Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy.
W ciągu najbliższych dwóch lat system ochrony zdrowia zostanie zasilony kwotą ok. 18 mld zł w ramach KPO. Kluczowym problemem jest czas – środki muszą być wykorzystane do końca czerwca 2026 roku.
Na Mazowszu zmniejszyła się liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości powietrza – tak wynika z raportu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Regulacje prawne w Ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych w niewystarczającym stopniu realizują cele tej ustawy oraz kierunki profilaktyki uzależnień od nikotyny Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 – napisała Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministry Zdrowia.
Do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku trafiło jedenaście łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda.
Prof. dr hab. Agnieszka Tycińska z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kariologicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako jedyna Polka została wybrana członkiem zarządu European Society of Cardiology (ESC) na okres kadencji 2024-2026.
Od 2022 r. 81 dzieci urodziło się w Krakowie dzięki miejskiemu programowi dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego – poinformował we wtorek urząd miasta, przypominając, że od 1 czerwca realizowany jest rządowy program in vitro.
Z dniem 1 czerwca br. dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, dr hab. n. med. Sławomir Blamek, prof. NIO, powołał dwóch nowych wicedyrektorów.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich.
System oceny inwestycji w ochronie zdrowia nie zapewniał wydatkowania pieniędzy publicznych w sposób gospodarny ani zgodny z potrzebami zdrowotnymi obywateli.
W The Lancet – Global Health, ukazał się artykuł „Access to and quality of elective care: a prospective cohort study using hernia surgery as a tracer condition in 83 countries” .
Z raportu Instytutu „Pokolenia” z 2022 r. „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” wynika, że aż 53% dorosłych Polaków cierpi na samotność, aż 35% osób nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić o pomoc.
Od października pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni będą się kształcić według nowych standardów. Znajdą one zastosowanie wobec wszystkich studentów rozpoczynających naukę od roku akademickiego 2024/2025 - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Receptomaty nie mogą wydawać recept na środki psychotropowe, opioidy i medyczną marihuanę bez zbadania pacjenta – orzekł WSA – pisze we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii Listeria monocytogenes w partii suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego wyprodukowanego w Chorwacji.
W 2023 r. do centrali NFZ wpłynęło łącznie 160 wniosków o leczenie poza granicami kraju i pokrycie kosztów transportu.
Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się w poniedziałek jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi.
W Szpitalu Rydygiera, jako pierwszej w Małopolsce placówce medycznej, przeprowadzono zabieg usunięcia guza nowotworowego trzustki z wykorzystaniem robota da Vinci – przekazał w poniedziałek szpital.
Najważniejsze zagadnienia tegorocznego Kongresu European Heart Rhythm Association podsumowuje dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Oddziału Klinicznego Kardiologii Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Co drugi Polak po sześćdziesiątce zmaga się z wieloma chorobami przewlekłymi jednocześnie. Tzw. wielochorobowość – głównie cukrzyca, astma czy choroby serca – to przede wszystkim skutek złych wyborów dotyczących stylu życia i używek.