Powiatowy szpital w Oświęcimiu od wtorku do odwołania ograniczył planowe przyjęcia na oddział neurologii z pododdziałem udarowym – zakomunikował dyrektor placówki Edward Pichulek. Pacjenci z podejrzeniem udaru będą przyjmowani według dotychczasowych zasad.
12 października Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski i Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka podpisali porozumienie o współpracy.
Nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda, wyróżnienia przyznawane za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym lub działania na rzecz systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne wręczył we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Pracuję 20 lat, 15 lat na intensywnej terapii. Choroby, która jest tak powszechna, a jednocześnie tak podstępnie przebiega, chyba nie widziałem – mówi prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.
Więcej ludzkiej przychylności i zrozumienia, mniej agresji i żądań – tego życzą sobie pracownicy systemu ratownictwa medycznego w dniu swojego święta. 13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego.
W trybie mieszanym pracuje 801 placówek oświatowych, a 284 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,39 tys., działa normalnie – podało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Budżet ratownictwa medycznego wzrósł w tym roku o 245 mln zł – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że od 1 stycznia br. wszyscy ratownicy medyczni mają dodatek do pensji w wysokości 1600 zł.
Prawie połowa Polaków odczuwa stres średnio kilka razy w tygodniu, a co piąty – codziennie lub prawie codziennie. Najczęstsze przyczyny to pandemia, sytuacja gospodarcza kraju albo problemy finansowe oraz zdrowotne swoje i bliskich – wynika z wrześniowego badania „Polacy a stres” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.
Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), 30 kolejnych studentów jest na kwarantannie – podał we wtorek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Na studiach anglojęzycznych wprowadzono nauczanie online.
Dla chorych lub z podejrzeniem COVID-19 w województwie łódzkim wolnych jest 1201 łóżek. Gotowych do pracy jest też 18 respiratorów – powiedziała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.
U 30 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i u 10 pracowników tej uczelni przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Około 200 osób z najbliższego kontaktu poddano kwarantannie.
Jeżeli my sami nie będziemy starać się zatrzymywać epidemii, ona się nie zatrzyma. Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego, to musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy do wyższych wzrostów zakażeń – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szpital powiatowy w Oświęcimiu od wtorku do odwołania wstrzymał jakiekolwiek przyjęcia na wszystkie trzy oddziały wewnętrzne – podała placówka w komunikacie. Decyzja – jak wyjaśniono – ma związek z licznymi ogniskami zakażeń SARS-CoV-2.
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie), decyzją wojewody mazowieckiego, ma przygotować 66 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Łóżka zostaną wyznaczone na oddziale internistycznym z pododdziałem pulmonologicznym. Wstrzymano tam przyjęcia.
Wojewoda warmińsko-mazurski wydaje decyzje, na których mocy lekarze z POZ mają pracować m.in. w szpitalu koordynującym leczącym chorych na COVID-19 w Ostródzie.
Czy wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który stwierdził, że problemem jest brak zaangażowania części środowiska lekarskiego w walkę z pandemią, to oficjalne stanowisko rządu? – pyta w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego Konwent Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące poziomu zadłużenia szpitali w II kwartale tego roku. Zobowiązania – zarówno wymagalne, jak i ogółem – zmniejszyły się w stosunku do pierwszego kwartału 2020 r., natomiast były większe niż w czerwcu 2019 r.
Decyzje o wprowadzeniu kolejnych możliwych obostrzeń będą zapadać w następstwie dziennych raportów o koronawirusie z trzech kolejnych dni: wtorku, środy i czwartku – poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Mamy 5068 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 60 osób.
Wydanie orzeczenia o tym, że dziecko nie jest zakażone SARS-CoV-2, bez potwierdzenia tego testem, jest niemożliwe, natomiast kiedy test zostanie wykonany, wystawienie zaświadczenia jest niepotrzebne – tłumaczą lekarze POZ. Mimo to w niektórych żłobkach i przedszkolach przedstawienie takiego zaświadczenia jest od rodziców wymagane.