mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Wywiady

  • Liczymy, że 30% szpitali będzie się przekształcać

    Ja bardzo często odwoływałam się do tego, że zawód medyczny to jest zawód zaufania publicznego, a więc zawód, w którym my, lekarze, pielęgniarki, pracownicy laboratoriów, to są ludzie, którzy wiedzą, jaka ciąży na nich odpowiedzialność. I w tej trudnej sytuacji myślę, że dadzą dowód swojej odpowiedzialności - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz w "Sygnałach Dnia".

  • Szpitale będą zawężać zakres leczenia

    Z posłem Czesławem Hocem (PiS), lekarzem, członkiem sejmowej Komisji Zdrowia, rozmawia Izabela Borańska

  • "Są kolejki do lekarzy, bo pacjenci bardziej zaczęli dbać o zdrowie"

    Polacy mają do wyboru: tych odpowiedzialnych, którzy ciężko pracują i próbują pokonać kryzys i tych, którzy na kongresie PiS będą machać chorągiewkami, pokazywać ładne buzie i mówić, jacy jesteśmy wspaniali - mówiła w "Kontrwywiadzie RMF FM" Ewa Kopacz. Minister zdrowia przyznała, że myśli o starcie w wyborach europejskich. I wyznała: Kocham Nelly, współczuję Jankowi.

  • Bez rzetelnej wyceny nie uda się nic innego

    Jeśli chodzi o naszą akcję, to pacjenci na pewno nie ucierpią, natomiast mogą ucierpieć wskutek działań NFZ, bo jeżeli cena za świadczenie jest obniżona, czyli zmusza się szpitale, żeby ponosiły większe koszty i żeby oszczędzały w sposób drastyczny, no to oszczędzać będą również w sposób taki, w jaki nie powinny, czyli na przykład obniżając zatrudnienie poniżej minimum, czyli nie inwestując w nowy sprzęt czy nie remontując, jakość świadczeń z pewnością musi spaść, dlatego że to nie jest tak, że świadczenia zdrowotne nic nie kosztują.

  • Radziszewska: In vitro dla stałych konkubinatów

    Sprawa in vitro skończy się tak, jak to jest w modelu francuskim - będzie ona dostępna dla par heteroseksualnych o stabilnym okresie wspólnego bycia razem, żeby dać dziecku gwarancję dobrego rozwoju - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu do spraw równouprawnienia.

  • Finansowanie in vitro? Jak policzymy i na "wszystko inne wystarczy"

    Wszystko, co dotyczy polskich pacjentów, jest rzeczą ważną, ale są rzeczy ważniejsze i mniej ważne. Te najważniejsze, to nowotwory, dzieci i osoby starsze. Jak policzymy i na wszystko inne wystarczy i zrobimy taką symulację, która będzie gotowa może za 10 dni, dwa tygodnie, wtedy odpowiem na to pytanie - mówiła w Kontrwywiadzie RMF FM minister zdrowia Ewa Kopacz.

  • Szulc: Z szansy na oddłużenie trzeba skorzystać

    Konsekwencją weta jest zachowanie status quo, czyli zachowanie systemu w zamrożonym stanie bez zmian, a to, że jest to system niewydajny o tym wszyscy wiemy. Myślę, że za rok będziemy mieli do czynienia z dwoma rodzajami szpitali. Szpitalami przekształconymi, które funkcjonują sprawnie i szpitalami prezydenckimi, które się nie przekształciły, bo pan prezydent zablokował taką możliwość - mówi wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

  • Będą sankcje za nielegalny zabieg in vitro

    Ja się odwołuję do nauczania i świadectwa życia Jana Pawła II. Wszystkim, którzy mówią, że chcemy tylnymi drzwiami wprowadzić eutanazję, polecam encyklikę "Evangelium vitae", gdzie opisana jest różnica między uporczywą terapią a eutanazją. Proszę też pamiętać, że Jan Paweł II umierając, poprosił, by lekarze zaprzestali kolejnych zabiegów i pozwolili mu odejść do Pana w spokoju - mówi DZIENNIKOWI Jarosław Gowin, poseł PO, szef komisji bioetycznej działającej przy premierze.

