Pierwszy w Polsce zabieg implantacji zastawki TAVI nowej generacji (samorozprężalnej), u pacjentki, która nie posiadała żadnych dostępów naczyniowych – ze względu na rozsianą miażdżycę i mały kaliber naczyń – wykonali w tym tygodniu lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
W Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy przeprowadzono jednoczasową operację robotową pacjenta ze współistniejącymi dwoma nowotworami złośliwymi – rakiem jelita grubego oraz rakiem gruczołu krokowego.
6 czerwca 2024 roku, podczas Walnego Zgromadzenia Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Sameh Rafla, Dyrektor Generalny Takeda Pharma Sp. z o.o. został wybrany do Zarządu INFARMA.
W piątek późnym popołudniem ustaliliśmy, że do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej trafiło zawiadomienie w sprawie wpisu, opublikowanego przez byłą minister zdrowia Katarzynę Sójkę na platformie X.
Minister zdrowia skierowała pismo do prezesa NFZ informujące o przekazaniu dodatkowych 2 mld zł z budżetu MZ na poczet zapłaty za nadwykonania i świadczenia nielimitowane.
Metoda kontrolowanego grania może być innowacyjną metodą leczenia uzależnienia od gier hazardowych – zwrócili uwagę specjaliści z Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN).
Rozstrzygnięty został konkurs na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego na Podkarpaciu w 2024 roku. Przyznane dotacje to łącznie 180 tys. zł, czyli o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.
Otwarto nowy parking dla pacjentów i personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
Koszyk świadczeń gwarantowanych nie uwzględnia wielkoskalowych badań molekularnych – wskazuje dr Andrzej Tysarowski, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.
Od wielu lat obracamy się w granicach 2% ogólnego budżetu NFZ. Potrzebujemy 3,5-4%, by stomatologia publiczna przetrwała – zaznacza Paweł Barucha, wiceprezes NRL.
4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno–medyczna #InvitroToMY, która była odpowiedzią na inaugurację rządowego programu in vitro, ruszającego oficjalnie 1 czerwca.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się XXXI Zabrzańska Konferencja Kardiologiczna. Tegoroczne spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ towarzyszy mu jubileusz 40-lecia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
W sobotę 8 czerwca w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie chętni będą mogli wykonać wiele ważnych badań profilaktycznych bezpłatnie – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa NIO-PIB Monika Dzienyńska–Dyk.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do petycji dotyczącej zakazu palenia papierosów na balkonach, przyznała, że wydaje jej się to zbyt daleko idące. – Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia – powiedziała w czwartek.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że nie wybierze się w czwartek przed Sejm na protest pielęgniarek i przyznała, że nie bardzo go rozumie. – Rozmawiamy ze środowiskiem, jest przypływ chętnych do zawodu, pensje rosną – zaznaczyła.
Na od 1,5 roku do 5 lat więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy we Wrocławiu siedem osób, w tym policjantów, opiekunów i lekarkę, oskarżonych w sprawie śmierci 25-letniego obywatela Ukrainy we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym.
W 72 proc. polskich szpitali brakuje pielęgniarek (za Instytut Zdrowia Publicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego). W zawodzie pracuje tylko około 74 proc. pielęgniarek i 70 proc. położnych.
Spośród osób zamieszkujących miasta pow. 100 tys. mieszkańców 282,8 tys. jest narażonych na hałas przekraczający dopuszczalne normy – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez GUS. Najgłośniej jest w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie. Najmniej hałaśliwe są: Toruń, Dąbrowa Górnicza i Olsztyn.
Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Eksperci przestrzegają: polscy seniorzy są schorowani i samotni; wielu cierpi na depresję. Zdaniem specjalistów resorty zdrowia i opieki społecznej muszą się porozumieć, aby mógł powstać nowy system opieki senioralnej.
Do konsultacji publicznych trafiło rozporządzenie ministra nauki, które zakłada, że studia pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne mogą być prowadzone wyłącznie jako studia o profilu praktycznym. Obecnie uczelnie może prowadzić takie kształcenie jako studia o profilu praktycznym lub ogólnoakademickim.