Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się na poczatku wygodnia do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz z pismem w sprawie likwidowania sanatoriów i uzdrowisk dla dzieci i młodzieży.
W 2010 r. wojewódzkie szpitale w Wielkopolsce udzieliły świadczeń o wartości ponad 919 mln zł, z czego 4,7% (około 43 mln zł) stanowiły usługi kwalifikowane przez płatnika jako nadwykonania.
W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, przy ul. Radzikowskiego odbywa się dziś uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę Centrum Cyklotronowego Bronowice.
211 gmin z 6 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego przystąpiło do pierwszego etapu II edycji konkursu Zdrowa Gmina. Zadaniem samorządów lokalnych w walce o 100 000 zł będzie promocja profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego.
Przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego doprowadzi do zapaści systemu i obniżenia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków – ostrzega NSZZ "Solidarność" w liście skierowanym do wszystkich parlamentarzystów, w którym apeluje o odrzucenie zawartych w projektach zmian.
Wczoraj w Warszawie zainaugurowano cykl 60 warsztatów szkoleniowych dla lekarzy i przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego. Szkolenia zorganizuje Izba Gospodarcza POLMED we współpracy z Naczelną Radą Lekarską. Ich tematyka dotyczy współpracy etycznej. Projekt potrwa cztery lata. W ramach projektu przeszkolonych ma zostać około 1,2 tys. osób.
Wyrokiem z dnia 16 marca Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt II GSK 264/10) uchylił wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 listopada 2009 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1460/09), stwierdzając, że w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej oferentowi nie przysługuje prawo zapoznania się z ofertami innych uczestników postępowania.
Mimo negatywnej opinii rady NFZ oraz protestu wojewody i marszałka województwa pomorskiego. Barbara Kawińska otrzymała we wtorek nominację na stanowisko dyrektora pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Obowiązki dyrektora pełniła od lata ubiegłego roku, kiedy prezes centrali NFZ z funkcji odwołała Dorotę Pieńkowską.
Poselska komisja etyki nie ukarała Joanny Muchy za jej wypowiedź w partyjnej gazecie "POgłos", gdzie powiedziała, że "operacja biodra u 85-letniego pacjenta nie ma sensu, bo i tak nie uda się go zrehabilitować".
21 marca odbędzie się 5 posiedzenie Rady Konsultacyjnej, podczas którego zostaną przygotowane stanowiska w sprawie:
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia prof. Marek Ziętek ma zarządzać Akademią Medyczną we Wrocławiu podczas urlopu rektora. Rektor Ryszard Andrzejak zapowiedział, że w związku z tym zawiesi swój urlop.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w związku z coraz częstszą praktyką zmuszania lekarzy do podpisania umów o zakazie konkurencji dowodzi wydał oświadczenie zawierające zalecenia, którymi powinny kierować się osoby postawione w takiej sytuacji.
Niejasna definicja dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych spowoduje kłopoty interpretacyjne dla ubezpieczycieli, klientów i organów skarbowych twierdzi Polska Izba Ubezpieczeń. W skrajnym przypadku może nawet uniemożliwić osiągnięcie zakładanych przez autorów celów ustawy.
Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 21 lutego 2011 roku. Wprowadza ono na wybranych uczelniach dodatkowe miejsca na kierunkach: dietetyka, fizjoterapia, pielęgniarstwo i zdrowie publiczne. W sumie przyszli studenci mogą walczyć o dodatkowe 1402 miejsca.
Mieszkający w Malmoe Adam Szeląg otrzymał po raz drugi tytuł najlepszego lekarza w Szwecji.
Dziś w samo południe rozpoczęła się uroczystość zakończenia inwestycji dokonanych w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Modernizacja, którą rozpoczęto w 2010 roku pochłonęła 7 854 665 zł.
W marcu w starachowickim szpitalu otworzono oddział rehabilitacji neurologicznej. Dyrektor szpitala, Jolanta Kręcka podkreśla, że to bardzo dobra informacja dla pacjentów.
O dziecięcy aparat EKG oraz defibrylator wzbogacił się oddział hematologiczno – onkologiczny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Sprzęt został kupiony za pieniądze zabrane podczas aukcji charytatywnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pomagające Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi oraz Przewlekle Chorym "Zawsze kolorowo" oraz Fundację Jaśka Meli "Poza horyzonty". Akcjom patronował marszałek województwa Adam Jarubas.
W Polsce sytuacja epidemiologiczna dotycząca gruźlicy jest dobra - zapadalność na to schorzenie spada, liczba nowych zakażeń prątkami gruźlicy jest mała i nie ma problemu z ich opornością na leki - mówili lekarze we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.
9 marca w Centrum Mowy i Słuchu przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie został skradziony specjalistyczny laptop wartości około 140 tys. zł. Jest to jeden ze sprzętów niezbędnych do funkcjonowania ośrodka. Kamery wewnętrznego monitoringu zarejestrowały wizytę mężczyzny, który jest podejrzewany o tę kradzież.