Interdyscyplinarnie

z pogranicza diabetologii więcej

 • Cukrzyca u osób w wieku podeszłym. Cz. 1
  Zapadalność na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem, osiągając plateau około 65. roku życia. Starzenie się społeczeństw, ale także złe nawyki i nieprawidłowy styl życia populacji osób dorosłych powodują, że w praktyce lekarza rodzinnego będzie coraz więcej przypadków cukrzycy wieku podeszłego.
 • Jakie są zasady leczenia cukrzycy posteroidowej?
  Czy można stosować doustne leki przeciwcukrzycowe, czy preferuje się określony model insulinoterapii?

z pogranicza chirurgii więcej

 • Rak tarczycy związany z zespołami genetycznymi
  W niniejszym artykule omówiono zespoły genetyczne, w przypadku których obserwuje się częstsze występowanie raka tarczycy wywodzącego się z komórek pęcherzykowych.
 • Sztuczna inteligencja w analizie obrazów ultrasonograficznych guzów tarczycy
  Ultrasonografię od wielu lat uważa się za badanie obrazowe pierwszego rzutu w diagnostyce chorób tarczycy z uwagi na swój nieinwazyjny charakter, niską cenę, powszechną dostępność i skuteczność w wykrywaniu zmian patologicznych. Aktualne polskie rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia raka tarczycy koncentrują się na ultrasonograficznych i klinicznych cechach ryzyka złośliwości ognisk.

z pogranicza ginekologii więcej

z pogranicza okulistyki więcej

 • Metody leczenia orbitopatii tarczycowej
  Nie tylko nie ma gwarancji, że po zastosowaniu teprotumumabu zmiany chorobowe się cofną całkowicie, ale także że pacjent uzyska wygląd oczu sprzed choroby. Oczekiwania pacjentów co do efektów leczenia tym lekiem mogą być zbyt duże w stosunku do jego możliwości – mówi prof. Tomasz Bednarczuk, endokrynolog z Katedry i Klinik Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii WUM.
 • Atlas objawów i sposobów ich oceny u pacjentów z orbitopatią Gravesa (EUGOGO)
  European Group of Graves' Orbitopathy udostępniła praktyczny, ilustrowany atlas ułatwiający prawidłowe przeprowadzenie badania i ocenę nasilenia objawów towarzyszących orbitopatii w przebiegu choroby Gravesa.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.