  • Nauka jest po stronie życia, a nie przeciwko niemu

  • Szpitale to nie supermarkety

    Długofalowym efektem prywatyzacji będzie ograniczenie dostępu do fachowej opieki medycznej dla średnio i mniej zamożnych pacjentów. Zwłaszcza wtedy, gdy limity zostaną przekroczone - mówi Marek Balicki.

  • To nie jest skorumpowany kraj

    Od 20 lat korupcja się w Polsce zmniejsza. Bo musi - skoro państwa wokół nas jest coraz mniej. Politycy tego nie zauważyli, wyborcy też nie. I tak zafundowaliśmy sobie CBA - mówi socjolog Grzegorz Makowski, analityk w Instytucie Spraw Publicznych w Warszawie. Autor książki "Korupcja jako problem społeczny".

  • Kopacz: Szpitale nie będą warzywniakami

    Minister zdrowia Ewa Kopacz w wywiadzie dla Dziennika o reformie i  krytyce Zbigniewa Religi.

  • Religa: Szlag mnie trafia

    Rozmowa o reformie systemu ochrony zdrowia ze Zbigniewem Religą.

  • Religa: Muszę tylko napisać testament

    Tak długo, jak normalnie żyję, będę robić wszystko tak, jak do tej pory. Pracować w Sejmie, zabierać głos, prowadzić prace doktorskie, spotykać się z dziećmi. Żyję dalej, staram się żyć normalnie. Zakładam, że jeszcze pożyję. Ale nie czepiam się życia kurczowo - mówi DZIENNIKOWI Zbigniew Religa.

  • Reforma z Trzeciego Świata

    Proponowane przez rząd zmiany w służbie zdrowia idą w złym kierunku - przekonuje Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, w rozmowie z Małgorzatą Solecką.

  • Kopacz: Referendum to tylko straszenie Polaków

    Prywatyzacja jest przecież faktem już dziś, i to dzika. Podam przykład: jest kiepski szpital na Podkarpaciu, który ma tylko dwa rentowne oddziały. I co? Tylko one są prywatyzowane, a reszta pada. Takie rzeczy dzieją się teraz. Mieliśmy do wyboru: albo wziąć to w ramy prawne i mieć kontrolę nad procesem, albo zachować status quo - mówi w wywiadzie dla DZIENNIKA Ewa Kopacz.

  • "Jestem gotów namówić SLD do weta"

    Przyjęta przez Sejm ustawa ostwierająca drzwi dla prywatyzacji szpitali może - zdaniem Zbigniewa Religi - zaszkodzić służbie zdrowia. Były minister zdrowia w rządzie PiS przekonuje w DZIENNIKU, że prywatne spółki mogą jeszcze bardziej zadłużyć szpitale. I zapowiada, że jest gotów walczyć o głosy SLD, gdy przyjdzie do głosowania nad wetem prezydenta w tej sprawie.

  • Spółka nie gwarantuje zysków

    Rozmowa z Markiem Balickim posłem Socjaldemokracji Polskiej, byłym Ministrem Zdrowia Markiem Balickim.

  • Trzeba udowodnić społeczeństwu, że nikt nie chce prywatyzować

    Propozycja referendum to jest politycznie świetny strzał, bo Polacy tak się boją prywatyzacji, w ogóle słowa "prywatyzacja" po doświadczeniach polskiej prywatyzacji – dramatycznej, tragicznej, złodziejskiej czasem, a zwłaszcza w służbie zdrowia- powiedział w "Sygnałach Dnia" wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski (PSL).

  • Kopacz: Mam nadzieję, że zdecyduje rozsądek

    Wspólne stanowisko zostało wypracowane i zawarte w projektach ustaw - powiedziała w "Poranku Radia TOK FM" Ewa Kopacz, minister zdrowia.

2460 artykułów - strona 121 z 123
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.