O zakwalifikowaniu porodówki do sieci szpitali będzie decydować nie tylko minimalna liczba odebranych w niej porodów, ale także odległość do najbliższego oddziału położniczego – wynika ze zmian w projekcie ustawy o zasadach kwalifikowania szpitali do tzw. sieci i ich konsolidacji.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pozyskał nowoczesny mikroskop, który otwiera zupełnie nowe możliwości badawcze.
Eksperci stwierdzili, że psychiatria środowiskowa, oparta na zasadzie odpowiedzialności za populację i finasowaniu ryczałtowym, to droga, którą powinna zmierzać psychiatria w Polsce.
Trwa śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. przeciwko lekarzowi Andrii K. podejrzanemu o pozbawienie życia pacjenta, a prokurator oczekuje na wydanie opinii specjalistycznej z dziedziny nauk medycznych.
Z dniem 1 listopada 2024 roku Aneta Jaroszewska obejmie stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dla województwa warmińsko-mazurskiego.
Podkarpacie ma nowych konsultantów wojewódzkich w dziedzinie kardiochirurgii i urologii dziecięcej. Powołania na pięcioletnią kadencję wręczyła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uzyskał po raz pierwszy akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie farmacji klinicznej.
Według Ministerstwa Zdrowia na podwyżki w lecznictwie przeznaczono w trzy lata 100 mld zł. Dyrektorzy szpitali chcą wprowadzenia ram wynagradzania w publicznej ochronie zdrowia. Samorząd lekarski uważa, że wywołanie tematu wysokich płac to „temat zastępczy, by opinia publiczna uznała lekarzy winnymi braku środków w NFZ”.
Gorlice świętują 125-lecie Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza.
Minister zdrowia wydała 29 października rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, jako pierwszy szpital w kraju, został wyróżniony dyplomem „Wymagaj jakości”.
Prof. Katarzyna Krzanowska, kierownik Oddziału Klinicznego Nefrologii, Dializoterapii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została uhonorowana odznaczeniem Honoris Gratia.
Ok. 150 osób dostanie do końca 2024 r. zaproszenia – po sześciu latach od pierwszych badań – do powtórnego udziału w badaniu zdrowia mieszkańców Białegostoku w ramach programu Białystok Plus.
To, co zrobiła minister zdrowia, pokazując jedną wybraną fakturę, służy chyba temu, żeby przekierować uwagę opinii publicznej z problemów ochrony zdrowia i niedofinansowania systemu na pojedynczy przypadek lekarza – stwierdził prezes NRL Łukasz Jankowski.
W skierniewickim szpitalu powstanie Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.
5,6 mln zł kosztowało 10 nowych karetek, które kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku. W środę oddano je do użytku. Zastąpią starsze, wysłużone ambulanse.
Ośrodek zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powstanie w Cholewiance (Lubelskie). Po przebudowie będzie działać tam m.in. oddział dzienny, poradnie, hostel. Z pomocy placówki skorzystają m.in. osoby z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi czy myślami samobójczymi.
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zainstalowano nowoczesny automat chłodniczy do odbioru przesyłek medycznych wymagających kontrolowanej temperatury.
Sąd Najwyższy wydał postanowienie o uchyleniu decyzji o umorzeniu postępowania Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu w sprawie byłego komendanta 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku Dariusza Juszczaka (zgodził się na publikację danych osobowych – PAP) 17 października br.