Ministerstwo Zdrowia przyznało 60 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w Pleszewskim Centrum Medycznym – poinformował prezes zarządu lecznicy Błażej Górczyński.
Komitet ds. Cyfryzacji przyjął projekt przewidujący ponad 1,2 mld zł z KPO na sztuczną inteligencję i e-usługi w ochronie zdrowia – poinformował we wtorek w serwisie X wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Do 2030 r. stołeczny samorząd przeznaczy 800 mln zł na inwestycje w ochronę zdrowia. Trafią na rozbudowę i modernizację miejskich szpitali i na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.
Polscy studenci deklarowali wysoki poziom depresji i stresu po agresji Rosji na Ukrainę, wyższy niż studenci ukraińscy – wykazało międzynarodowe badanie. Wynik jest zgodny z innymi analizami wskazującymi, że studenci z krajów wolnych od konfliktów często doświadczają większego stresu niż ci z obszarów wojennych.
Gdzie bije serce systemu? Tytułowe pytanie konferencji zorganizowanej przez PTK jest oczywiście w dużym stopniu retoryczne. Choroby układu krążenia odpowiadają za największy odsetek zgonów w Polsce. Kardiologia potrzebuje więc ze strony systemu wzmocnienia i na to wzmocnienie zasługuje.
Prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed został laureatem Sopockiej Muzy. Nagroda została przyznana za osiągnięcia w dziedzinie nauki za 2024 rok. Naukowiec Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został uhonorowany za wkład w rozwój badań w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian na liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku. Refundacją objęto nową szczepionkę, dla innej rozszerzono wskazania.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt, który przynosi ważne i oczekiwane przez wiele środowisk pacjentów i klinicystów zmiany.
W 2025 roku na raka jelita grubego zachoruje 24,6 tys. Polaków. To o prawie 9 tys. przypadków więcej niż w roku 2010.
11 marca w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono powstanie Ośrodka Szkoleniowego Małoinwazyjnego Leczenia Schorzeń Kręgosłupa w oparciu o Klinikę Neurochirurgii.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się wśród 9 uczelni medycznych, które są beneficjentami wsparcia inwestycji dotyczących obiektów dydaktycznych, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wręczył powołania nowym konsultantom wojewódzkim w siedmiu dziedzinach ochrony zdrowia.
Funkcjonariusze z Gdyni zatrzymali 46-letniego mieszkańca Rumi, który naruszył nietykalność cielesną ratownika medycznego.
W szpitalu im. Pirogowa powstaje nowa poradnia logopedyczna dla dorosłych.
W gabinet.gov.pl dla pracowników medycznych dostępny jest „Raport wystawionych recept”. Zawiera szczegółowe informacje o wszystkich wystawionych receptach we wskazanym miesiącu.
11 kwietnia 2025 r. Centrum e-Zdrowia planuje migrację danych podmiotów leczniczych z systemu RPWDL 1.0. do RPWDL 2.0.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomenduje zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” jako świadczenia gwarantowanego z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomenduje zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Wprowadzenie testowania przesiewowego anty-HIV testem przesiewowym IV generacji” jako świadczenia gwarantowanego z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło kolejne konkursy ze środków KPO i Zwiększania Odporności. Przeznaczyło 𝟱,𝟮 𝗺𝗹𝗱 zł na inwestycje w szpitalach Krajowej Sieci Onkologicznej.
Szpital MSWiA w Krakowie, który w sobotę był celem cyberataku, we wtorek przywrócił przyjęcia na oddział neurologii, który z tego powodu nie obsługiwał pacjentów.