Bartosz Bichalski na co dzień jest rezydentem i operuje w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej. Po godzinach jest ratownikiem medycznym w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. To on, wraz z ratownikami górniczymi, wyciągnął żywego górnika podczas akcji ratowniczej w Kopalni Rydułtowy.
Lekarz z zakazem wykonywania zawodu miał pracować w szamotulskim SOR-ze. Sprawę zgłoszono do prokuratury, a z lekarzem rozwiązano umowę w trybie natychmiastowym.
Ścisła współpraca w obszarach zdrowia publicznego i profilaktyki. Taki cel stawiają przed sobą NFZ, KRUS i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek w Polsat News, że chciałaby, aby od 1 stycznia 2025 r. obowiązywał zakaz sprzedaży osobom poniżej 18 lat wszystkich e-papierosów.
W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.
Ponad 420 mln zł wydano w ubiegłym roku m.in. na wymianę sprzętu do diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych – wynika z przyjętego w czwartek przez sejmową Komisję Zdrowia sprawozdania Narodowej Strategii Onkologicznej za 2023 r.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu jednej partii piwa Żywiec Jasne Pełne 0,5 l z błędną etykietą na niektórych butelkach.
Japonka żyje przeciętnie blisko 88 lat, a mieszkaniec RPA nawet 25 lat krócej. Łotysze, Węgrzy i Litwini stosunkowo częściej umierają z przyczyn, których można uniknąć, np. w wyniku nadużywania alkoholu. Znalezienie przyczyn tych zjawisk jest możliwe, choć stanowi wyzwanie – podkreśla prof. Bolesław Samoliński.
Komisja Bioetyczna ds. Badań Naukowych przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu badania własnego pn.: Analiza rozpowszechnienia i czynników związanych z używaniem wybranych substancji uzależniających w polskiej populacji – NIKO, pod kierunkiem głównego badacza dra hab. Łukasza Balwickiego.
Wiceminister zdrowia Marek Kos podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wyliczał, jakich zmian już we wrześniu mogą spodziewać się świadczeniodawcy i pacjenci.
Nowoczesny tomograf komputerowy, pierwsza w Polsce trójgłowicowa gamma kamera oraz zmodernizowany rezonans magnetyczny – to nowy sprzęt w szpitalu w Zgierzu. Kosztował blisko 15 mln złotych i już służy pacjentom.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował Zarządzenie nr 71/2024/DEF w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok.
W 2023 r. w polskich szpitalach wykonano 423 zabiegi przerwania ciąży z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i dwie aborcje w przypadkach, kiedy ciąża była wynikiem czynu zabronionego – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Dzięki dostępnemu od 1 czerwca ogólnopolskiemu programowi refundacji in vitro w ciążę zaszło 166 pacjentek – przekazała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
W czwartek senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi. Nowela zakłada przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia.
Na wniosek wojewody Jacka Brzozowskiego od września Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stacjonujące w Białymstoku będzie dyżurowało 24 godziny, a nie jak do tej pory 13. Ponadto, zwiększy się liczba zespołów ratownictwa medycznego (ZRM).
RPO przekazał Prezesowi Rady Ministrów postulaty ekspertów i organizacji społecznych dotyczące działań, jakie państwo powinno podjąć, aby zmniejszyć społeczne skutki uzależnienia od wyrobów nikotynowych.
Prof. dr hab. inż. Ewa Zalewska z Pracowni Modelowania i Metod Elektrofizjologicznych Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, prezes Polskiego Towarzystwa Inżynierii Klinicznej, została powołana do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie inżynierii medycznej.
Do niedawna nie istniał żaden lek na Ataksję Friedreicha (FA). A ta rzadka choroba w ciągu 10-20 lat sadza na wózku większość dotkniętych nią osób. I skraca im życie tak, że mało kto świętuje czterdzieste urodziny. Aż wreszcie pojawiła się terapia, a z nią nadzieja dla pacjentów. Także w Polsce.
Aktualnie jest obserwowany wzrost realizacji wolumenu świadczeń domowych w ramach wyodrębnionego zakresu: fizjoterapia ambulatoryjna, przez co jest ograniczony dostęp do świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej - twierdzi resort zdrowia.