W ciągu ostatnich kilku tygodni gotowość do zaszczepienia się wyraźnie zmalała. Z kolei minister zdrowia deklaruje, że celem jest zaszczepienie całej dorosłej populacji, czyli ponad 30 mln osób.
Aż jedna trzecia zmarłych z powodu COVID-19 to pacjenci z cukrzycą – ostrzega prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jego zdaniem może to wiązać się z faktem, że cukrzyca często występuje u seniorów.
Mamy 23 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 513 osób.
Liczba nowych zakażeń z dnia na dzień maleje w stosunku do liczby sprzed kilkunastu dni, a ten spadek to efekt wprowadzonych obostrzeń - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, że wysoka obecnie liczba zgonów to skutek wysokiej fali zakażeń właśnie sprzed kilkunastu dni.
Jesteśmy w szczycie pandemii i każde zawirowanie w postaci akcji protestacyjnej będzie złą metodą, nie posłuży ani pielęgniarkom, ani pacjentom - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, ze najlepszą metodą jest dialog. "Wierzę, że się dogadamy" - dodał.
Czy poprzez systemy informatyczne stosowane przez hurtownie farmaceutyczne może dochodzić do nieuczciwych praktyk rynkowych, powodujących wzrost cen leków i ograniczenie konkurencji?
Obowiązkowe testy na COVID-19 przechodzą osoby przyjmowane do zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów i dps-ów. Takich regulacji nie wprowadzono jednak wobec pacjentów już znajdujących się w tych placówkach, a przecież chodzi o osoby z grupy najwyższego ryzyka – seniorów, osoby z chorobami towarzyszącymi i z osłabioną odpornością.
16 listopada w miejscowości Wysokie w woj. lubelskim zarejestrowane zostało pierwsze zdarzenie medyczne oraz zaindeksowano pierwszą elektroniczną dokumentację medyczną w systemie e-zdrowia (P1).
System monitorowania niepożądanych działań leków nie funkcjonuje prawidłowo. Działania te rozpoznawane w szpitalach, nie zawsze są jednak zgłaszane przez pracowników medycznych do odpowiednich organów.
Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia wśród często występujących nowotworów złośliwych, jedynie wczesna diagnoza pozwala skutecznie go leczyć – alarmują specjaliści z okazji przypadającego 19 listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.
Pielęgniarki nie mają już sił, by bez wsparcia walczyć z COVID-19, i rozważają masowe zrzekanie się prawa wykonywania zawodu. Dla chorych to może oznaczać śmierć – alarmuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
"Jak co roku, w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W dzień tego święta, które w tym roku przypada 19 listopada, chcemy wezwać do bardziej skoordynowanych i stanowczych działań na rzecz ograniczenia użycia wyrobów tytoniowych w Polsce" - napisali w liście otwartym eksperci zdrowotni.
Do tej pory w Polsce umierało dziennie średnio 1100 osób. W październiku były dni, gdy umieralność była nawet dwukrotnie większa – powiedział Rafał Halik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Na razie trudno postawić pełną diagnozę, skąd tak gwałtowne wzrosty liczby zgonów.
Międzynarodowy zespół naukowców, w tym badaczki z Wydziału Chemii Uniwerystetu Warszawskiego, zidentyfikował nowy czynnik, który może przyczynić się do zastosowania nowej strategii terapeutycznej w walce z otyłością - informuje na swojej stronie UW.
Dzisiaj w nocy na Oddziale Replantacyjno-Rekonstrukcyjnym w Klinice Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Adama Grucy w Otwocku dokonano pierwszej replantacji kończyny górnej u chorego z dodatnim wynikiem COVID-19.
W odtworzonej na podstawie materiałów historycznych sali audiencyjnej w Pałacu Branickich, gdzie mieści się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), powstała Aula Nobilium poświęcona absolwentom tej uczelni.
Prace w tymczasowym szpitalu dla chorych na COVID-19 w opolskim Centrum Kongresowo-Wystawienniczym powinny zakończyć się 27 listopada – poinformował na konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak.
Dyspozytornie medyczne w Płocku i Ostrołęce nie zostaną na razie zlikwidowane, co zapowiadał wcześniej wojewoda mazowiecki. Pozostaną w tych miastach przynajmniej przez rok - przekazał urząd marszałkowski, powołując się na pismo z urzędu wojewódzkiego.
30 listopada pierwszych pacjentów przyjmie szpital tymczasowy tworzony na Międzynarodowych Targach Poznańskich – zapewnił w środę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Docelowo w targowych halach w Poznaniu przygotowanych będzie ok. 900 łóżek.
Obraz pandemii wyszedłby, gdybyśmy pomnożyli liczbę nowozdiagnozowanych przypadków przez pięć, bo od dawna wiemy, że tylko 20 proc. ludzi ma objawy – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. W związku z tym – wyjaśnił – dziennie około 100 tys. ludzi zakaża się koronawirusem.