mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • FZZPOZiPS o strajku lekarzy

    W związku z akcją protestacyjną organizowaną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy swoje stanowisko przedstawiło Prezydium Rady Krajowej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

  • Satelitarne operacje

    Szpital Specjalistyczny im. Szczeklika w Tarnowie przeprowadził pierwsze w Małopolsce operacje przeszczepienia protez kolanowych, z wykorzystaniem tzw. nawigacji satelitarnej.

  • Poparcie anestezjologów dla protestów lekarzy

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów przyjął uchwałę, w której udzielił poparcia "wszelkim formom protestu, mającym na celu podniesienie skandalicznie niskich płac lekarzy" pracujących w Polsce.

  • System konsultancki za kilka tygodni?

    Tzw. system konsultancki będzie mógł być wprowadzany do szpitali już za kilka tygodni w miejsce dotychczasowego systemu ordynatorskiego. Kończą się bowiem prace legislacyjne nad rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia - poinformował podsekretarz stanu w MZ Jarosław Pinkas.

  • Pacjenci biją personel medyczny

    Specjaliści z Collegium Medicum UMK w Toruniu zbadali zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy Kliniki Medycyny Ratowniczej Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy.

  • Apel OZZL o wzięcie "urlopu na żądanie" przez lekarzy, którzy nie mogą strajkować

    Zarząd Krajowy OZZL i Prezydium Krajowego Komitetu Strajkowego OZZL zaapelowały do wszystkich tych lekarzy, którzy – z różnych powodów – nie mogą przystąpić do strajku jednodniowego 15 maja i do strajku ciągłego od 21 maja, o czynne wsparcie strajkujących kolegów poprzez wzięcie tzw. urlopu na żądanie w odpowiednich dniach.

  • Starostowie wzywają rząd do rozmów z lekarzami

    W związku z zapowiadaną akcją protestacyjną Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wezwał stronę rządową do podjęcia rozmów celem zapobieżenia akcji protestacyjnej.

  • Rada Naukowa przy MZ w obronie transplantologii

    Rada Naukowa przy Ministrze Zdrowia wyraziła głębokie zaniepokojenie utrzymującą się negatywną kampanią propagandową skierowaną przeciwko środowisku medycznemu. Rada wezwała lekarzy, by nie odmawiali udziału w zespołach orzekających o śmierci mózgu.

  • O sieci szpitali na Dolnym Śląsku

    Wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki, dyrektor wydziału polityki społecznej Edward Kostecki oraz doradca wojewody do spraw służby zdrowia Paweł Wróblewski na spotkaniu informacyjnym z przedstawicielami samorządów Dolnego Śląska omawiali stan zaawansowania prac nad projektem ustawy o sieci szpitali.

  • Umowa o współpracy w dziedzinie psychiatrii

    Umowa pomiędzy krakowskim Szpitalem im. Babińskiego i Brücke-Eckernförde - organizacją pozarządową wspierającą opiekę psychiatryczną i rozwój chronionych miejsc pracy - dotycząca współpracy w dziedzinie psychiatrii podpisana została w obecności członka zarządu województwa Wojciecha Kozaka w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim.

  • Lekarz sprzedawał "wodę wzbogaconą o energię duchową"

    Kilkadziesiąt opakowań nielegalnych leków zabezpieczyli funkcjonariusze z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą z Mokotowa. Medykamenty sprzedawał osobom odwiedzającym jego gabinet lekarski 47-letni Wojciech G.

  • Nowy blok operacyjny w płońskim szpitalu

    9 maja odbyło się uroczyste oddanie do użytku bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji w Szpitalu Powiatowym w Płońsku. Był to ostatni etap wieloletniej inwestycji pn. "Budowa łącznika szpitala w Płońsku".

  • Telemedycyna w Sejnach

    Karetka szpitala powiatowego w Sejnach (Podlasie) została włączona w system telemedycyny ratunkowej. W ambulansie zainstalowano specjalny defibrylator, podłączony do "telefonu komórkowego", który przekazuje na odległość zapis z badania EKG.

  • Kopacz: Stracone 2 lata

    Większość z nas przyszła do Sejmu z nadzieją, że najbardziej newralgiczna sfera życia społecznego, a więc służba zdrowia, będzie solidnie naprawiana. Dzisiaj, po blisko 2 latach, mam wrażenie, i myślę, że nie jestem odosobniona w tym swoim wrażeniu, że to są stracone lata - powiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Ewa kopacz (PO) podczas obrad Sejmu 10 maja.

  • Szpital bez lekarzy?

    Lekarze ze szpitala im. Kopernika w Łodzi nie chcą podpisać nowych umów na podstawie których będą pełnić popołudniowe, nocne i świąteczne dyżury. Stare umowy ważne są tylko do 13 maja.

  • Pikieta w obronie szpitala

    Około 30 osób, w tym lekarze i pielęgniarki, pikietowało przed łódzkim szpitalem im. Korczaka, protestując przeciwko przeniesieniu go do szpitala im. Kopernika. 14 maja ma się tam przeprowadzić oddział chirurgii dziecięcej.

  • Starostowie woj. łódzkiego wzywa do rozmów

    W związku z zapowiadaną akcją protestacyjną Okręgowego Związku Zawodowego Lekarzy Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wezwał stronę rządową do podjęcia rozmów celem zapobieżenia akcji protestacyjnej.

  • "Propozycja ministra zdrowia nie satysfakcjonuje"

    Propozycja ministra zdrowia, by w ciągu najbliższych 5 lat, co roku, wzrost środków na podwyżki w służbie zdrowia wynosił 15-20%, nie satysfakcjonuje - powiedział szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych Andrzej Sokołowski.

  • "Pozapłacowe postulaty protestujących możliwe do spełnienia"

    Według Adama Kozierkiewicza z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nierealne jest podniesienie składki zdrowotnej do poziomu 14% PKB, co zaproponował podczas dyskusji w Sejmie mister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Religa: Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby lekarz polski zarabiał tyle, ile zarabia

    Podwyżka, która w tym roku jest realizowana, jest najwyższą podwyżką w systemie opieki zdrowotnej od 1945 r. Ale ponieważ mówimy o różnicach w płacach polskich lekarzy i pielęgniarek i kolegów z Zachodu, wychodzę z propozycją do rządu i do parlamentu, aby w ciągu najbliższych 5 lat co roku wzrost nakładów finansowych przeznaczonych na podwyżkę płac wynosił rocznie 15–20% - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa.

98887 artykułów - strona 4602 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.