KPO zakłada zarówno duże inwestycje, jak i programy realnie zmieniające codzienność w Polsce. Rozsądne zainwestowanie tych pieniędzy jest priorytetem rządu – mówi "Gazecie Wyborczej" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Umówiliśmy się, że w najbliższych dniach precyzyjnie oszacujemy wartość rozwiązań obniżających składkę zdrowotną – powiedział PAP w środę szef MRiT Krzysztof Paszyk (PSL) po rozmowie z szefem MF Andrzejem Domańskim.
W najbliższych dniach rozpocznie się modernizacja Izby Przyjęć Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Inwestycja, warta 4,6 mln zł, poprawi jakość udzielania pomocy małym pacjentom. Roboty zaplanowano tak, by nie spowodowały ograniczeń w funkcjonowaniu tej ważnej części szpitala.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii w Kielcach w wysokości 467 tys. 500 zł na zakup nowoczesnego kriostatu.
W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi, zakładającą przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia.
Wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował w środę w Sejmie, że niektóre leki biologiczne stosowane w chorobach immunologicznych będą dostępne w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a nie – jak dotychczas – w ramach programów lekowych.
Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, kojarzone dotychczas z zachorowaniem na raka piersi lub raka jajnika, leżą u podłoża rozwoju agresywnych form raka stercza o dynamicznym przebiegu – powiedział onkolog kliniczny prof. Jakub Żołnierek.
Nad markerami nowotworowymi, które pozwolą na szybsze wykrycie chorób onkologicznych układu pokarmowego, pracuje zespół naukowców z Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić ok. 80 poprawek do ustawy. Nowelizacja ma zawierać zarówno przepisy zmierzające do doprecyzowania i poprawy dotychczasowych rozwiązań, jak i nowe mechanizmy.
Ostra białaczka szpikowa (AML) to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów układu krwiotwórczego. Jednak dzięki postępowi nauki czas przeżycia chorych znacznie się wydłużył – ocenia hematoonkolog prof. Agnieszka Wierzbowska.
Premier Donald Tusk powołał Łukasza Pietrzaka na głównego inspektora farmaceutycznego. Stanowisko było nieobsadzone od listopada ubiegłego roku.
Mamy 25 spraw w sądzie, wydałam zalecenie NFZ, że ma przystąpić do ugód – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji w siedzibie NIL, odnosząc się do sprawy tzw. nienależnej refundacji preparatu mlekozastępczego.
Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu wprowadził tymczasowe ograniczenie odwiedzin pacjentów na oddziale chorób wewnętrznych. Ma to związek z wykryciem pojedynczych przypadków antybiotykoopornych bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi).
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2024 r.
24 lipca wchodzi w życie rozporządzenie, które określa kryteria kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Dzięki temu wkrótce ogłosimy konkurs na onkologię dla zakwalifikowanych placówek. Łączna wartość konkursu to prawie 5,5 mld zł. Środki pochodzą z KPO – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
W pierwszym naborze na rok akademicki 2024/25 największa uczelnia w regionie, Uniwersytet Szczeciński, zarejestrowała 6867 kandydatów. Pomorski Uniwersytet Medyczny ma 3,5 tys. chętnych na kierunku lekarskim.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów w Łodzi uchwałą senatu Uniwersytetu Medycznego zmienił swoją długą i z tego powodu trudną do zapamiętania dla pacjentów nazwę na Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2.
Na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych opublikowano komunikat w sprawie wystawiania recept na paski do pomiaru glukozy w krwi w związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 czerwca 2024 r.
Milionowy klient przyszedł we wtorek do siedziby oddziału NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi. Otrzymał gadżety przypominające o profilaktyce i kosz owoców – poinformowała rzeczniczka oddziału Anna Leder.
Sejmowa Podkomisja ds. zdrowia publicznego wysłuchała informacji resortów zdrowia oraz finansów na temat prozdrowotnych działań, zmierzających do ograniczenia spożycia wyrobów tytoniowych oraz alkoholu.