Praktyczne wskazówki ze stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (PTE) 2023.
Terapia hormonalna jest najskuteczniejszą metodą leczenia objawów naczynioruchowych i menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego; wykazano również, że zapobiega utracie masy kostnej i złamaniom.
Omówienie aktualnych polskich Rekomendacji PTN NSO z 2022 roku – dla endokrynologów, internistów, lekarzy rodzinnych, chirurgów i wszystkich lekarzy wykonujących badanie USG tarczycy.
W artykule przedstawiono definicję i epidemiologię choroby Hashimoto oraz omówiono jej patogenezę, przebieg naturalny, objawy i zasady rozpoznania, a także zasady leczenia, z uwzględnieniem stopnia niedoboru hormonów tarczycy. Omówiono też współwystępowanie zmian ogniskowych tarczycy oraz postępowanie u kobiet w ciąży.
Niedoczynność przytarczyc nie jest chorobą częstą, warto jednak omówić zagadnienia z nią związane, gdyż stanowi wyzwanie zarówno dla lekarza rodzinnego, jak i endokrynologa.
U których dzieci leczenie glikokortykosteroidami zagraża wystąpieniem supresji nadnerczy i jak można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia?
Omówienie zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego 2021 roku: klasyfikacja i rodzaje nadczynności tarczycy, wpływ nadczynności tarczycy i jej leczenia na przebieg ciąży oraz postępowanie w nadczynności tarczycy po porodzie i podczas laktacji.
Omówienie wytycznych WHO, w tym m.in.: jodochwytność i wykorzystanie jodu w organizmie, jod promieniotwórczy a ryzyko raka tarczycy oraz jakie powinno być postępowanie w razie skażenia promieniotwórczego.
Omówienie wytycznych European Thyroid Association 2021.
Omówienie najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego z 2021 roku: klasyfikacja i rodzaje niedoczynności tarczycy, częstość występowania niedoboru hormonów tarczycy, diagnostyka, kryteria rozpoznania i leczenie niedoczynności tarczycy u kobiet planujących ciążę i u kobiet w ciąży, zasady wyboru leku, monitorowanie skuteczności leczenia lewotyroksyną podczas ciąży oraz postępowanie po porodzie.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.