W toku diagnostyki zaburzeń gospodarki hormonalnej u mężczyzn ważną rolę odgrywa jednoczasowe oznaczenie stężeń testosteronu, LH oraz SHBG w surowicy, gdyż umożliwia to właściwą interpretację uzyskanych wyników.
BACC stanowi jeden z najistotniejszych elementów algorytmu diagnostycznego zmian ogniskowych zlokalizowanych w szyi. Podstawowym materiałem wykorzystywanym do oceny charakteru zmian jest rozmaz zawierający komórki pobrane z podejrzanego miejsca drogą aspiracji.
Przypadek młodego mężczyzny z ektopowym zespołem Cushinga spowodowanym nowotworem o mieszanym utkaniu wielkokomórkowego raka neuroendokrynnego i atypowego rakowiaka.
Gruczoł tarczowy płodu można uwidocznić w USG od 11.–12. tygodnia ciąży przy użyciu głowicy dopochwowej, a po 14. tygodniu ciąży również przy użyciu głowicy przezbrzusznej typu convex o częstotliwości 3–7 MHz.
Na podstawie cech widocznych w konwencjonalnej USG, w badaniu doplerowskim, a niekiedy w sonoelastografii formułuje się wstępne rozpoznanie odczynowych węzłów chłonnych oraz zmian budzących podejrzenie przerzutów nowotworowych.
Nowotwory neuroendokrynne żołądka – postępowanie zgodne z aktualnymi wytycznymi.
Prawidłowe przytarczyce mają kształt ziarna soi lub spłaszczonego dysku o wymiarach 3–4 mm w płaszczyźnie poprzecznej i 6 mm w płaszczyźnie podłużnej. Są izoechogeniczne w stosunku do prawidłowej tkanki tarczycy, a zatem praktycznie niemożliwe do uwidocznienia w USG.
Wykorzystanie badania USG do obrazowania zmian rozwijających się w tarczycy m.in na skutek leczenia amiodaronem, interferonem, a także zmian po wcześniejszej ekspozycji na promieniowanie jonizujące - po leczeniu radiojodem lub po radioterapii zewnętrznej.
Podostre ziarniniakowe zapalenie tarczycy (PZZT), zwane inaczej chorobą de Quervaina, to grupa zapaleń o wieloczynnikowej etiologii, charakterystycznym fazowym przebiegu i z objawami miejscowymi.
Ostre zapalenie tarczycy jest chorobą rzadką i najczęściej ma etiologię bakteryjną. Dokładna częstość występowania tej patologii jest trudna do oszacowania.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.