Program stypendiów samorządu województwa warmińsko-mazurskiego jest adresowany do studentów IV, V i VI roku studiów kształcących się na kierunku lekarskim.
Naukowcy z Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie opracowali ARTEMIS – nową metodę obliczeniową, która może znacząco poszerzyć naszą wiedzę na temat RNA, kluczowej cząsteczki zaangażowanej w różne funkcje komórkowe.
Wypowiedź minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która potwierdziła istnienie faktury na 299 tys. zł za miesiąc pracy, przelała czarę goryczy. Premier tonuje nastroje.
Na finansowanie porad ambulatoryjnej opieki zdrowotnej ze środków innych niż w ramach NFZ wskazało 5,2% korzystających z POZ, 38,6% korzystających ze specjalistycznej opieki lekarskiej i 74,7% korzystających z porad stomatologicznych – czytamy w raporcie GUS.
Lekarze ze szpitala w Mielcu (woj. podkarpackie) wszczepili pacjentce innowacyjną protezę stawu kolanowego. Wykorzystali do tego metodę MyKnee.
Ministerstwo Zdrowia nie pracuje nad zmianą prawa aborcyjnego. Minister powinien podejmować zadania, które mają szansę zakończyć się powodzeniem i przynieść pozytywny efekt. Na razie ani premier, ani ja, takiej możliwości nie widzimy – powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Przed gdańskim sądem okręgowym rozpoczął się proces apelacyjny 72-letniego chirurga onkologa Marka Ł. skazanego wcześniej na 10 lat więzienia za molestowanie pacjentek.
Podczas XIII Kongresu PTMR tradycyjnie wręczono Statuetki Hipokratesa za wkład w rozwój medycyny rodzinnej w Polsce. Tegorocznymi laureatami zostali dr n. med. Aleksander Biesiada oraz dr n. med. Agata Sławin i lek. Andrzej Zapaśnik.
W Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem UJ CM powstał internetowy informator pozwalający wyszukać m.in. placówki medyczne, apteki czy miejsca, gdzie oferowana jest pomoc społeczna lub zajęcia edukacyjne dla seniorów dostępne na terenie Krakowa.
Z danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że są tacy lekarze, którzy przedstawiają fakturę na 299 tys. zł – powiedziała we wtorek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Nagroda specjalna Rektora WUM przyznawana za prace najczęściej cytowane w piśmiennictwie światowym w tym roku trafiła do mgr Doroty Skrajnowskiej z Zakładu Toksykologii i Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego WUM.
Dr n. med. Łukasz Przysło konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neurologii dziecięcej. Powołanie odebrał z rąk wojewody łódzkiego Doroty Ryl podczas spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.
Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych, a spadek urodzeń może skutkować zamknięciem niektórych porodówek. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali – pisze „Rzeczpospolita”.
Pierwszy w Polsce Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa uroczyście zainaugurował w poniedziałek działalność na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
9 listopada o godzinie 11.00 pod Kancelarią Premiera RP odbędzie się protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Aż 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat przyznaje się, że piło już alkohol. Rocznie w Polsce ok. 180 tys. młodych osób do 18. roku życia zaczyna palić papierosy. Kampania społeczna wojewody mazowieckiego #NieDajSięWymazać ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, a jednocześnie wspierać młodych ludzi w dokonywaniu dobrych wyborów.
Pracowników, firmy i klientów ZUS czeka rewolucja w zwolnieniach lekarskich i systemie orzecznictwa.
Ukazało się zarządzenie nr 107/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie Nr 37/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.
Większa liczba łóżek i lepsze warunki leczenia pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Na rozwój Oddziału Chorób Wewnętrznych szpital wydał ponad 5,7 mln zł. Pierwsi pacjenci pojawią się tu już na początku listopada.
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego informuje, że 30 października 2024 r., o godzinie 16.00 zamyka rekrutację na II termin kursu z zakresu medycyny rodzinnej (04 – 18 listopada w godz. 8.00 – 16.00).