udział lekarze z ok. 300 szpitali. Przedstawiamy częściową listę strajkujących placówek.
To nie jest tak, że ja mam jakieś zasoby, czy ktokolwiek inny, które ukrywam i z których można by skorzystać. Nie ma takich zasobów. I przede wszystkim trzeba sobie jasno powiedzieć – to wymaga podwyższenia podatków. Innego wyjścia nie ma, to wymaga wyższych podatków, inaczej takich sum nie będzie - powiedział o postulatach strajkujących lekarzy premier Jarosław Kaczyński.
14 maja obchodzimy Dzień Farmaceuty. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na stronie internetowej projekt ustawy o tym zawodzie. Ustawa scala wszystkie przepisy dotyczące wykonywania tego zawodu w jednym akcie prawnym oraz implementuje rozwiązania przyjęte w prawie europejskim.
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Poznaniu wyraziło poparcie dla żądań lekarzy dotyczących zwiększenia nakładów finansowych na służbę zdrowia. Prezydium uznało za konieczne przeprowadzenie reform systemu opieki zdrowotnej mających na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentowi w Polsce.
Dobrym przykładem kondycji grupy, która sama się przedstawia jako reprezentacja polskiej inteligencji, jest obrona oskarżonego o korupcję doktora G. - powiedział premier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Polkowice (Dolnośląskie) będą pierwszym miastem w kraju, które zaszczepi część nastolatek przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. - Szczepienia sfinansuje gmina - poinformowała rzecznik polkowickiego magistratu, Anna Osadczuk.
Lekarze rodzinni z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podjęli decyzję o przyłączeniu się do całodniowego strajku ostrzegawczego, który odbędzie się 15 maja br. z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów uznał deklarację wzrostu nakładów finansowych przeznaczonych na podwyżkę płac w wysokości 15-20% rocznie, złożoną 10 maja w Sejmie przez Ministra Zdrowia Zbigniewa Religę, za niewiarygodną i wynikającą wyłącznie z napiętej sytuacji w ochronie zdrowia.
Tylko szef rządu jest w stanie podjąć wiążące decyzje dotyczące przyszłości lekarzy i systemu ochrony zdrowia - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Po I kwartale 2007 r. Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zanotował oszczędności na łączną sume ok. 5,5 mln zł. Oszczędności powstały głównie wskutek mniejszych wydatków na leki.
Do 10 maja na konta wszystkich pracowników gorzowskiego szpitala miały trafić wypłaty. Jednak - zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 17 stycznia br. - zajął je komornik. - Przekazaliśmy szpitalowi 1,74 mln zł. To pieniądze podwyżkowe, które nie podlegają komorniczej egzekucji - mówi Stanisław Wróblewski, zastępca dyrektora lubuskiego oddziału NFZ. - Reszta, czyli 143 mln zł, jest zatrzymana u nas.
Chcemy pracować, nie emigrować! - krzyczało kilkudziesięciu lekarzy z trójmiejskich szpitali i studenci Akademii Medycznej w Gdańsku, którzy wyszli 11 maja na ulicę Długą w Gdańsku. Lekarze rozdawali ulotki mieszkańcom, tłumaczyli, dlaczego i o co strajkują.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej w Sieradzu Mieczysław Pilarczyk postanowił zwolnić pielęgniarki i powierzyć ich obowiązki pracownikom ekipy porządkowej. Sprzątaczkom mają pomagać więźniowie wolontariusze.
"Solidarność" Służby Zdrowia Regionu Częstochowskiego zagroziła bezterminową akcją protestacyjną od 21 maja. Związek zawodowy oskarża władze Częstochowy o brak programu restrukturyzacji Miejskiego Szpitala Zespolonego.