Zderzenie wielu punktów widzenia, merytoryczna dyskusja i cenne konkluzje – to efekty dwudniowej konferencji poświęconej prawom pacjenta organizowanej przez Wielkopolską Izbą Lekarską.
Eksperci, obsadzeni w niewdzięcznej roli listka figowego, którym politycy usiłują zasłonić nagie fakty: „Polska nie walczy z pandemią COVID-19. Polska się pandemii poddaje”, nie mieli innego wyjścia.
Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej użyli po raz pierwszy testowanego w Kalwarii Zebrzydowskiej generatora fali dźwiękowej. Urządzenie ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10. Wyniki będą analizowane – podał w czwartek kalwaryjski magistrat.
Mam nadzieję, że pod koniec miesiąca do Sejmu trafi ustawa o wsparciu dzieci, uczniów i rodziny. Chcemy zwiększyć prawie o 100 proc. liczbę psychologów i pedagogów w szkołach ogólnodostępnych – poinformowała w czwartek wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.
Rada Organizacji Pacjentów (ROP) liczy obecnie 106 organizacji pozarządowych. Reprezentują one różnorodny głos środowiska pacjentów. Rzecznik wspólnie z organizacjami podejmuje wiele działań systemowych i bieżących interwencji.
"W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP.
Naczelna Izba Lekarska opublikowała apel samorządów zawodów medycznych z dnia 12 stycznia 2022 r. w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Wydziału do spraw Wojskowych Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 5 osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych za nieprzeprowadzenie szczepienia przeciwko COVID-19, a następnie poświadczenie jego odbycia w unijnym certyfikacie.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz śmierci z powodu COVID-19.
Obserwację procesów zachodzących w fotoczułych komórkach siatkówki u ludzi, uchwycenie tzw. biochemii widzenia umożliwia dwufotonowy skaningowy oftalmoskop fluorescencyjny opracowany przez zespół prof. Macieja Wojtkowskiego z Międzynarodowego Centrum Badań Oka.
Z inicjatywy prof. dr hab. n. med. Jarosława Czubaka, prof. dr hab. n. med. Marcina Złotorowicza i lekarzy oddziału IC Replantacyjno-Rekonstrukcyjnego SPSK im. prof. A. Grucy powstało Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu.
Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Osieku obchodzi 20-lecie swojej działalności. Jubileuszowe spotkanie, które odbyło się w Wiejskim Domu Kultury, było okazją do uhonorowania długoletnich, zasłużonych pracowników placówki.
Cztery uczennice bielskich szkół średnich realizują projekt o zdrowiu psychicznym, by pomóc rówieśnikom podczas pandemii. Powstaje strona internetowa poświęcona temu zagadnieniu wraz ze skrzynką odbiorczą, z której każdy może skorzystać – podało bielskie starostwo.
W szpitalu w Wolicy k. Kalisza otwarto w czwartek proekologiczny oddział rehabilitacji pulmonologicznej i pocovidowej. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w poniedziałek – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy Sławomir Wysocki.
Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną – zaznacza RPP.
Aktem oskarżenia skierowanym do sądu zakończyło się postępowanie w sprawie nieprawidłowości w związku z wydawaniem decyzji administracyjnych w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym w Warszawie w latach 2016-2017.
W ramach reformy planujemy częściowe oddłużenie szpitali – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. W ciągu 4-5 lat na oddłużenie ma być przeznaczone ok. 3,5 mld zł – dodał.
Niemal przez dwa lata obywatel przebywał na oddziale psychiatrii sądowej – choć sąd nie orzekł wobec niego środka zabezpieczającego. W praktyce doszło do bezprawnego pozbawienia wolności. Nie spotkało się to jednak z odpowiednią reakcją sędziego penitencjarnego.
Od dwóch lat funkcjonujemy w pandemii, więc i w sytuacji kryzysowej w ochronie zdrowia. W tej trudnej sytuacji rząd wprowadza chaos organizacyjny, przygotowując projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – mówiła na konferencji prasowej wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.
Mamy 16 878 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 138 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 343 osoby.