Z kraju

  • Rzeszów ma drugi SOR

    W poniedziałek, 3 czerwca, w rzeszowskim Szpitalu MSWiA otwarty został drugi w Rzeszowie Szpitalny Oddział Ratunkowy.

  • Powołano konsultanta ds. psychiatrii w Łódzkiem

    Wojewoda łódzki Dorota Ryl powołała prof. UM Dominika Strzeleckiego na konsultanta wojewódzkiego do spraw psychiatrii.

  • Dofinansowanie uczelni medycznych w 2024 r.

    Minister zdrowia poinformował o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i potencjału badawczego przyznanych na rok 2024.

  • 24 lekarzy kandyduje do PE

    9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Na listach kandydatów do tego gremium znalazło się 24 lekarzy, najwięcej - 8 - wystawiła ich Koalicja Obywatelska.

  • GUMed – pierwsi absolwenci trychologii klinicznej

    Pierwsi absolwenci studiów podyplomowych Trychologia kliniczna 27 maja br. opuścili mury Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Czy ABW może sprawdzać pełną historię leczenia psychiatrycznego? Interwencja RPO

    Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka o ponowne zbadanie sprawy i o stanowisko. Napisał także do Prezesa UODO.

  • Jest o czym rozmawiać

    Organizacje pracodawców i dwie centrale związkowe – NSZZ Solidarność i OPZZ – zwróciły się do MZ o pilne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, który jeszcze raz zająłby się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

  • Porażka polityki zdrowotnej

    Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Świadczy to o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem.

  • Poznań – spotkanie pożegnalne Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

    29 maja w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się pożegnalne spotkanie członków Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

  • „Gdyby chemia nie żywiła, nie musiałaby leczyć”

    O chemii leków i farmakologii opowiada prof. Robert Musioł z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  • Sosnowiec – SOR i lądowisko powstaną w CZDiR

    Nowy oddział ratunkowy dla dzieci, lądowisko dla śmigłowców, nowe pomieszczenia i powierzchnie dla trzech oddziałów szpitalnych, pokój dla dziecka i matki karmiącej – powstaną w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu (dawnym Centrum Pediatrii).

  • NFZ: więcej znieczuleń, więcej środków

    Prezes NFZ podpisał zarządzenie, które wprowadza system nagradzania szpitali za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych. Szpitale, które nie zwiększą dostępności znieczuleń dla pacjentek, otrzymają za poród mniej środków z NFZ.

  • 1 czerwca startuje program in vitro

    Od 1 czerwca startuje program in vitro finansowany z budżetu państwa – przypomniała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Program będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r.

  • MZ o zakazie sprzedaży e-papierosów

    Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła w piątek, że ma przygotowany projekt ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

  • MZ o kandydacie na stanowisko wiceministra

    Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że kandydatura Jerzego Szafranowicza na stanowisko wiceministra zdrowia jest rozważana. – Będę prosiła pana premiera o zaakceptowanie tej kandydatury – zapowiedziała szefowa MZ w piątek w Poznaniu.

  • Nowi dyrektorzy OW NFZ

    Minister zdrowia Izabela Leszczyna wręczyła powołania na stanowiska dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Dwóch kandydatów na szefa GIS

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Kandydatów jest dwóch.

  • Najważniejsze potrzeby chorych na SM

    Szybsza diagnostyka, skrócenie kolejek do programu lekowego i wprowadzenie systemowego wsparcia psychologicznego – to obecnie najważniejsze potrzeby chorych na stwardnienie rozsiane (SM) w Polsce, oceniają eksperci. Poprawy wymaga też komunikacja lekarzy z pacjentami.

  • Kalisz – trzeci angiograf w szpitalu

    O nowoczesny angiograf wzbogaci się niebawem WSZ w Kaliszu. 23 maja podpisana została umowa na dostawę urządzenia, a także adaptację i wyposażenie pomieszczeń, w których angiograf będzie pracował.

  • Gdynia – lekarz z zarzutami prokuratury

    Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje postępowanie dotyczące oszustwa oraz usiłowania oszustwa na szkodę pomiotu medycznego przez lekarza, który na podstawie zawartej ze spółką umowy cywilnoprawnej świadczył usługi medyczne w postaci wizyt domowych.

98919 artykułów - strona 641 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.