mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Arłukowicz do lekarzy: Podpisujcie kontrakty

    Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zaapelował do lekarzy POZ, aby "nie zamykali drzwi przychodni przed pacjentami". Podał, że dotychczas 70 proc. placówek POZ podpisało kontrakty na 2015 r. Ostateczny termin upływa w środę.

  • Warmińsko-mazurskie - połowa placówek POZ nie podpisała umów

    Warmińsko-mazurski oddział NFZ podpisał aneksy do umów na prawie wszystkie świadczenia medyczne w 2015 r. z wyjątkiem świadczeń wykonywanych przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. W regionie umów nie podpisała połowa lekarzy rodzinnych - podał NFZ.

  • Podpisanych ponad 61% umów ze śląskimi lekarzami POZ

    Ponad 61 proc. umów Narodowego Funduszu Zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w woj. śląskim zostało przedłużonych – poinformowała we wtorek rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros. Przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego potwierdził te dane.

  • W większości wielkopolskich powiatów lekarze POZ podpisali umowy z NFZ

    W zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce umowy z NFZ mają już wszyscy, lub prawie wszyscy lekarze POZ; w Poznaniu umowy podpisało do tej pory ok. 2/3 lekarzy. Wielkopolski oddział NFZ nie przewiduje jednak po 1 stycznia problemów z dostępem do świadczeń POZ.

  • Podkarpackie - ponad 35% POZ przedłużyło kontrakty z NFZ

    Ponad 35 proc. gabinetów POZ na Podkarpaciu przedłużyło na 2015 r. kontrakty z NFZ; najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim. W przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki NFZ zaaneksował 100 proc. kontraktów.

  • Podlaskie - co trzeci gabinet lekarza rodzinnego z umową

    Co trzeci gabinet lekarza rodzinnego w Podlaskiem ma umowę z NFZ na 2015 r. Pacjenci, których lekarze zamkną gabinety po 1 stycznia, będą mogli zgłaszać się do szpitali na izby przyjęć, na pogotowie lub do tych lekarzy, którzy podpisali umowy - informuje podlaski NFZ.

  • W Zachodniopomorskiem podpisano prawie 90% umów z lekarzami POZ

    W woj. zachodniopomorskim podpisano prawie 90 proc. umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie świadczenia medyczne w regionie na przyszły rok są zapewnione - poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

  • Łódzkie - po Nowym Roku możliwe utrudnienia w dostępie do POZ

    Łódzki NFZ zakończył aneksowanie umów na przyszły rok - wyjątkiem są kontrakty z POZ, które na bieżąco są jeszcze aktualizowane; może to skutkować utrudnieniami dla pacjentów na początku stycznia. W sumie na leczenie pacjentów w tym regionie NFZ wyda ok. 4,4 mld zł.

  • PZ: Po 1 stycznia zamknięta ponad połowa gabinetów POZ w 7 województwach

    Po 1 stycznia może być zamknięta ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim - poinformowało we wtorek Porozumienie Zielonogórskie.

  • Ok. połowa mieszkańców Pomorskiego może nie mieć po Nowym Roku dostępu do POZ

    W woj. pomorskim około połowa mieszkańców może nie mieć po Nowym Roku zabezpieczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej - ocenia tamtejszy oddział NFZ. Według Porozumienia Zielonogórskiego umów nie podpisało ok. 150 z ok. 270 działających w regionie przychodni POZ.

  • Lubuskie - prawie 80% lekarzy rodzinnych bez umów z NFZ

    W woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego i nie podpisało umów z NFZ na przyszły rok. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą się na stronach lubuskiego oddziału NFZ.

  • Dolnośląski NFZ podpisał aneksy ze wszystkimi poza lekarzami z PZ

    Na Dolnym Śląsku umów z NFZ nie zawarli lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, którzy leczą w tym regionie ponad milion pacjentów. Poza tym Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał aneksy do umów na wszystkie rodzaje świadczeń zdrowotnych w 2015 r.

  • Są wyniki sekcji zwłok pacjentki szpitala w Limanowej

    Ciężkie urazy czaszkowo–mózgowe były przyczyną śmierci 78-letniej pacjentki szpitala w Limanowej - wykazały wstępne wyniki sekcji zwłok. Rodzina zmarłej podejrzewa, że dyżurujący lekarze byli pijani; gdy zawiadomili o tym policję, medycy opuścili szpital. Obaj stracili pracę.

  • Małopolski NFZ: Podpisane prawie wszystkie aneksy z wyjątkiem POZ

    Małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał aneksy umów na niemal wszystkie rodzaje świadczeń medycznych. Wyjątkiem są świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ wciąż nie ma porozumienia z lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim.

  • Nowy konsultant ds. reumatologii

    Dwie konsultantki w ochronie zdrowia powołał dziś wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz. Prof. dr hab. n. med. Beata Czeszyńska została konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neonatologii, a prof. dr n. med. Lidia Ostanek konsultantem wojewódzkim w dziedzinie reumatologii.

  • Prognozy Pracodawców na 2015 r.

    W związku z tym, że w 2015 r. mamy przed sobą dwie kampanie wyborcze, nie należy się spodziewać wprowadzania żadnych nowych zmian w systemie ochrony zdrowia. Nadal więc będziemy musieli czekać na takie rozwiązania jak dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne czy na dyskusję nad wprowadzeniem dopłat do leczenia lub innych rozwiązań ograniczających popyt w sektorze ochrony zdrowia - uważają Pracodawcy RP.

  • OZZL: Minister Zdrowia i Prezes NFZ złamali konstytucję

    Istnieje realna groźba, że znaczna część Polaków, mających prawo do refundowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ, będzie od 1 stycznia 2015 roku pozbawiona tego prawa. Stanie się tak, bo Minister Zdrowia i Prezes NFZ odrzucili ofertę wielu tysięcy lekarzy na leczenie refundowane pacjentów w ramach POZ - oświadczył zarząd OZZL.

  • Arłukowicz: Żądania PZ są nierealizowalne

    Od kilkunastu lat w Polsce wszystkie rządy stykają się z takim chocholim tańcem na przełomie świąt i nowego roku i takim szantażowaniem pacjenta, czy przychodnie będą otwarte czy nie. Kiedyś trzeba to przerwać - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w Kontrwywiadzie RMF FM.

  • RPD chce kontroli oddziałów psychiatrycznych dla dzieci

    Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra zdrowia o kontrolę we wszystkich oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Jego zdaniem, uzasadnia ją liczba i rodzaj nieprawidłowości zgłaszanych do jego biura.

  • "Pakiet nie poprawi sytuacji pacjentów"

    Dr hab. Marek Bębenek, konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii twierdzi, że pakiet onkologiczny jest nieprzygotowany i robiony na kolanie.

98921 artykułów - strona 3309 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.