mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Wywiady

  • Wywiad z Andrzejem Włodarczykiem

    Nie będzie "stoliczku nakryj się" – zapowiada wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk w wywiadzie dla MP. I podkreśla, że nie objął stanowiska w resorcie po to, by walczyć o wyższe wynagrodzenia dla lekarzy. - Do ministerstwa poszedłem po to, by naprawić chory system zdrowia – wyjaśnia. Dodaje, że postulaty płacowe lekarzy są słuszne, a większość pracowników ochrony zdrowia zarabia za mało. Dlatego zapewnia, że rząd opracuje rozwiązania, dzięki którym w 2010 roku płace lekarzy osiągną poziom średnio 11,2 tys. zł brutto. Jednak zastrzega, że układu zbiorowego nie będzie.

  • Wywiad z Ewą Kopacz

    Minister zdrowia przyznaje, że pracownicy ochrony zdrowia muszą otrzymać w przyszłym roku podwyżki pensji. Jednak, jak dodaje , "postulaty płacowe nie są adresowane bezpośrednio do ministra zdrowia". - To dyrektorzy szpitali będą negocjować z lekarzami, zaciągać wobec nich zobowiązania finansowe. Naszym zadaniem jest reforma całego systemu - twierdzi Ewa Kopacz.

  • Wywiad z Jerzym Millerem

    O oczekiwaniach pracowników ochrony zdrowia, czasie pracy, kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych, prywatyzacji szpitali, kompetencjach organów założycielskich oraz "podpatrywaniu" niemieckich rozwiązań systemowych z Jerzym Millerem, wiceprezydentem Warszawy ds. m.in. ochrony zdrowia - przed wyborami do parlamentu typowanym na szefa resortu zdrowia w rządzie Donalda Tuska - rozmawiają Justyna Wojteczek i Dagmara Laszczyk.

  • Wywiad z prof. Zbigniewem Religą

    "Przejście na system budżetowy jest rzeczą niedopuszczalną i tu jest problem. To jest podstawowy spór: jak ma być finansowana opieka zdrowotna? (...) Mnie się wydaje, że maksymalne ograniczenie wpływu polityków na finansowanie opieki zdrowotnej jest rzeczą słuszną. Sytuacja budżetu państwa będzie się zmieniać, w związku z tym wpływ polityków na to, ile w przyszłym budżecie będzie przeznaczone na zdrowie to rzecz niebezpieczna." - o propozycjach PiS, PO, OZZL i własnych mówi prof. Zbigniew Religa.

  • Wywiad z Andrzejem Sośnierzem

    "Na początku trzeba się spodziewać decentralizacji NFZ. To jest pierwszy krok, który już będzie tworzył początki zdecentralizowanego, konkurującego ze sobą systemu ubezpieczeniowego. Potem trzeba będzie również wprowadzić nową ustawę, choćby tylko dlatego, że w tej nie ma przewidzianych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych." - o tym, co w opiece zdrowotnej chce zmienić Platforma Obywatelska, mówi jej członek i ekspert w ochronie zdrowia, Andrzej Sośnierz.

  • Wywiad z Elżbietą Radziszewską z PO

    "Pomysł PiS jest diametralnie różny od tego, co istnieje i pozostaje w sprzeczności z tym, co mówią przedstawiciele wszystkich partii politycznych. Od lewej strony po prawą."

  • Wywiad z Bolesławem Piechą z PiS

    "Te rozmowy są bardzo trudne. Po pierwsze, mamy dwa różne podejścia. Bardzo propaństwowy PiS i rynkowy, z potężną decentralizacją, PO."

  • Wywiad z Jerzym Millerem

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiada wejście Rejestru Usług Medycznych już w 2006 r. W wywiadzie ponadto: odpowiedzi na pytania nadesłane przez użytkowników naszego portalu oraz opinie Jerzego Millera na temat korupcji, oceny pracy Funduszu, refundacji leków, zadłużenia szpitali, współpłacenia za usługi medyczne, limitów świadczeń, zarobków urzędników, itd.

  • Wyleczenie przez wykasowanie

  • Deptanie godności

  • Polska kardiologia inwazyjna po wprowadzeniu reformy ochrony zdrowia

  • Wywiad z prof. Kaliną Kawecką-Jaszcz, przewodniczącą Krakowskiego Oddziału PTK

2452 artykuły - strona 123 z 123
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.