Oddziały NFZ w 13 województwach będą w środę pracować do północy - to ostatni dzień na podpisanie umów na 2015 r. przez lekarzy POZ. Umów nie zamierzają podpisać m.in. lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.
Ponad 2 mld zł wynosi wartość świadczeń ponadumownych wykonanych przez szpitale i zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia za okres od stycznia do października tego roku - poinformował Fundusz.
Minister zdrowia na konferencji prasowej 31 grudnia poinformował też, że do godz. 14.00 w środę 329 lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego podpisało umowy z NFZ.
Jeśli pacjent nie uzyska pomocy lekarza, powinien natychmiast dzwonić na naszą infolinię - powiedziała w środę rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Będziemy interweniować i wpływać na świadczeniodawców, by udzielali usług zdrowotnych - dodała.
Chcemy, aby te pieniądze, które minister nam przekaże, realnie wzmocniły opiekę lekarzy rodzinnych, zachęcały do efektywniejszej pracy. I stanowiły zachętę, by wcześnie wykrywać choroby - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Od 1 stycznia zwiększa się katalog usług, których sprzedaż podlega ewidencjonowaniu za pomocą kas fiskalnych. Obowiązek ten będą mieli m.in. prawnicy, lekarze, kosmetyczki, mechanicy czy firmy prowadzące działalność gastronomiczną.
Obecna sytuacja jest objawem bałaganu koncepcyjnego organizacji ochrony zdrowia. Ekipa, która rządzi od dwóch kadencji, nie rozumie systemu ubezpieczeniowego, który funkcjonuje w Polsce - mówi portalowi niezalezna.pl Andrzej Sośnierz, były szef NFZ.
Fiasko rozmów Ministerstwa Zdrowia z lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim oznacza poważne problemy dla pacjentów. Skutkiem ubocznym może być paraliż oddziałów ratunkowych w szpitalach. Pacjenci mogą utknąć w kolejkach - ostrzega "Rzeczpospolita".
Zdecydowana większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w woj. świętokrzyskim do wtorkowego popołudnia podpisała umowy z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r. Aneksy do umów na kolejny rok działalności zawarły wszystkie szpitale w regionie.
W woj. opolskim podpisano ok. 20% umów na świadczenia lekarza POZ - wynika z danych opolskiego oddziału NFZ. Fundusz uruchomi dla pacjentów z tego regionu specjalną infolinię, która od stycznia ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza.
Ponad połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem nie podpisała umów z NFZ na 2015 r. Na opiekę zdrowotną w tym województwie w 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld zł.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skrytykował sposób prowadzenia konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konkurentów uwzględnił pozew Naczelnej Rady Lekarskiej odwołującej się od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznającej wydanie przez NRL stanowiska w sprawie stosowania metod o niepotwierdzonej skuteczności terapeutycznej homeopatii za zmowę monopolową.
Premier Ewa Kopacz, jako poprzedniczka Bartosza Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia, odpowiada za trudną sytuację w ochronie zdrowia - stwierdzają politycy PiS. Wezwali Kopacz, by "wyszła ze swojego gabinetu" i zajęła się służbą zdrowia.
Zwolnienie lekarskie od jutra będzie mogło być wystawiane także w formie elektronicznej. Popularne "L4" tego samego dnia trafi do skrzynki podawczej ZUS, a stąd do pracodawcy.
Trzeba uczciwie powiedzieć, że nie jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia realizacji pakietu onkologicznego od stycznia – mówi dr Grzegorz Luboiński, sekretarz Polskiej Unii Onkologii.
Większe kompetencje lekarzy rodzinnych, możliwość otrzymania kolejnej recepty bez badania, a do okulisty i dermatologa skierowanie - to niektóre z rozwiązań "pakietu kolejkowego", które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Celem zmian jest skrócenie kolejek do specjalistów.
Nielimitowane świadczenia związane z diagnostyką i leczeniem nowotworów złośliwych w ramach karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz "szybka ścieżka" dla osób z podejrzeniem raka - to najważniejsze zmiany, które od 1 stycznia wprowadzi pakiet onkologiczny.
Od Nowego Roku, m.in. w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego, zwiększą się kompetencje lekarzy rodzinnych. W ramach POZ wykonywana będzie większa liczba badań, m.in. niektóre USG, spirometria, kolonoskopia czy gastroskopia.
29 grudnia podpisana została umowa sprzedaży 7018 akcji Skarbu Państwa, w spółce pod firmą „Uzdrowisko Iwonicz” S.A. Tego samego dnia podpisana została umowa sprzedaży 37 akcji Skarbu Państwa, w spółce pod firmą „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” S.A.