W Szpitalu Powiatowym w Sandomierzu (Świętokrzyskie) został otwarty nowy oddział rehabilitacji. Inwestycja kosztowała prawie 3 miliony zł.
Aparatura badawczo-naukowa o wartości ponad 24 mln złotych trafi do Wydziału Nauk Medycznych i Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na swoim ostatnim posiedzeniu 19 czerwca zajął się m.in. kwestią płac lekarzy specjalistów, które w wielu szpitalach są niższe lub niewiele wyższe niż płaca zasadnicza lekarzy rezydentów.
Zdaniem NSZZ "Solidarność", przyjęta przez Sejm ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ograniczy dostęp obywateli do opieki zdrowotnej.
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu wzbogaci się o nowy sprzęt służący do badania czynności serca małych pacjentów. Umowa na zakup nowego echokardiografu za 420 tysięcy złotych została podpisana 25 czerwca pomiędzy marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim a dyrektorem placówki Andrzejem Wiśnickim.
Do późnych godzin wieczornych trwało wczoraj w Warszawie spotkanie minister zdrowia Ewy Kopacz z dyrektorem Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu Leszkiem Kołaczem oraz dyrektorem finansowym placówki Radosławem Skibą.
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił "Białą Księgę" o korespondencji i kontaktach miedzy RPO i Ministrem Zdrowia w sprawie przestrzegania praw obywatelskich do ochrony zdrowia w okresie od 14 lutego 2006 r. do 20 kwietnia 2009 r.
W ub. roku z zaplanowanej w budżecie państwa na "Program prewencji i leczenia cukrzycy na lata 2006–2008" kwoty 600 tys. zł wydano zaledwie 83 tys. zł, natomiast w wykazie wydatków niewygasających z upływem roku 2008 ujęto środki w wysokości 208 tys. zł - wynika z rządowego sprawozdania z wykonania budżetu.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Jolanta Kwaśniewskiego uczestniczyły w otwarciu przy ul. Pileckiego 105 na warszawskim Ursynowie rozbudowanego hospicjum stacjonarnego prowadzonego przez Fundację Hospicjum Onkologiczne.
24 czerwca 12 nowych posłów złożyło ślubowania w związku z wygaśnięciem mandatu parlamentarzystów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego. Wśród nowych posłów znaleźli się także przedstawiciele środowiska lekarskiego: Janina Okragły (Platofrma Obywatelska), która zastąpi Danutę Jazłowiecką, i Władysław Szkop (Lewica), który zastąpi Joannę Senyszyn.
Przedstawiciele klubów parlamentarnych PO, PSL i Lewicy opowiedzieli się za nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, której autorem jest Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji. Przeciwko nowelizacji jest klub PiS i Ministerstwo Zdrowia.
24 czerwca Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło do negocjacji w sprawie nabycia udziałów stanowiących 92,42% kapitału zakładowego Uzdrowiska Kraków Swoszowice Sp. z o.o. Pisemne oferty należy składać do 17 lipca.
W roku akademickim 2008/2009 w uczelniach medycznych nadzorowanych przez MZ studiowało 48 257 studentów w trybie studiów stacjonarnych, w tym 309 stypendystów cudzoziemców. Uczelnie medyczne w roku akademickim 2007/2008 ukończyło 9 169 absolwentów studiów stacjonarnych i 4 473 absolwentów studiów niestacjonarnych.
Na rok 2008 zaplanowano w budżecie państwa 2,5 mln zł na realizację programu wieloletniego "Polskie Sztuczne Serce", jednak wydano zaledwie 644 tys. zł, co stanowi 25,8% planu.
"Wskazówki i wytyczne do działania w zakresie ochrony i terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego zawarte w Europejskiej Deklaracji na Rzecz Zdrowia Serca funkcjonują w Polsce ze znaczącymi osiągnięciami w programach zdrowotnych poświęconych tym schorzeniom" - napisał wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
Inicjatywa "Szpitale przyjazne Kombatantom" to program, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do opieki medycznej, poprawienie jakości i organizacji usług zdrowotnych, zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa, szacunku i godnych warunków leczenia osobom represjonowanym, kombatantom i inwalidom wojennym.
W Katowicach rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań przesiewowych w monitoringu chorych zagrożonych rozwojem raka wątrobowokomórkowego. Jej celem jest przebadanie jak największej liczby pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka zachorowalności na raka wątroby, a w razie zaistniałej potrzeby - skierowanie na odpowiednie leczenie.
15 czerwca w w Warszawie obradował V Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Zjazd wybrał władze OZZPIP na kadencję 2009-2013.
Wraz z początkiem wakacji rozpoczęła się społeczna kampania "Wróć bez HIV". Jej organizatorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS. Kampania, w której bierze udział także urząd marszałkowski województwa opolskiego, potrwa do września tego roku. W trakcie jej trwania ukażą się ulotki, bilbordy, odbędą spotkania informacyjne.
23 czerwca w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie w sprawie wymagań i standardowych procedur współpracy w portach lotniczych w przypadku zagrożenia pandemią.