mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pismo prezesa NRL ws. odprowadzania składek na ZUS

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie rozwiązania polegającego na zobowiązaniu osób uzyskujących przychód z kilku umów zlecenia do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości nie mniejszej, niż obliczona dla podstawy wymiaru składki równej kwocie minimalnego wynagrodzenia.

  • 48 spzoz skomercjalizowanych na podstawie ustawy

    Od 1 lipca 2011 do 31 października 2013 r. na podstawie ustawy o działalności leczniczej przekształcono 48 spzoz, w tym 34 szpitale, z tego: w roku 2011 – 1 (szpital), w roku 2012 – 18 (13 szpitali), w roku 2013 – 29 (20 szpitali) - poinformował resort zdrowia.

  • GIS ostrzega przed suplementem diety

    5 listopada wpłynęła do Krajowego Punktu Centralnego ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny informacja z WHO na temat ogniska ostrego niewirusowego zapalenia wątroby (z przypadkami niewydolności tego narządu) w Stanach Zjednoczonych.

  • Podwójny rachunek za leczenie

    Świadczeniodawcy posiadający umowę z NFZ nie mogą żądać pieniędzy za usługi, które realizują na podstawie umowy z Funduszem i znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Jednak do NFZ płyną skargi na placówki, które łamią tę zasadę – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

  • Przychodnie nagrają rozmowy z chorymi

    Lekarze w nocnych przychodniach lekarskich muszą zacząć nagrywać porady telefoniczne udzielane pacjentom. Weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ.

  • Od roku rekonstruują ubytki po nowotworach w obrębie głowy

    Ponad 20 operacji usunięcia zmian nowotworowych w obrębie głowy i rekonstrukcji tych miejsc wykonali lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy od roku - jako pierwsi w północno-wschodniej Polsce - wykonują takie zabiegi.

  • WOŚP odbierze szpitalowi w Pszczynie podarowany sprzęt

    Jerzy Owsiak odbierze szpitalowi w Pszczynie sprzęt podarowany przez WOŚP. Jak się okazało, łóżka dla oddziałów geriatrycznych wykorzystywano na oddziale kardiologicznym. Sprzęt trafi do innego szpitala - informuje TVN24.

  • Wrocław - wspierana przez firmy poliklinika przynosi zyski

    Dzięki wsparciu finansowemu prywatnych firm Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu może szybciej inwestować w nowoczesne technologie, niż gdyby realizował to w ramach własnych środków. A to pomaga sprawniej zarządzać placówką i ratuje chorym życie.

  • Wiedza pomaga wygrać z rakiem

    Ruszyła kampania „Poszerzamy HERyzonty” skierowana do kobiet chorujących na raka piersi i ich bliskich. Dzięki akcji organizowanej przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki”, we współpracy z Fundacją „Alivia”, kobiety będą mogły dowiedzieć się więcej o swojej chorobie, jej przyczynach i możliwościach leczenia.

  • Układ zbiorowy w gdańskim szpitalu

    Po trwających przez rok negocjacjach związkom zawodowym działającym w COPERNICUS Podmiot Leczniczy sp. z o.o. w Gdańsku udało się podpisać Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

  • Akcja ratownicza na Bałtyku

    Najtrudniejsze zadanie to podjęcie nocą z wody rozbitka - mówi kapitan marynarki Marcin Hope, pilot z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej - jedynej formacji w kraju, która utrzymuje ciągłą gotowość do morskich akcji ratowniczych z powietrza. Ostatnia akcja miała miejsce nad ranem w piątek (8 listopada).

  • "Musimy zewrzeć szeregi"

    Józef Swaczyna, starosta powiatu strzeleckiego, zwołał konwent starostów, któremu przewodzi. - Zaprosiłem też wszystkich dyrektorów szpitali z Opolszczyzny, bo jedziemy na tym samym koniku - zaznacza. - Szpital Wojewódzki w Opolu dostał w plecy 7 mln zł, nasz - pół miliona. Musimy zewrzeć szeregi.

  • PTFarm za utrzymaniem zakazu reklamy aptek

    Polskie Twarzystwo Farmaceutyczne poparło stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej i "zdecydowanej większości polskich aptekarzy" sprzeciwiające się wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w przepisach dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności.

  • Pracownia Symulacji Medycznej GUMed otwarta

    Nowe fantomy na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym potrafią kaszleć, łzawić, mrugać oczami, krwawić, a nawet odpowiadać na pytania zadawane przez personel. Niektóre, te najnowocześniejsze, reagują na podane leki. Otwarta 7 listopada przez marszałka Mieczysława Struka i rektora GUMed prof. Janusza Morysia Pracownia Symulacji Medycznej w odrestaurowanym Budynku nr 1 przy. ul. Dębinki 7 wyposażona jest w kilkudziesięciu takich plastikowych pacjentów.

  • Depresja postarza

    Depresja przyspiesza procesy starzenia, zachodzące w ludzkich komórkach – twierdzą autorzy badań opublikowanych przez pismo "Molecular Psychiatry".

  • Program antynikotynowy w zabrzańskim szpitalu

    Rzucanie palenia jest trudnym procesem i wymaga zwykle kilku podejść. Warto na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem, ale lepiej z takim, który sam nie pali – mówi prof. Witold Zatoński, niestrudzony propagator życia bez dymu tytoniowego.

  • Srebrny medal za innowacyjny opatrunek

    Opracowany na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze.

  • W Olsztynie o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym

    Na cukrzycę chorują w Polsce już co najmniej 3 miliony osób i co najbardziej niepokojące – aż u 1/3 osób choroba ta nie jest zdiagnozowana. Z roku na rok ta liczba wzrasta, wyprzedzając wcześniejsze prognozy – mówił wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski podczas konferencji zorganizowanej z okazji Ogólnoświatowego Dnia Walki z Cukrzycą.

  • RPO: Należy zapewnić ochronę prywatności osobom uzależnionym

    Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia w sprawie katalogu danych o osobach zgłaszających się na leczenie, które mają być gromadzone na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz na podstawie projektowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia.

  • Położne na bruk

    Do końca tego roku 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Szczecinie zamyka oddziały ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy. Pracę stracą 33 osoby, w tym 6 lekarzy, jedna sekretarka medyczna i 26 położnych - podaje "Głos Szczeciński".

98754 artykuły - strona 3555 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.