Prawidłowe przytarczyce mają kształt ziarna soi lub spłaszczonego dysku o wymiarach 3–4 mm w płaszczyźnie poprzecznej i 6 mm w płaszczyźnie podłużnej. Są izoechogeniczne w stosunku do prawidłowej tkanki tarczycy, a zatem praktycznie niemożliwe do uwidocznienia w USG.
Przegląd publikacji dotyczących: obrazowania przytarczyc i zaburzeń czynności przytarczyc u kobiet w ciąży.
61-letnia chora z miejscowo zaawansowanym rakiem przytarczyc i z nadczynnością przytarczyc, po kilku zabiegach operacyjnych z powodu nawrotu choroby w obrębie szyi.
Historia choroby kobiety z kamicą nerkową, przewlekłym bólem kostno-stawowym i przebytym ostrym zapaleniem trzustki, u której rozpoznano raka przytarczyc.
U osób z wtórną nadczynnością przytarczyc strategia leczenia operacyjnego polega na takim zaplanowaniu jego zakresu, aby uzyskać radykalność zabiegu, uniknąć nawrotowej lub przetrwałej wtórnej nadczynności tych gruczołów oraz zapobiec przewlekłej ich niedoczynności. Podstawowym celem leczenia operacyjnego jest zmniejszenie stężenia parathormonu w osoczu.
Omówienie aktualnych zasad postępowania w pierwotnej nadczynności przytarczyc.
Najważniejsze zalecenia postępowania w nadczynności i niedoczynności przytarczyc w skrócie, m. in. jakie są wskazania do leczenia operacyjnego w niedoczynności przytarczyc, jakie badania obrazowe są pomocne i czy należy wykonać biopsję przytarczycy, a także jakie są zasady rozpoznawania niedoczynności przytarczyc.
Przygotowanie do leczenia operacyjnego u chorego z pierwotną nadczynnością przytarczyc i dalsze postępowanie
Jakie badania obrazowe przytarczyc są potrzebne do lolalizacji źródła nadczynności przed leczeniem operacyjnym?
Jakimi kryteriami należy się kierować, rozważając wskazania do leczenia operacyjnego w bezobjawowej nadczynności przytarczyc?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.