Liczba dawców narządów spada m.in. dlatego, że wielu Polaków sądzi, iż lekarze przy okazji transplantacji załatwiają własne nieuczciwe interesy, np. organizują wybranym biorcom szybszy przeszczep - oceniają lekarze.
Ponad połowa lekarzy (58,37%) osiąga w podstawowym miejscu pracy dochody miesięczne poniżej 1500 zł netto - wynika z internetowego badania płac, przeprowadzonego przez portal mpOnLine w dniach 20 lutego - 27 kwietnia na próbie 1321 respondentów.
70% badanych zarabia poniżej 1800 zł netto miesięcznie. Tymczasem przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2007 r. wyniosło - według GUS - 1811 zł netto.
W tym roku nie ma dodatkowych pieniędzy na podwyżkę dla lekarzy. Nagła, raptowna zmiana w ich zarobkach nie jest możliwa; możemy mówić o perspektywie wzrostu zarobków w ciągu kilku lat - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa.
W związku z niedoborem immunoglobuliny anty-rh0(d) Minister Zdrowia na wniosek Krajowego Konsultanta w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii dokonał zakupu interwencyjnego 3000 ampułek tego preparatu. Dostawa i dystrybucja zakupionej immunoglobuliny anty-D rozpocznie się 17 maja.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przesłał list do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o podjęcie przez niego próby zbudowania ponadpartyjnego porozumienia w sprawie ochrony zdrowia, na wzór tego, jakie buduje w sprawie dalszych losów lustracji.
Środowisko lekarskie jest bardzo zróżnicowane i różna jest sytuacja poszczególnych grup wiekowych lekarzy, jak i poszczególnych specjalności, gdyż w niektórych specjalnościach są możliwości dorobienia sobie do pensji pracą w różnych poradniach, szpitalach prywatnych - mówi konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, profesor Wiesław Jędrzejczak.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na parkingu przyszpitalnym Andrzeja M., ordynatora jednego z oddziałów Szpitala Grochowskiego w Warszawie. Tuż po zatrzymaniu przeszukano jego biuro oraz mieszkanie. CBA zabezpieczyło notatki oraz komputery.
Samorząd lekarski utożsamia się z postulatami strajkujących lekarzy. Są one takie same, jak te głoszone w trakcie ostatniego Zjazdu Krajowego Lekarzy. Rozumiemy motywy zdesperowanych kolegów, którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu akcji strajkowej. Dlatego deklarujemy pomoc dla protestujących, zarówno materialną, jak i prawną - zapewnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Prezydia Okręgowych Rad Lekarskich w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie stwierdziły zgodnie, że samorząd lekarski powinien kontynuować działania zmierzające do podwyższenia wynagrodzeń lekarzy.
Nie liczymy się dla rządzących. W czasie dramatycznych strajków lekarzy w 1997 r. premier Cimoszewicz spotkał się z Michaelem Jacksonem. Dla nas nie miał czasu. Teraz jest tak samo - przekonuje Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.
Jeśli długotrwały strajk nie przyniesie efektu, protestujący lekarze grożą masowym zwalnianiem się z pracy. - To wcale nie byłoby takie złe. Lekarze mogliby negocjować nowe stawki: już nie jako pracownicy, ale jako przedsiębiorcy, którzy zawierają kontrakt na usługi medyczne ze szpitalem - ocenia Adam Kozierkiewicz, ekonomista ze Związku Prywatnych Pracodawców Służby Zdrowia.
Do Szczecinie przyjeżdża minister zdrowia. Prof. Zbigniew Religa odwiedzi kliniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Zapozna się z wynikami pracy kardiologów i kardiochirurgów. Oceni też efekty programu badań wykrywających raka.
Szpital powiatowy w Sanoku otrzymał właśnie sprzęt zakupiony dzięki hojności mieszkańców miasta i okolic. Podczas lutowej akcji pod hasłem "Ziemia Sanocka dla szpitala" zebrali oni ponad 100 000 złotych, by pomóc rodzimej placówce.
Szpitale w Łódzkiem pracowały w dniu ostrzegawczego strajku lekarzy normalnie. Kilkudziesięciu lekarzy z województwa wzięło natomiast udział w krótkiej manifestacji przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Manifestanci skorzystali z jednodniowego urlopu na żądanie.
Rząd niewłaściwie ustala priorytety w sytuacji, w jakiej jest gospodarka dzisiaj - uważa były minister zdrowia Marek Balicki. - Korzystanie ze wzrostu gospodarczego jest nierównomierne, a jednocześnie rząd nie prowadzi takich działań, by finanse publiczne były bezpieczne, kiedy fala wzrostu gospodarczego opadnie - dodał.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015, przedłożoną przez ministra zdrowia.
Postulat zwiększenia zarobków lekarzy można byłoby poprzeć tylko wtedy, gdyby społeczeństwo otrzymywało coraz lepszą opiekę medyczną i gdyby zlikwidowało to procedurę odsyłania pacjentów do prywatnych placówek - uważa szef stowarzyszenia Primum Non Nocere, Adam Sandauer.
Kwoty podwyżek, o jakich mówił minister zdrowia w Sejmie (680-2000 zł - red.), są z nieba wzięte i dotyczyły chyba dwóch etatów, a nie jednego - stwierdza przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Lekarzy Krzysztof Bukiel. - Średnia płaca lekarza spacjalisty w ub. roku wynosiła ok. 2-2,5 tys. zł brutto, toteż nie może być mowy o pdwyżkach rzędu 2000 zł.
Strajkujący lekarze demonstrują swoje niezadowolenie z powodu tego, co się dzieje w ochronie zdrowia, bo minister Zbigniew Religa i rząd nie mają ostatecznej koncepcji, jak poprawić sytuację - uważa przewodnicząca sejmowej komisji zdrowia, posłanka PO Ewa Kopacz.
Pieniądze, jakie przyznawamo do tej pory lekarzom, na skutek różnego rodzaju akcji protestacyjnych, były szczątkowe i nie miały oparcia w reformie ochrony zdrowia. My żądamy zmian w systemie, który został opracowany po wojnie, obowiązywał za czasów PRL i obowiązuje nadal od 17 lat w wolnej Polsce - mówi przewodnicząca Mazowieckiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maria Balcerzak.