mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Sondaże

  • Pacjentom trudno o odszkodowania

    Polacy są przekonani, że pacjenci poszkodowani na skutek błędów medycznych mają trudności z uzyskaniem odszkodowania - wynika z badania CBOS. Większość uważa, że przyczyną tego stanu rzeczy jest solidarność środowiska lekarskiego.

  • Poparcie dla podwyżek, niezgoda na strajki

    Z badań sondażowych wynika, że większość Polaków rozumie i akceptuje postulaty lekarzy, którzy domagają się podwyżek, a winą za ich sytuację obarcza przede wszystkim rząd. Kontrowersje budzi jednak forma protestu - pacjenci nie zgadzają się, by lekarze strajkowali.

  • Protesty lekarzy mają społeczne poparcie

    Większość Polaków jest skłonna zaakceptować strajk generalny w ochronie zdrowia, a winą za sytuację w ochronie zdrowia obarcza poprzednie rządy - wynika z telefonicznego sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Wyborczej" dzień po manifestacji lekarzy i pielęgniarek w Warszawie.

  • Polacy niezadowoleni z ochrony zdrowia

    Spośród mieszkańców jedenastu państw Europy Środkowej i Wschodniej, Słowacy, Rosjanie i Polacy najgorzej oceniają funkcjonujący w ich krajach system ochrony zdrowia - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut GfK.

  • Nadal ufamy Relidze

    Minister zdrowia nadal zajmuje drugie miejsce w rankingu zaufania do polityków. W kwietniowym badaniu CBOS zaufanie do Zbigniewa Religi zadeklarowało 65% respondentów.

  • Minister dużego zaufania

    Minister zdrowia Zbigniew Religa pozostaje na drugim miejscu w rankingu zaufania do polityków. Ufa mu 65% ankietowanych przez CBOS.

  • Polacy a ratowanie życia

    Dwie trzecie Polaków deklaruje, że potrafi udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badawczy Pentor.

  • Większość obawia się ptasiej grypy

    Coraz więcej Polaków uważa, że ptasia grypa jest poważnym zagrożeniem, ale tylko co dziesiąty ograniczył z tego powodu jedzenie drobiu - wynika z badania CBOS.

  • Dobra ocena pielęgniarek, średnia - lekarzy

    Najlepiej oceniane pod względem uczciwości i rzetelności zawody to naukowcy i pielęgniarki - wynika z badania CBOS. Dość dobrze wypadli w rankingu lekarze dentyści, nieco powyżej średniej - lekarze pozostałych specjalności. Najgorsze oceny zebrali politycy.

  • Większość za zakazem palenia

    Ponad 76% ankietowanych przez Pentor opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych w Polsce. Sondaż przeprowadzono na zlecenie Polskiego Radia.

  • Niezadowoleni z opieki zdrowotnej

    Większość Polaków (59%) jest niezadowolona z opieki zdrowotnej w naszym kraju - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Zadowolenie deklarował tylko co piąty ankietowany (22%).

  • Tradycyjnie, ale czy zdrowo?

    Większość Polaków uważa, że odżywia się zdrowo, jednak niewielu stosuje specjalne diety, a na polskich stołach nadal króluje smażone mięso - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

  • Większość korzysta z bezpłatnej opieki zdrowotnej

    Prawie co trzeci Polak regularnie chodzi do lekarza, przeważająca większość z nich korzysta z bezpłatnych świadczeń, nadal mało popularne są abonamenty na usługi medyczne wykupywane przez pracodawców - wynika z raportu "Diagnoza Społeczna 2005".

  • Nie dbamy o zdrowie

    "Polakom się wydaje, że dbają o zdrowie, bo zażywają ogromne ilości leków, chodzą do lekarza i robią badania. Nie uprawiamy sportu, nie żyjemy zdrowo, uważamy, że najzdrowsza jest narodowa kuchnia" - wyniki sondażu dotyczącego zachowań zdrowotnych omawia dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".

  • Akceptujemy przeszczepianie narządów

    Zdecydowana większość Polaków akceptuje przeszczepianie narządów od osób zmarłych, trochę mniej jest jednak chętnych do wyrażenia zgody na pobranie ich własnych organów po śmierci, a tylko nieliczni wiedzą, jakie przepisy obowiązują w tej dziedzinie w naszym kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

  • Polacy zadowoleni z opieki zdrowotnej

    Polacy są skłonni do narzekań, ale ich rzeczywista sytuacja nie jest taka zła - twierdzą autorzy raportu "Diagnoza Społeczna 2005". Dotyczy to także ochrony zdrowia - większość Polaków jest zadowolona z opieki zdrowotnej w swoim miejscu zamieszkania.

  • Opieka zdrowotna jednym z najpilniejszych zadań rządu

    Rozwiązanie problemu bezrobocia i naprawę systemu opieki zdrowotnej uważają Polacy za najpilniejsze zadania nowego rządu - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PENTOR na zlecenie Polskiego Radia.

  • Polacy zbyt mało wiedzą o zdrowym stylu życia

    Mniej niż połowa Polaków jest zadowolona ze swojego stanu zdrowia, ale większość uważa, że odżywia się odpowiednio i nie ma problemów z otyłością - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Ipsos. Badanie wskazuje jednak, że wiedza na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej nie jest w Polsce dostatecznie rozpowszechniona.

  • Polacy przekonani o korupcji w ochronie zdrowia

    Korupcja, także w ochronie zdrowia, jest trwałym elementem polskiego życia publicznego - wynika z badań opinii społecznej prowadzonych od 6 lat przez "Program przeciw Korupcji" Fundacji Batorego. Za jeden z najczęstszych obszarów występowania korupcji Polacy uważają ochronę zdrowia.

  • 40% Polaków nosi okulary

    Ponad 40% Polaków używa szkieł korekcyjnych. Okulary noszą głównie osoby starsze, kobiety oraz mieszkańcy miast - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.

618 artykułów - strona 27 z 31
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.