mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szpital w Mielcu ogranicza przyjęcia

    Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu poinformował, że w związku z faktem, iż Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłacił lecznicy za nadwykonania (to za zeszły rok ok. 4 mln zł, a za ten już ok. 3,3 mln zł) placówka jest zmuszona ograniczyć przyjmowanie pacjentów na niektóre oddziały.

  • Lekarz zatrzymany za preparowanie dokumentacji

    Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Katowicach zatrzymali 17 czerwca w Strzelcach Opolskich byłego zastępcę dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, który - działając w porozumieniu z innymi osobami - wystawiał nieprawdziwe zaświadczenia lekarskie - poinformował podinspektor Andrzej Gąska.

  • Podlasie stara się o unijne środki

    18 czerwca wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski przekazał informacje dotyczące projektów na dofinansowanie inwestycji w podległych Samorządowi Województwa Podlaskiego placówkach ochrony zdrowia.

  • Lekarze oskarżeni w sprawie wyłudzenia z ZUS

    Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował do wałbrzyskiego sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko 16 osobom, oskarżonym o wyłudzanie w latach 1999-2004 świadczeń rentowych i innych z ZUS Oddział w Wałbrzychu na podstawie stwierdzających nieprawdę dokumentów wystawianych przez lekarzy, a także o wręczenie i przyjmowanie w tym celu korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne, fałszowanie dokumentacji medycznych oraz poświadczanie w nich nieprawdy w zakresie stanu zdrowia osób ubiegających się o świadczenia z ZUS.

  • Wyłudzili z NFZ ponad 3 mln zł

    Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenie mienia znacznej wartości przez członków zorganizowanej grupy mającej na celu popełnianie przestępstw na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • O lecznictwie odwykowym w Świętokrzyskiem

    Na temat stanu lecznictwa odwykowego w województwie świętokrzyskim dyskutowali 18 czerwca uczestnicy konferencji organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Morawicy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

  • ISO dla jędrzejowskiego szpitala

    W NZOZ Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) 28 i 29 maja przeprowadzono specjalny audyt, który pozwoli lecznicy uzyskać certyfikat Systemu Zarządzania Jakością.

  • W komórce o HIV/AIDS

    Krajowe Centrum ds. AIDS oraz firmę NETOX, która zajmuje się tworzeniem produktów mobilnych na urządzenia mobilne, wspólnie stworzyły aplikację na telefon komórkowy pn. "Mobilny Informator o HIV/AIDS".

  • Anestezjolodzy chcą współpracy z pacjentami

    25 i 26 czerwca w Krakowie ponad 400 anestezjologów z Polski i ze świata spotyka się w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby podsumować i wymienić doświadczenia światowej anestezjologii.

  • Kolejna edycja programu TEAM rozstrzygnięta

    Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki III edycji programu TEAM, którego celem jest umożliwienie młodym uczonym prowadzenie najbardziej oryginalnych projektów badawczych realizowanych w Polsce w dziedzinach bio, info, techno.

  • Kontrowersyjna fuzja łódzkich szpitali

    16 czerwca Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę w sprawie połączenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Madurowicza z  Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem im. M. Pirogowa w Łodzi.

  • Trwają prace nad ustawą "koszykową"

    17 czerwca sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Senat zaproponował 21 poprawek, które miały charakter porządkujący, uściślający i legislacyjny. Komisja wnosi o przyjęcie wszystkich poprawek.

  • ISO dla Stacji Pogotowia we Włocławku

    Wyremontowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego stacji pogotowia ratunkowego we Włocławku przyznano certyfikat jakości ISO 9001:2008. Tym samym potwierdzono, że w nowoczesnej placówce świadczy się usługi na najwyższym poziomie. Uroczyste wręczenie certyfikatu zarządzania jakością nastąpiło 18 czerwca.

  • Pomorskie szpitale będą przyjazne kombatantom

    Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski spotkał się z Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, aby omówić program "Szpitale Przyjazne Kombatantom", który ma być realizowany na Pomorzu.

  • Zdrowie jako wyzwanie rozwojowe dla Polski

    Poprawa efektywności instytucji oferujących usługi publiczne, takie jak ochrona zdrowia, może nastąpić wyłącznie dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod zarządzania i wynagradzania w tych instytucjach - głosi przygotowany przez Zespół Doradców Strategicznych Premiera RP raport "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe".

  • Nowa neurologia na Podkarpaciu

    1 czerwca uroczyście otwarto nowy Oddział Neurologii w Szpitalu Powiatowym w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie). Oddział ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i już może przyjmować pierwszych pacjentów - poinformowała dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbara Kuźniar-Jabłczyńska.

  • Koniec strajku w Rybniku

    Porozumienie podpisane ze strajkującymi zakończyło strajk części personelu w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

  • Krakowska kardiologia przyśpiesza... transport

    Zespół obchodzącego właśnie 30-lecie istnienia Instytutu Kardiologii w Krakowie pragnie przyśpieszyć transport małopolskich pacjentów z zawałem serca do całodobowych pracowni hemodynamicznych.

  • Rośnie Centrum Dydaktyczno-Biblioteczno-Informacyjne WUM

    18 czerwca na terenie Kampusu Banacha Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Dydaktyczno-Biblioteczno-Informacyjnego uczelni.

  • Zjednoczeni w walce o wypłatę nadwykonań

    Pięć związków zawodowych działających w Szpitalu Powiatowym w Mielcu (Podkarpackie) zjednoczyło się w walce o rozliczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia tzw. nadwykonań. To już ponad 7 mln zł.

98921 artykułów - strona 4322 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.